Vidiečanky vedia dobre, že popri nežných voňavých kvietkoch "kvitnú" teraz aj ničivé, ľadové. Babičky najčastejšie zaujíma, kedy v ich okolí kvitne hloh - keď je tak, radšej si navečer nanosia z drevární zopár polienok navyše - určite sa totiž schladí. Iní to tiež dobre vedia z dávnych skúseností predkov, ktorí v tomto čarovnom jarnom mesiaci aj bez kvitnúcich hlohov predvídavo čakávali i štipľavejšie mrazy a studené dažde, ktoré nás v nejednom roku doslova prenasledujú.
To vtedy, ak mesiac štartuje nástupom floriánskeho (4. 5.) chladna, ktoré sa v strednej Európe vyskytujú s pravidelnosťou okolo 60 percent. O Floriánovi, hasičskom patrónovi, sa s rešpektom vravieva, že ešte dokáže nasadiť aj snehové klobúky. Už tri dni po ňom však zvykne prichádzať žiarivé žltučké (podľa kvitnúcich púpav) stanislavovské oteplenie (Stanislav má meniny 7.5.) a pranostiky o ňom vravia: Stanislav napasie a zohreje a tiež: Na svätého Stanislava, napasie sa kôň i krava.
Láskavý Stanko chce ľudkov prívetivo rozmraziť pred nástupom najobávanejšej studenej a mokrej májovej štvorice - troch slávnych ľadových mužov Pankráca (12 .5.), Serváca (13. 5.), Bonifáca (14. 5.) a ich údajne sústavne docikanej kuchárky Žofie (15. 5.). Tento štvorlístok prináša jarné zimomriavky s nemilosrdnou pravidelnosťou a pravdepodobnosťou 60 - 70 percent. Dedovia vedia - PanSerBoni príde s mrazom, dažďom alebo citeľným ochladením a Žofia do toho skoro vždy poprilieva poriadne studenú vodu. Dávne pranostické múdrosti o troch zmrzliakoch hovoria, že zo záhrad odpratávajú do ľadového zániku všetky kvietky - údajne ich potom venujú svojej kamarátke Žofii. O máloktorých svätcoch sa hovorí tak príkro ako o tejto trojici: Traja ľadoví boli síce svätí, ale sú i najviac prekliati. Oddávna sa síce s pokorou vravieva: Čo v máji Boh daje, človek nech nekľaje, ibaže, ani odchodom ľadových mužov a urologicky aktívnej Žofie strach z chladu a mokra nekončí.
V starých kalendároch nasleduje 16.5. ešte ďalší neveľmi hrejivý svätec, sv. Ján z Nepomuku, ktorého v Česku zvyknú nazývať aj ľadovým alebo zmrznutým Jánom a ten tiež rád berie zo záhrad kvety. Deduškovia si vždy s úľavou vydýchli, keď studený májový čas pominul, verili totiž pranostike: Odídu zmrzliaci, odídu mrazy.
Nie je to však vždy úplná pravda. Po svätcoch, preslávených tým, že nás radi zaháňajú do tepla, síce občas príde krátke oteplenie, ale najprezieravejší gazdovia i dnes vedia, že kým z teplého prípecku nezíde Urban (25.5.), opakujúce sa májové ochladenia môžu napáchať nemálo škôd - nie nadarmo sa preto hovorí: až Urban je leta pán. Lenže, v starých kronikách nájdeme aj záznamy o tom, že Urban ešte tu a tam kýva bradou a schádzajúc z teplej pece, vedie nás v niektorých rokoch do poriadne studeného času.
A predsa v rebríčku popularity májových pranostík patrí medzi favoritov známa veta: Studený máj v stodole raj. Jedna z roľníckych pranostík všetko vysvetľuje, keď tvrdí: Chladný máj bez mrazu gazdovi je milý, bude mnoho sena, bez chyby v obilí. Ďalšie potvrdzujú: Keď sa v máji blýska, sedliačik si výska, Chladný máj a jún vlažný je pre sýpky, sudy zdarný, Studený máj na chlebík zakladá, Chladný máj, pre ovocie raj.
V tomto roku by sme po príkrej zime a zatiaľ neveľmi hrejivej jari síce mnohí privítali teplejšie májové počasie, podľa skúseností predchádzajúcich generácií ho však obyčajne prináša až záver tohto mesiaca. Je však celkom možné, že vyjde aj iná pranostika. Keďže včera, na 1. mája zapršalo, azda sa naplní aj táto skúsenosť našich predkov: Keď na prvého mája prší, celý rok bude pekne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári