strhol z ruky hodinky a žiadal od neho, aby mu dal svoju bundu, čo prepadnutý splnil. Možno aj to ho uchránilo od zranenia, avšak škoda, ktorú utrpel, činí 2 500 korún. Polícia začala ihneď pátranie po páchateľovi a len čo ho muži zákona dolapili, zostali prekvapení.
"Lúpeže sa dopustil len 12-ročný Andrej z Košíc, ktorý však nebude vzhľadom na svoj vek trestne stíhaný," hovorí zástupca tlačovej hovorkyne KR PZ v Košiciach Peter Žaludek.
V Ústave na výkon väzby skončil pre zločin lúpeže 15-ročný Adrián. Ten na Kustrovej ulici spolu s piatimi kamarátmi lúpežne prepadol 15-ročného Košičana. Fyzicky ho napadli a Adrián mu z krku strhol zlatú retiazku.
Podľa P. Žaludeka počet spáchaných trestných činov mladistvých oproti rovnakému obdobiu minulého roka stúpol.
"Je to tak, ak porovnáme prvé dva mesiace roka, tak to vychádza, že kým v spomínanom období roka 2005 spáchali mladiství deväť trestných činov, tak v tomto roku ich evidujeme už šestnásť. Čo sa týka maloletých, počet stúpol z dvoch na tri prípady."
Celkovo v uplynulom roku spáchali v Košiciach mladiství 40 trestných činov, maloletí pätnásť. Toto sú prípady, ktoré polícia eviduje ako objasnené, teda sa prišlo na to, že ich spáchali mladí ľudia pod vekovou hranicou osemnástich rokov.
K najčastejším skutkom patria krádeže a lúpeže, k slovu sa však dostávajú aj závažnejšie činy. V prvý februárový deň 2005 pred obcou Valaliky vylákal vtedy 16-ročný Lukáš košického taxikára Pavla K. pod zámienkou, že mu dá 500 Sk, ktoré mu dlhoval. Na taxikára však vytiahol pištoľ a trikrát na neho vystrelil. Prvá strela taxikára zasiahla do úst a uviazla v hornom podnebí, druhá mu trafila pravé rameno, keď sa muž dal na útek.
To, aké sú najčastejšie príčiny nezákonného správania tejto vekovej kategórie, polícia neeviduje. Problém však vidí ako dôsledok sociálnych a ekonomických zmien.
Psychologička tvrdí, že závisí od prostredia, v ktorom dieťa vyrastá, osobných predispozícií, spôsobu výchovy a vzťahov v rodine.
"Jednoduché vysvetlenie neexistuje. Záleží na tom, aké majú mladí ľudia vzory, ktoré sa začínajú formovať v rodine. Veľký vplyv má aj rebríček priorít a hodnôt spoločnosti, v ktorej sa dieťa pohybuje a vyrastá. Dôležité sú aj vzory správania, ktoré im ponúkajú verejne známi ľudia."
Podľa P. Žaludeka sa páchatelia orientujú najčastejšie na mobilné telefóny, peniaze či zlaté šperky.
"Sú prípady, kde zavládne závisť, ty máš taký telefón a ja nie. Preto ho niekomu ukradne. Každý prípad je individuálny, veľkú úlohu zohráva aj vplyv kamarátov."
Trestná zodpovednosť
Spáchať trestný čin znamená aj niesť nejaké následky. Polícia predpokladá, že ich bude v tomto roku viac, pretože sa znížila trestná zodpovednosť z 15 na 14 rokov.
Trestný zákon (300/2005 Z. z.) upravuje v § 22 vek trestnej zodpovednosti páchateľa trestného činu. "Kto v čase spáchania činu nedovŕšil štrnásty rok svojho veku, nie je trestne zodpovedný."
Ďalej v § 94 sa uvádza, kto je mladistvý. Je ním osoba, ktorá v čase spáchania trestného činu dovŕšila štrnásty rok a neprekročila osemnásty rok svojho veku. Práve stanovenie veku má vplyv pri určovaní trestnej sadzby. Kým maloletý páchateľ (do 14 rokov veku) nie je trestne zodpovedný, mladistvému sa trestné sadzby znižujú na polovicu. Avšak horná hranica nesmie prevyšovať sedem rokov a dolná hranica zníženej trestnej sadzby dva roky.
Prevencia znižuje počet drobných trestných činov
Polícia spolupracuje v boji proti kriminalite maloletých a mladistvých so všetkými inštitúciami, ktoré sa zaoberajú výchovou. V rámci programu adopcie škôl políciou sa v Košickom kraji muži zákona zapájajú do projektu "Správaj sa normálne".
"Táto aktivita sa na základe ponuky Holandského policajného inštitútu zameriava na cieľovú skupinu jedenásťročných detí, teda žiakov 5. ročníkov základných škôl. Projekt obsahuje desať tematických celkov, ktoré policajti vyučujú na základných školách počas jedného školského roku," vysvetlil zástupca hovorkyne KR PZ v Košiciach Peter Žaludek.
Deti sa dozvedajú o činnosti polície, zásadách predchádzania krádežiam, násilí na veciach a ľuďoch či drogovej závislosti.
V minulom školskom roku prednášali policajti v kraji pre 652 detí z 19 škôl. Policajné i školské štatistiky ukázali zníženie šikanovania i počtu drobných trestných činov.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári