dolárov, napriek tomu sa uchytil v Kanade. S fotoaparátom, ktorý mu tajne posiela z domu otec, študoval reklamnú fotografiu. Na školu ho prijali bez pohovoru, lebo na chodbe stretol riaditeľa, ktorý sa chcel porozprávať o Československu. O pár rokov sa vypracuje medzi svetových reklamných fotografov, fotí pre priemyselné giganty a prestížne magazíny...
Yuri Dojc nedávno navštívil Humenné, aby študentom cez fotografie tých, čo prežili holokaust, ukázal "krehkosť života a nemilosrdnosť ľudskej krutosti". Dojc sa nevyhýbal komercii, jeho svetom bol dlho reklamný biznis. Pracoval pre Panasonic, General Motors, Mercedes či Suzuki. Pre taliansky L´espresso nafotil sériu aktov Eros a Fotografia. Hovorí, že umenie a reklama sa tak prelínajú, že sa nedajú od seba rozoznať. Aj z bulváru sa dá podľa neho niečo naučiť, keď "zaujíma toľko ľudí".
Keď sa po dvoch desaťročiach v roku 1989 vrátil na Slovensko, niečo sa v ňom zlomilo. Hovorí, že sa znova narodil, aby "mohol pochopiť život". Rovnaký pocit mal i vtedy, keď emigroval. "Reklamnej fotografii niekedy chýba duša. Na Slovensku som objavil, že fotografia je poézia, tá musí mať dušu. Fotografia nesiem byť falošná," vysvetľoval v Humennom študentom.
Dušu majú jeho čiernobiele fotografie slovenských Židov z cyklu We endured - My, čo sme prežili (1997 - 2006). Ide o portréty ľudí, ktorí prežili holokaust a potom zostali žiť, kde sa narodili alebo kde žili pred vojnou. Doteraz Dojc po celom Slovensku urobil asi stovku fotografií. "Na pozadí každej, ktorá ukazuje silu a vôľu človeka prežiť, je príbeh. Príbeh nie je lepší ani horší, všetci boli v koncentráku alebo sa schovávali. Prežili len zázrakom. Ostatní zahynuli, za nič, úplne za nič".
Projekt Dojc chápe ako splatenie dlhu otcovi - autorovi jedinej vydanej knihy o židovských komunitách na Slovensku. Spomína, že otec mu často o tejto práci rozprával, ale jeho to nezaujímalo. "Teraz ma to mrzí, robil tú knihu dvadsať rokov bez pomoci. Neuvedomoval som si, čo robil, až keď zomrel...," hovorí.
Fotografia otca z cyklu My, čo sme prežili má preňho najväčšiu cenu zo všetkých jeho snímok. Aj rozprávanie o holokauste na humenskom gymnáziu malo svoju zvláštnu symboliku. Dojcov otec bol prvým riaditeľom tejto školy.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári