akejsi fiktívnej penzie, na ktorú by mali nárok, keby pracovali. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorá má platiť od augusta. Predtým ju ešte musí schváliť prezident, ale stále častejšie sa hovorí, že pre nepresnosti novelu vráti.
Invalidom nechceli penzie zvýšiť
Zmenu v invalidných dôchodkoch navrhlo ministerstvo práce v pôvodnej verzii novely. Hovorca ministerstva Martin Danko tvrdil, že zmeny sú v súlade "s novou filozofiou poskytovania invalidného dôchodku, podľa ktorej by mal patriť ľuďom len do dovŕšenia dôchodkového veku alebo priznania predčasného starobného dôchodku".
Ministerstvo rátalo so zavedením prechodného obdobia od augusta 2006 do decembra 2007, keď by sa invalidný dôchodok neprestal vyplácať, ale po dosiahnutí dôchodkového veku by sa automaticky považoval za starobný. Poberateľ by však nemal nárok na jeho zvýšenie, aj keby ďalej pracoval a platil dôchodkové odvody. Aby sa mu práca odrazila na výške dôchodku, musel by požiadať o výpočet riadneho starobného dôchodku.
Bežným dôchodcom sa penzia zvyšuje, ak po dosiahnutí dôchodkového veku ďalej pracujú.
Poslanci znenie zákona trochu zmenili - dôchodky sa prepočítajú aj invalidným dôchodcom, čo popri dôchodku pracujú a platia dôchodkové poistenie. Platiť bude aj prechodné obdobie.
Vdovy a vdovci bez penzií
Pôvodne sa mali upravovať aj pozostalostné dôchodky, ktoré vdovám, vdovcom či sirotám vymerali v Sociálnej poisťovni z invalidného dôchodku manžela, manželky či rodiča. Ich výplata sa mala zastaviť v okamihu, keď by zomrelý partner či rodič dovŕšil dôchodkový vek.
Danko hovorí, že nárok na tieto penzie by ľudia automaticky nestratili, ale by "vznikol znovu, ak by zomrelý splnil podmienky nároku na starobný dôchodok". Pozostalí by museli požiadať Sociálnu poisťovňu o výpočet fiktívneho starobného dôchodku a ak by sa ukázalo, že naň zomrelý mal nárok, vypočítala by z neho poisťovňa pozostalostné penzie. Slobodné fórum návrh veľmi kritizovalo. "Ak raz vznikol nárok na vdovský dôchodok z invalidného dôchodku zomretého manžela, je úplne nesystémové skúmať či podmieňovať ďalší nárok naň vznikom nároku zomrelého manžela na starobný dôchodok," hovorila Ľubica Navrátilová.
Tvrdí, že novo vymerané penzie by v takomto prípade boli často aj o polovicu nižšie, ako dnes.
Ministerka Iveta Radičová odmieta, že by pôvodná verzia zákona, ako ju pripravil jej rezort, penzie znižovala. V relácii STV povedala, že na príprave novely spolupracovala aj Sociálna poisťovňa a riešilo sa, ako "technicky urobiť to, aby sa nestalo, že niekomu bude priradený nižší dôchodok". Zabrániť tomu má ustanovenie, podľa ktorého by sa pri výpočte starobného dôchodku bral do úvahy invalidný dôchodok. Zníženie penzie tak podľa nej môže "nastať len u veľmi malej časti invalidov".
Po hlasovaní o novele nie je úplne jasné, ako poslanci upravili nároky pozostalých na dôchodky vymerané z invalidných penzií. Ministerstvo práce zatiaľ odmietlo odpovedať na otázky, lebo legislatívci hlasovanie stále skúmajú.
Pri hlasovaní síce vypadol paragraf, ktorý hovorí, že vdovci či vdovy strácajú nárok na pozostalostný dôchodok vymeraný z invalidného, no prešiel iný, ktorý sa naň odvoláva a spresňuje, ako sa také penzie počítajú. Pri sirotských dôchodkoch zase zostala pôvodná verzia, keď by deti mali o tieto penzie prísť.
Nemocensky poistení nebudú
Novela vylúčila z povinného nemocenského poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti invalidných dôchodcov, ktorých schopnosť pracovať je znížená aspoň o 70 %. Ide o prípady, keď poberatelia invalidného dôchodku pracujú a zarábajú aspoň minimálnu mzdu, takže im, ale aj ich zamestnávateľovi, vznikala povinnosť platiť za nich odvody.
Ministerka Iveta Radičová argumentovala, že táto zmena zníži náklady zamestnávateľov na ich zamestnanie a z invalidov tak spraví atraktívnu pracovnú silu. Ak ochorejú a nebudú mať nárok na nemocenskú dávku, nezostanú bez príjmu, lebo poberajú penziu. Nemocenské poistenie si navyše môžu platiť aj dobrovoľne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári