všetkých nadaných košických hudobníkov.
Objemná kniha Jozefa Olajoša V rytme spomienok teda drží v tejto oblasti prvenstvo. Túto unikátnu publikáciu, vydanú pod patronátom Gajja Production House, pokrstil v pondelok slovenský bubeník žijúci vo Veľkej Británii Ernest Berger (na snímke druhý zľava).
Spomínať začína autor a hudobník J. Olajoš (na snímke vľavo) rokom 1945 a končí hudobnou scénou súčasnosti. Svoje miesto v dejinách si nielen vďaka tejto knihe vydobyli Ernest Berger a jeho brat, bubeník Laco Tropp, Kombo Juraja Szabadoša, Helena Okresová, Peter Stašák, alebo najmladší No Name, Nocadeň a Clear.
"Nápady vytvoriť túto knihu prišli od kolegov hudobníkov, ktorí stále hovorili, že by sa mala napísať. Nikto sa do však toho nepustil. Aj mi začali nosiť staré fotografie z kaviarní, ale nikdy som na to nemal čas," hovorí autor o podnetoch, ktoré stáli pri zrode knihy. "Tá kniha je skoro trojročná práca, nebolo to zo dňa na deň. Po prvé, pamätníci, ktorí už vtedy hrávali, pomaly zomierajú a niektoré fotografie bolo strašne ťažké zohnať."
Všetko sa však podarilo a výsledkom tvorivého procesu je vynikajúca knižka s karikatúrami Joža Hudáka. "Ja nie som spisovateľ, ale muzikant, a tak som sa rozhodol, že nechcem napísať encyklopédiu alebo stručný suchý výčet našich muzikantov, ale napíšem niečo také, čo sa bude prelínať mojím životom."
Fotografie a historky sú jedinečné. Niektoré snímky totiž nemá nikto iný na svete. "Tak 65 percent fotografií pochádza z môjho archívu. Veľká bubenícka legenda Laco Tropp, kapacita, ktorá celý život hrala jazz, vo svojich začiatkoch ako sedemnásťročný začal hrať na heligóne v poštárskej dychovke. A predstavte si, že ja som ten záber zohnal," usmieva sa Olajoš. "Jedinečný je aj záber miesta, ktoré už neexistuje. Hudobná sála hotela Slovan obložená benátskym mramorom, ktorú zbúrali a hrali sa tam všetky veľké akcie. Takisto je v knihe fotka muzikantov z 1. mája 1945, ktorí sa vrátili z vojny a nemali rovnošaty, a tak hrali oblečení v sovietskych letných uniformách."
Na knihe spolupracovali mnohí ľudia. "Pán Madaj obehával bicyklom mesto, aby vybavil fotky z kaviarní, človek, ktorý pamätal veľký orchester z roku 1952, mi poslal list, v ktorom opísal, ako to naozaj všetko bolo. Stále však mám pocit, že by som vedel každú kapitolu dopisovať a rozširovať, no na druhé pokračovanie sa zatiaľ necítim."
Autor: mit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári