Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 31. júl, 2021 | Meniny má IgnácKrížovkyKrížovky

Šťastný o Širokom: Je to človek bez chrbtovej kosti

Brusel - Bývalý generálny manažér našej hokejovej reprezentácie a člen Siene slávy NHL Peter Šťastný sa rozhodol prehovoriť. Korzáru poskytol ako

jedinému slovenskému denníku exkluzívny rozhovor od začiatku celej kauzy, kde vysvetľuje pozadie celého sporu medzi ním a vedením Slovenského zväzu ľadového hokeja na čele s prezidentom Jurajom Širokým. S europoslancom za SDKÚ sme sa porozprávali pred pár dňami v Bruseli, kde sa vo Výbore regiónov EÚ zúčastnil na jednej akcii v rámci "Slovenského týždňa", ktorý tam koncom apríla prebiehal.

Už niekoľko týždňov trvá váš spor s J. Širokým a v podstate aj so SZĽH. Jeho výsledkom však je len to, že už nie ste generálny manažér našej reprezentácie. Zrejme s takýmto scenárom spokojný nebudete...

Skryť Vypnúť reklamu

- Práve preto sa to všetko ešte len začína a buďte si istý, že to bude poriadne gradovať. Stále trvám na tom, že pán Široký by nemal pôsobiť v spoločensky závažných a viditeľných funkciách. Pán Široký pred rokom 1989 podľa informácií, ktoré som sa dozvedel, bol v ŠtB a takíto ľudia bez chrbtovej kosti, charakteru a svedomia nemajú vo verejnom živote čo robiť a v žiadnom prípade nesmú byť tam, kde sa narába aj s nemalými peniazmi daňových poplatníkov!

Prečo však takýto tvrdý postoj, ako k J. Širokému, ste nemali napr. aj voči vášmu straníckemu kolegovi z SDKÚ a ministrovi zahraničných vecí E. Kukanovi? Pri ňom vám nevadí, že tiež narába s finančnými prostriedkami a nepamätáme sa, žeby ste ho vyzvali, aby nekandidoval za prezidenta...

- Veľa ľudí bolo v ŠtB, o pánovi Kukanovi neviem, či tam bol dôstojník alebo nejaký vysokopostavený človek. Poviem vám tak: mne vadia všetci eštebáci.

Skryť Vypnúť reklamu

Čiže aj pán Kukan vám vadí?

- Ja neviem, čo a ako spravil pán Kukan, alebo čo nespravil. S J. Širokým sa však on nedá porovnávať. V posledných dňoch som dostal kopec materiálov o J. Širokom, ktoré mi otvorili oči ešte viac ako predtým. A to bola aj príčina, pre ktorú sme sa s ním museli rozísť. Nepáčilo sa mi, keď do slovenského hokeja začal ťahať ľudí z bývalej ŠtB. Keby sme prišli k tomu, žeby som aj o pánovi Kukanovi mal takéto informácie, vyzvem ho, aby sám odstúpil. Aj teraz som sa dočítal, že nejaký bývalý dôstojník ŠtB robí veľvyslanca niekde na Balkáne a dosť mi to vadí.

Pán Široký však nie je celý slovenský hokej. Bežného fanúšika skôr zaujíma, aký vplyv bude mať tento spor na slovenský hokej.

- To ja neviem. Mne ide o spoločnosť a taký človek nemá čo byť pri slovenskom hokeji a reprezentácii, čo je pre mňa tá najvyššia platforma. Preto sa do toho miešam a záleží mi na tom, aby takíto ľudia pri hokeji neboli. Za týmto svojím názorom si stojím už dlho.

Skryť Vypnúť reklamu

Avšak verejne ste sa s týmto názorom začali prezentovať len nedávno po skončení OH v Turíne. Čo vám bránilo povedať to skôr? Až tak radikálne ste to totiž predtým nikdy neriešili...

- Mne napr. vadili komunisti ako prezidenti, ale keď ich zvolili ľudia, čo už ja mám s tým urobiť? Keď bol J. Široký zvolený do čela nášho hokeja, mal som na výber, či budem budovať kolektív, alebo ho rozbijem. Málokto vie, že úspešný kolektív je len tam, kde sú súdržní ľudia. A teraz nejde len o hráčov, ale aj o vedenie, všetci od prezidenta až po členov realizačného tímu musia ťahať za jeden povraz. Mal som na výber, no keďže prioritou bol pre mňa úspech slovenskej reprezentácie, zavrel som oči... Teraz už nepracujem pre slovenský hokej, vychádzajú na svetlo iné veci, tak hovorím to, čo hovorím. Jedinou prioritou pre mňa je okamžité odstúpenie J. Širokého z postu šéfa SZĽH.

Verejnosť však momentálne omnoho viac zaujíma zloženie tímu na nadchádzajúce MS. Objavili sa viaceré názory, že odmietanie účasti väčšiny našich hviezd na MS súvisí aj s akýmsi vyjadrením podpory pre vás v súvislosti so sporom s J. Širokým.

- To nechcem komentovať. Mne najviac vadia niektoré kroky, ktoré pán Široký cez médiá rozbehol. Začalo sa to kauzou kapitána nášho mužstva, ktorým bol na olympiáde Paľo Demitra. Žiaľ, J. Široký sa k tomu vôbec nevyjadril, lebo keby tak urobil a povedal by pravdu, ako to bolo, tá kauza vôbec nemusela byť. Týmto sa narušila stabilita, jednota a súdržnosť kolektívu, čo mohlo vplývať na výkonnosť a výsledky pred a počas OH.

Naozaj máte pocit, že práve táto kauza mala vplyv na to, že sme v štvrťfinále OH nevyhrali nad Českom?

- Ono všetko je možné... Opakujem, ľudia ako Široký by nemali vôbec reprezentovať Slovensko. Je to hanba pre krajinu a celý slovenský hokej.

Ako momentálne vychádzate aj po tej známej kauze určenia kapitána P. Demitru s reprezentačným trénerom F. Hossom?

- K jeho osobe sa nevyjadrujem. Predtým som s ním mal profesionálne vzťahy, podržal som ho v čase, keď ho pán Široký nechcel. Podržal som ho nie preto, či je dobrý, alebo zlý, ale nevidel som inú alternatívu, ktorá by bola v tom čase vhodná pre zloženie reprezentácie, ktoré sa rysovalo na OH.

V spore medzi vami a J. Širokým však skôr stál na strane vášho odporcu...

- To hovorí za všetko... Ja som podržal jeho a aj jeho synov, keď bolo treba. Ale milo sa mi v denníku SME čítalo, že síce až po olympiáde povedal, že už počas Vianoc bol so mnou dohodnutý ohľadom kapitána. Naši chlapci stále sledujú internet aj noviny. Verte mi, táto kauza v žiadnom prípade neupevnila atmosféru a pohodu v mužstve a tým pádom mala súvislosť aj s našou výkonnosťou a celkovým umiestnením.

Vráťme sa MS v Rige. Faktom je, že odkedy ste sa stali generálnym manažérom reprezentácie, hráči NHL chodili v podstatne väčšom počte na MS, a to aj vtedy, keď v danom roku bola aj olympiáda. Teraz už generálny manažér nie ste a počet našich hráčov hrajúcich pravidelne v NHL je tak maximálne na jeden kompletný útok.

- Nechcem sa do toho miešať, lebo to už nie je moja zodpovednosť.

Ak by ste aj pre MS 2006 boli generálny manažér, myslíte si, že počet hviezd z NHL by bol vyšší než teraz?

- Ozaj to nechcem komentovať. Poviem vám len toľko, porovnajte si súpisky z predchádzajúcich rokov a tohto roku a sami nájdete odpoveď. Ja viem, čo a ako som v minulosti musel robiť pre to, aby naši hráči prišli v čo najvyššom počte. Už aj predtým som počul názory mnohých trápnych ľudí pracujúcich pre slovenský hokej, že načo som tam, keď sú dohody o uvoľňovaní hráčov. Na to poviem len to, že ľudia, ktorí nerozumejú hokeju, a pán Široký je jedným z nich, nemôžu byť pri akomkoľvek rozhodovaní. Medzi mužstvami z krajín absolútnej špičky o úspechu a neúspechu na olympiáde alebo MS rozhodujú maličkosti. Preto SZĽH musí mať schopných, skúsených a fundovaných ľudí a s citom pre rozhodovanie v správnom čase.

Momentálne nemáte v slovenskom hokeji žiaden angažmán, plánujete sa doň ešte niekedy vrátiť?

- Jasne som sa vyjadril, hráčov nebudem ovplyvňovať ani tak a ani inak, ja som skončil. Generálneho manažéra som robil z lásky, presvedčenia, radosti a hlavne doslova za facku. Teraz je moja misia úplne iná, naplno sa sústreďujem na prácu europoslanca. Záleží mi na tom, aby sa Slovensko a náš hokej očistili a vyrovnali sa s minulosťou. Škodliví a nepotrební ľudia by mali byť mimo hokeja, ale to už nechám na orgány činné v trestnom konaní, aby si robili svoju prácu.

Hovoríte, že ste pre slovenský hokej pracovali za facku. V médiách sa písalo o tom, že za jednu akciu typu MS, OH alebo Svetový pohár beriete od 100 000 až do 300-tisíc Sk. To nie sú až také zlé...

- To sú totálne lži, od ktorých sa dištancoval SZĽH a musím sa aj ja.

Čiže koľko presne to bolo? Keďže ide o peniaze daňových poplatníkov, nemal by to byť pre vás problém ich zverejniť.

- Budem úprimný, ak som z toho zaplatil dane, bolo to hlboko pod slovenským priemerom. A to je bieda. Myslím tým priemernú mzdu na Slovensku, ktorá je teraz 18 000 Sk, ja som bol hlboko pod tým. Chcel by som pripomenúť, že som väčšinu života žil v Amerike, aj teraz som málo na Slovensku, ale hlavne v Bruseli a iných mestách, kde sú trochu iné cenové relácie. To, čo som dostal od SZĽH, by mi nestačilo v mojom rodinnom rozpočte ani na jeden deň. Generálneho manažéra som nerobil preto, že som tie peniaze potreboval, lebo ináč by som neprežil. Naopak, robil som to z dobrej vôle a z túžby pomôcť slovenskému hokeju. Zároveň ma k tomu viedla láska a presvedčenie, že aj moja prítomnosť môže mať pozitívny vplyv na slovenský hokej a reprezentáciu. Mňa teraz nemrzí, že tam nie som, skôr som smutný z toho, že sú tam neschopní a nekompetentní ľudia.

Aký výsledok očakávate pri známych problémoch s nomináciou od silno obmeneného kádra našej reprezentácie na MS?

- Chlapcom prajem veľa šťastia, budem im držať palce a ako bežný fanúšik sa tešiť z každého ich úspechu. Očakávam postup minimálne do štvrťfinále, semifinále by ma tiež potešilo.

Genéza sporu

9. február 2006 - Peter Šťastný oznámil, že kapitánom reprezentácie na ZOH bude Pavol Demitra, hoci medzi kandidátmi sa spomínali iba Miro Šatan a Peter Bondra. O tri dni na to tréner F. Hossa podráždene uviedol, že P. Šťastný s ním nekonzultoval ani otázku nového kapitána a ani meno náhradníka na OH

8. marec - SZĽH rozhodol, že P. Šťastnému, o ktorom sa v médiách hovorilo, že berie pomerne veľké peniaze za každú reprezentačnú akciu, nepredĺži zmluvu vo funkcii generálneho manažéra slovenskej hokejovej reprezentácie, a tak 1. apríla už nie je v žiadnom zmluvnom vzťahu so slovenským hokejom. VV SZĽH naopak, predĺžil zmluvu s trénerom F. Hossom

21. marec P. Šťastný v straníckych novinách SDKÚ označil celú aféru so svojou osobou za sabotáž, keďže "niekto sa rozhodol sabotovať úsilie, ktoré tu roky odvádzam, a útočiť na moju osobu", pričom to podľa neho súvisí s tým, že sa ho snažia zdiskreditovať ako politika SDKÚ. Ďalším dôvodom, prečo sa stal terčom útoku zväzových funkcionárov, bolo podľa neho to, že bol vždy proti tomu, aby bývalí príslušníci ŠtB figurovali na spoločensky dôležitých postoch a zároveň spochybnil osobu prezidenta SZĽH a bývalého šéfa harvardských fondov na Slovensku Juraja Širokého

30. marec - P. Šťastný vystúpil v diskusnej relácii STV Pod lampou na tému jeho odvolania z postu generálneho manažéra slovenskej hokejovej reprezentácie, pričom svojho soka vyzval, aby odstúpil z funkcie. J. Široký a ani nikto zo SZĽH na pozvanie moderátora Š. Hríba nereflektoval, a tak sa P. Šťastný rozprával v štúdiu celý čas len so Š. Hríbom

2. apríl - J. Široký zvolal vlastnú tlačovku, kde médiá informoval, že odstúpiť nemieni a celá kauza by podľa neho nikdy nevznikla, keby VV SZĽH neodvolal P. Šťastného z funkcie. Šéf SZĽH sa na nej nevyjadril k svojim podnikateľským aktivitám a ani k svojej minulosti. Ako dôvod, prečo nepredĺžili zmluvu s P. Šťastným, uviedol, že došli k presvedčeniu, že "Peter Šťastný po presťahovaní sa zo zámoria do Európy stratil priamy kontakt s NHL a jeho kariéra europoslanca mu nedovolila venovať sa dostatočne hokejovému poslaniu"

apríl 2004 Väčšina hokejových klubov sa v tomto spore podľa vyhlásenia SZĽH postavila na stranu J. Širokého, hoci niektoré o tom ani nevedeli... Z väčších klubov podporil P. Šťastného len prezident ŠKP Tatravagónky Poprad A. Danko. Zároveň postupne začali z rôznych dôvodov odriekať účasť na MS v Rige skoro všetci naši hokejoví reprezentanti pravidelne nastupujúci vo svojich kluboch NHL (s výnimkou oboch synov trénera F. Hossu a trojice M. Jurčina, T. Surový a M. Cibák), niektorí zainteresovaní nevylúčili, že v prípade niektorých hviezd môže ísť aj o nepriamy prejav podpory P. Šťastnému.

J. Široký na Šťastného tvrdenia nebude reagovať

J. Široký a ani SZĽH nebude podľa svojho hovorcu Ľubomíra Součeka reagovať na žiadne vyjadrenia P. Šťastného. "Na tvrdenia pána Šťastného, týkajúce sa hokeja, reagoval na tlačovej konferencii. Ostatnými tvrdeniami sa zaoberajú právnici. Okrem toho v stredu odlieta náš reprezentačný tím na MS v Rige. Počas tohto šampionátu sa uskutoční aj kongres IIHF, na ktorom zvolia dejisko MS 2011. Ako je vám možno známe, Slovensko sa uchádza o tento šampionát a hybnou silou našej kandidatúry je práve pán Široký. Momentálne sa teda zaoberá oveľa dôležitejšími vecami, ako sú tvrdenia pána Šťastného, ktoré sa stále opakujú."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 2. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 3. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 4. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 5. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 8. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 10. Lenivý brunch s Muchom
 1. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 2. Košická štvrť je súčasťou odpadového experimentu.
 3. Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je rizikovejšia
 4. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 5. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 6. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 7. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 8. Slováci čoraz viac nakupujú pivo vo vratných fľašiach
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 6 900
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 4 376
 3. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 3 618
 4. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 425
 5. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 344
 6. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 225
 7. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 3 159
 8. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 2 742
 9. Jeden deň na Bratislavu nestačí 2 550
 10. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 2 379
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Z tejto húštiny by mala viesť úniková cesta.

Svätému Otcovi hľadajú únikovú cestu. V hre je chodník vyšliapaný miestnymi.


a 1 ďalší 2 h
Dve nové premostenia povedú cez rieku Torysa v blízkosti Mestskej športovej haly.

Premostiť chcú Torysu pri Mestskej hale.


2 h
Tibor na okresnom súde.

Devätnásťročný Košičan má už jedenásť odsúdení.


2 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Účastníci protestného zhromaždenia proti opatreniam vlády.

Políciu nepriamo kritizoval aj Heger.


4 h
Zuzana Rehák Štefečeková na LOH Tokio 2020 / 2021.

Sledujte letnú olympiádu online.


Sportnet 3 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


3 h
Boris Kollár

Exekútori tvrdia, že ľudia sa k peniazom dostanú ešte ťažšie.


28. júl

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop