prvou vážnou životnou skúškou ľahko, veď ide o veľa. Našli sa sebavedomí, ale aj takí, ktorí išli na prijímačky s malou dušičkou. Deviatak Robo prišiel skúsiť šťastie na Gymnázium so slovensko-španielskou bilingválnou sekciou Park mládeže, hoci už je na jednu školu prijatý.
"Nevstávalo sa mi ľahko, dokonca som ani neraňajkoval. Počas víkendu som písal diktáty a prepočítal nejaké príklady. Napriek tomu som napätý," povedal nám tesne pred prijímačkami budúci gymnazista, ktorý ešte včera ráno na poslednú chvíľu zháňal uhlomer. "Mali sme si ho doniesť a nemal som ho. Musel som teda rýchlo utekať nejaký kúpiť. Keďže som mal na poslednom vysvedčení čisté jednotky a predtým občas nejakú dvojku, prijali ma na jedno gymnázium bez prijímačiek. Radšej by som však išiel sem."
Podľa riaditeľky gymnázia Park mládeže Aleny Bobákovej sa do klasických tried tohto gymnázia (otvoria tri) hlási 362 žiakov.
"Prijať však môžeme len 102. Podobný scenár mali aj prijímačky na biligválnu sekciu, kde sme prijali z 305 prihlásených 65 žiakov. Tie prijímačky však boli skôr, pretože vyžadovali talentovky," vysvetľuje A. Bobáková.
Na žiakov čakali testy z matematiky a slovenčiny vrátane diktátu. Každý si mohol podať dve prihlášky na dve rôzne stredné školy, prípadne na dva rozdielne odbory na jednej. Prvé kolo prijímacích skúšok sa začalo včera a pokračuje vo štvrtok. Dva termíny sú stanovené preto, aby si žiaci, ktorí si podali dve prihlášky, mohli zadeliť čas na prijímacie skúšky.
"Keďže otvárame jednu triedu s rozšíreným vyučovaním angličtiny, prijímačky máme štyri dni. Žiaci sa zúčastňujú testov vždy deň po oficiálnych prijímačkách," upresňuje A. Bobáková.
Na Gymnáziu Park mládeže si pripravili testy sami, pretože ich to vyjde lacnejšie. Oprava bude taktiež v rukách tamojších pedagógov, ale kvôli objektívnosti vytvorili komplikovaný systém utajenia mien.
"Robíme ochranu na základe kódov, ktoré poznám len ja. Navyše, žiaden učiteľ netuší, ktorých žiakov bude mať v triede, pretože ja určím na poslednú chvíľu skupinu žiakov, ku ktorým priradím dozor. Po napísaní sa testy premiešajú tak, aby sa nedostali výsledky žiaka pri oprave do ruky učiteľovi, ktorý bol v triede. Máme maximálne minimalizovanú možnosť ovplyvnenia prijímačiek."
Výsledky prijímačiek sa žiaci dozvedia do troch dní. Vzhľadom na to, že chce škola ušetriť, si ich vyzdvihnú rodičia osobne.
"Informovali sme ich o termíne, kedy môžu prísť do školy. Budeme mať vyvesené rebríčky úspešnosti, okamžite si preberú rozhodnutie o prijatí či neprijatí. Tento systém sa nám osvedčil pri prijímačkách na bilingválnu sekciu, keď sme v priebehu dvoch hodín mali 90 percent zapísaných. Keď si vezmeme, že list s doručenkou stojí 40 Sk a takto sme vyriešili 280 žiakov, ušetrili sme dosť. Výsledky však budú aj na internete."
Na stredné školy v Košickom kraji by malo v budúcom školskom roku nastúpiť okolo 12-tisíc žiakov. Nie všetci uspejú, neprijatí sa môžu odvolať, no zmysel to má len vtedy, ak žiak urobil prijímacie skúšky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári