po schválení rozpočtu na tento rok urobiť jeho zmenu. Znižovali sa platy i investície do údržby chodníkov a ciest.
Na zastupiteľstve zobrali poslanci túto skutočnosť na vedomie s tým, že všetci vedeli o probléme, ktorý sa na súdoch ťahal roky. Ťahanovce sa ešte v roku 1998 rozhodli urobiť na Ťahanovskej ulici kanalizáciu vo finančnom objeme 2,7 milióna korún. Bývalý starosta Václav Lengyel vypísal výberové konanie na dodávateľa stavby, pričom vyhrala firma Cedimex T.K., s.r.o. Stavať sa začalo v roku 1999 na základe podpísaných zmlúv, avšak, keď prišlo k prebratiu hotového diela, nastali problémy.
"V čase, keď sme stavbu preberali, nebola ešte vystavená faktúra. Nemohli sme teda argumentovať, čo nebolo urobené. Mali sa urobiť uličné vpuste, úprava komunikácie a domové prípojky. Keďže sa však zmenil počas realizácie projekt a časť potrubí smerovala aj mimo cesty, odpadli jej úpravy. Došla faktúra a my sme boli presvedčení, že niektoré veci neboli urobené. Včas sme platbu zadržali a vyplatili len 1,8 milióna. Firma nás však žalovala a 900-tisíc vymáha súdnou cestou. Za tie roky vyrástla suma vrátane úrokov a odmeny pre exekútora na 2,6 milióna korún," vysvetľuje starosta Ján Farkaš.
Po ťahaniciach na súdoch od mája 2002 vyniesol koncom januára 2005 Okresný súd Košice I rozsudok o povinnosti zaplatiť žalobcovi, teda firme IPOS so sídlom v Sabinove, ktorej bola postúpená pohľadávka zhotoviteľa - firmy Cedimex T.K., s.r.o., 900-tisíc Sk s 13% úrokom z omeškania ročne. Mestská časť sa odvolala avšak 17. januára 2006 obdržala rozhodnutie Krajského súdu v Košiciach, ktorý potvrdil prvostupňové rozhodnutie. Mestská časť ešte podala mimoriadne dovolanie na Generálnu prokuratúru SR, ktoré bolo postúpené Krajskej prokuratúre v Košiciach a tá rozhodla o neuznaní námietok v dovolaní.
"Musíme to zaplatiť. Stavbu užívame, je v poriadku, ale stále tvrdíme, že niektoré práce neboli urobené."
Poslanci na zastupiteľstve teda rozhodli, že si MČ vezme úver 900-tisíc korún z Dexia banky na krytie záväzku za kanalizáciu. Na pokuty však peniaze žiadna banka nedá, preto chcú Ťahanovce - obec požiadať mesto o dotáciu 700-tisíc korún. Zvyšné prostriedky na splátky získajú z vlastných zdrojov. Znížili výdavky na mzdy a odvody o 200-tisíc, ďalších 100-tisíc získajú zo zníženia príspevku pre cirkev a z plánovanej údržby cintorína. Služobné auto bude mať na opravy menej o 10-tisíc a keďže na úpravu chodníkov plánovali 785 tisíc, teraz bude musieť stačiť o dvestotisíc menej.
"Navrhli sme exekútorke z Michaloviec splátkový kalendár do marca budúceho roka, kedy sa zaplatí posledná splátka. Mesačne budeme doplácať na exekúciu sumou 160-tisíc Sk, čo je dosť veľa, keď máme podielové dane 460-tisíc. Sme nútení požiadať mesto o dotáciu s tým, že by sme v nasledujúcich rokoch dostávali nižšie podielové dane a tým to mestu splatili. Ak nám peniaze neposkytne, budeme na tom veľmi zle, predpokladám však, že na júnovom zastupiteľstve nám peniaze odklepnú."
J. Farkaš je presvedčený, že sa MČ s exekútorom dohodne na splátkach v priebehu niekoľkých dní a účet bude uvolnený.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári