percent celoslovenského geotermálneho potenciálu. Projekt komunálneho vykurovania využívaním geotermálnej energie z podzemných zdrojov v okolí obcí Ďurkov, Svinica a Bidovce, ktorý je jedným z najväčších v Európe, by sa mal začať realizovať v krátkom čase. Podľa podpísanej zmluvy o budúcej zmluve už v roku 2008 by mala začať košická tepláreň odoberať 2 100 terajaulov tepla ročne a vykurovať nimi až 30 percent mesta.
Investičný náklad predstavuje takmer dve miliardy korún. Hlavným akcionárom košickej spoločnosti Geoterm, ktorá je dcérou Slovgeotermu, je Slovenský plynárenský priemysel vlastniaci 98 percent akcií. On je aj investorom stavby. Úzko spolupracuje s islandskými firmami, ktoré majú skúsenosti s využívaním geotermálnej a hydroelektrickej energie pre vykurovanie objektov v sídelných centrách.
"Prípravy na začatie prác na prívode tepla do Košíc a ďalších vrtoch intenzívne pokračujú. Sme pripravení pustiť sa do toho v tomto roku. Čakáme už len na vydanie stavebného povolenia. Všetky pozemky sú vykúpené a financovanie projektu dohodnuté. Máme ponuky od viacerých bánk a podali sme aj žiadosť o poskytnutie prostriedkov zo štrukturálnych fondov Európskej únie, ktoré by mali pokryť 30 percent nákladov. Tento mesiac bude známe, či budú peniaze poskytnuté z balíka na tento alebo budúci rok," dozvedeli sme sa od generálneho riaditeľa Slovgeotermu a honorárneho konzula Islandu v SR Ing. Otta Halása (na snímke).
Ako dodal, keď bude vydané stavebné povolenie, okamžite môžu rozbehnúť práce súbežne na teplovode aj vrtoch. Dlho očakávaného spustenia projektu, o ktorom už mnohí pochybovali, že sa niekedy začne realizovať, sa pravdepodobne dočkáme. Veľký časový sklz podľa neho nenastal. Bude to o niečo neskôr, ako pôvodne plánovali, ale nebude to mať vplyv na splnenie termínu dodávok. Zdržanie spôsobili nielen financie, ale aj privatizácia SPP. Dodnes nie je ešte zrejmé, kto bude novým vlastníkom košickej teplárne. Všetko mohlo byť inak, keby v roku 2003 vláda neodmietla ručiť za úver od Svetovej banky.
Súčasťou projetu je aj sekundárne využitie odpadového tepla, ktorým sa budú vykurovať obce Olšavskej doliny, využívať sa bude v poľnohospodárstve, cestovnom ruchu a pribudnúť by mala aj elektráreň so systémom spätného vracania vody pod zem, kde sa znovu ohreje. Aj v tomto smere sa začínajú ľady hýbať a ozývajú sa potenciálni investori.
"Spoločnosť Geoterm, a. s., Košice v spolupráci s Magistrátom mesta Košice a Krajským úradom v Košiciach pripravuje projekt na energetické využitie geotermálneho zdroja na vykurovanie mesta, v rámci čoho sa uvažuje aj s využitím termálnej vody, vracajúcej sa z vykurovania pre potreby obcí Olšavskej doliny. Košický samosprávny kraj sa z pozície koordinátora pre regionálny rozvoj podieľa na príprave sekundárneho využívania tohto zdroja a v roku 2005 poskytol združeniu obcí finančnú dotáciu vo výške štvrť milióna korún na vyhotovenie technicko-ekonomickej štúdie. Momentálne sa hľadajú zdroje na vypracovanie projektovej dokumentácie. Investori už prejavili záujem," uviedol RNDr. Milan Husár z KSK.
Do prieskumnych vrtov investovala spoločnosť Geoterm už 400 miliónov korún. Voda z podzemia by mala náklady na vykurovanie domácností znížiť, v čo Košičania pevne veria. Teplo z geotermálnych zdrojov je nielen lacnejšie, ale aj ekologické, a keďže je to vlastný zdroj, nie je závislý od vonkajších vplyvov a nárastu cien vstupných surovín. Horúca voda by mala do Košíc doraziť už o dva roky. Životnosť tepelného zdroja sa odhaduje na 30 až 40 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári