Podľa nedávno schváleného návrhu rozpočtu EÚ by Slovensko malo v programovacom období 2007 - 2013 zo štrukturálnych fondov a z kohézneho fondu dostať niečo vyše desať miliárd eur. Regionálni politici si myslia, že kľúčom k zmierneniu obrovských regionálnych rozdielov by mohlo byť to, ak by sa o rozdelení týchto peňazí rozhodovalo v krajoch a nie tak ako doteraz, na ministerstvách v Bratislave.
Perspektívy do budúcnosti a možnosti ďalšieho rozvoja slovenských regiónov boli hlavná téma medzinárodnej konferencie, ktorá sa v rámci tzv. slovenského týždňa nedávno konala v Bruseli a hovorilo sa na nej aj o rozdeľovaní financií zo štrukturálnych fondov na obdobie 2007 - 2013.
Pri zmierňovaní regionálnych rozdielov a čerpaní prostriedkov z eurofondov EÚ na tieto roky by aj KSK mali pomôcť nové programy ako Jaspis, Jeremy a Jesica. Ako k tomu poznamenal generálny riaditeľ direktória a člen Európskej komisie Graham Meadows, Slovensko bude môcť využiť Jaspis najmä na získanie poradcov a pomoci pri príprave a realizácii veľkých projektov. Zdroje z "Jeremyho" môžeme využiť na zriadenie návratných úverových fondov, z ktorých by sa realizovali projekty nezaradené do zásobníka operačných plánov. Jesica pomôže s realizáciou projektov zameraných na rozvoj miest a obcí, pričom hlavným cieľom je pozdvihnúť úroveň bývania Slovákov, napr. aj na našich doslova "šedivých" sídliskách.
Ako zdôraznil Meadows, slovenská vláda by mala vytvoriť podmienky, aby sa na rozhodovaní o projektoch a čerpaní zdrojov aktívne podieľali predovšetkým regióny. "Nepáčia sa nám argumenty, že samosprávy ešte nie sú pripravené, že to nedokážu. Ak im nedáme možnosť, príležitosť, nikdy nepreukážu, že to dokážu," uviedol G. Meadows.
Vicepremiér Pál Csáky je viazaný rozhodnutím vlády, ktoré v tejto súvislosti zatiaľ nepadlo. Ako skonštatoval, jeho ambíciou je to, aby vláda čo najskôr rozhodla o spôsobe rozdeľovania financií a prioritách, na ktoré sa zdroje využijú. "Sme pripravení využiť potenciál regiónov tak, aby sa zabezpečilo zvýšenie životnej úrovne obyvateľstva, udržateľný rast ekonomiky a zamestnanosť. Splnenie týchto kritérií bude zároveň nástrojom na znižovanie regionálnych rozdielov," skonštatoval P. Csáky.
V tejto súvislosti predsedovia PSK a KSK Peter Chudík, resp. Zdenko Trebuľa zdôraznili, že spoločne budú vyvíjať tlak na vládu, aby regióny mohli spolurozhodovať o tom, na čo sa zdroje EÚ využijú. Podľa Zdenka Trebuľu je síce prirodzené, že hlavné mesto krajiny je na tom ekonomicky lepšie, no napriek tomu dúfa, že finančné prostriedky na nadchádzajúce finančné obdobie budú rozdelené spravodlivo a nielen v prospech jedného alebo dvoch regiónov, ako sa dialo v posledných rokoch.
Ako rozumeli naši v Bruseli?
Na konferencii o perspektívach slovenských regiónov sme sa zamerali aj na jazykovú vybavenosť našich zástupcov. Vicepremiér P. Csáky nemal jazykový problém, z prítomných europoslancov sa bez tlmočnenia zaobišli aj Arpád Duka-Zólyomi a Edit Bauer (všetci SMK), naopak P. Baco (HZDS) dal prednosť slúchadlám na ušiach. Zo zástupcov KSK rozumel vystúpeniam rečníkov v ich materinskom jazyku iba B. Farkašovský (Smer) a čiastočne aj Š. Zachariáš (SMK), predseda KSK Z. Trebuľa a M. Bartoš (KDH) sa museli spoľahnúť na tlmočnícke zariadenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári