Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 27. júl, 2021 | Meniny má BoženaKrížovkyKrížovky

ŽENSKÝ KOKTEIL na tému: srdcovocievne choroby

Až do prechodu sú ženy chránené pred srdcovo-cievnymi ochoreniami hormónmi, najmä estrogénomKombinácia cigariet a antikoncepčnýchtabletiek môže

Až do prechodu sú ženy chránené pred srdcovo-cievnymi ochoreniami hormónmi, najmä estrogénom

Kombinácia cigariet a antikoncepčných

tabletiek môže byť veľmi nebezpečná

Približne jedna tretina všetkých úmrtí u žien je pripisovaných koronárnym ochoreniam srdca (nedokrvenie srdcového svalu), čo ich radí medzi najbežnejšie ochorenia žien. Čo všetko tieto ochorenia spôsobuje, aká je prevencia a ako tieto choroby liečiť? Odpovede na tieto otázky vám zodpovieme spolu s MUDr. Mariánom Palinským, CSc., lekárom samostatne pracujúcim na ambuláncii III.internej kliniky Fakultnej nemocnice Luisa Pasteura.

Skryť Vypnúť reklamu

"S predlžujúcim sa vekom populácie sa koronárna choroba srdca stáva čím ďalej tým významnejším faktorom ovplyvňujúcim prežívanie žien. Zatiaľ, čo v priebehu posledných 20-tich rokov došlo k dramatickému poklesu úmrtí na koronárne ochorenia u mužov, u žien sa podarilo dosiahnuť len sporé úspechy," vystríha MUDr. M. Palinský, CSc.

V čom je však rozdiel oproti mužom? Máme rovnakú náchylnosť na srdcovo-cievne ochorenia ako muži, alebo máme v niektorých konkrétnych prípadoch ´výhodu´ či ´nevýhodu´? "Rizikové faktory výskytu koronárnej choroby srdca sú u žien aj mužov rovnaké, patria k ním vek, rodinná záťaž, fajčenie vysoký tlak krvi, porucha metabolizmu tukov a cukrovka. Ženy však počas fertilného obdobia (do prechodu) sú chránené pred výskytom ochorenia hormónmi, najmä ženským hormónom (estrogénom). V menopauze produkcia hormónov vo vaječníkoch rýchle klesá. Najmä predčasná menopauza je spojená s vyšším rizikom ochorenia srdca. Okolo 75 roku veku života sa rozdiel vo výskyte ochorenia medzi oboma pohlaviami vyrovnáva a po uvedenom veku je výskyt ochorenia u žien dokonca vyšší než u mužov."

Skryť Vypnúť reklamu

Základnou chybou pri hodnotení rizikových faktorov koronárnej choroby je, že sa na ňu pozeráme ako na ochorenie postihujúce mužov. "Takže prejavy nedostatočného prekrvenia srdcového svalu u žien často nedoceňujeme a pripisujeme ich iným príčinám, najčastejšie chrbtici. Ženy vyťažené vo vedúcich funkciách alebo v súkromnom podnikaní sú náchylné ku koronárnemu ochoreniu srdca viac, než sme zvyknutí z historického hľadiska akceptovať."

Je zaujímavé, že u žien vyšší celkový cholesterol alebo jeho takzvaná zlá forma (LDL cholesterol) netvoria výraznejšie riziko výskytu koronárnej choroby srdca, ale skôr nízka hladina dobrého cholesterolu (HDL cholesterol). "Výhody ženského pohlavia v prevencii koronárnej choroby srdca sú úplne zotreté u žien s cukrovkou - výskyt úmrtí u žien s cukrovkou je vyšší než u cukrovkárov. U cukrovkáriek pri vysokom krvnom tlaku v kombinácii s vysokým cholesterolom sa riziko ochorenia srdca zdvojnásobuje. Tučnota, s ukladaním tuku do hornej polovice tela, je spojená s vyšším výskytom ochorenia srdca než u mužov. Cukrovka je spojená s tendenciou k zvýšenému zrážaniu krvných doštičiek a s poruchou funkcie výstelky cievnej steny, ale dobrá liečba cukrovky vedie k poklesu komplikácii tak u žien ako aj u mužov."

Skryť Vypnúť reklamu

Najväčším rizikom u oboch pohlaví je fajčenie cigariet! "Toto riziko najmä u mladých žien (vo veku nad 35 rokov) je potencované braním antikoncepčných piluliek. Perspektívu nezlepšuje ani fajčenie takzvaných ligth cigariet, alebo moderné antikoncepčné pilulky. Ďalším faktorom zhoršujúcim riziko výskytu ochorenia je sedavý spôsob života. Nízka fyzická výkonnosť u žien je spojená so 4,7-násobne vyšším výskytom rizika celkovej úmrtnosti. Ďalším rizikom u žien sú pretrvávajúce zvýšené hladiny známok zápalu v krvi (C-reaktívného proteínu)."

Každá z nás určite veľmi dobre vie, že stres sa celkom iste nepodpisuje pod náš dobrý zdravotný stav. Do akej miery ovplyvňuje našu náchylnosť na srdcovo-cievne ochorenia? "U žien je vzťah medzi psychosociálnymi faktormi, faktormi správania (fajčenie, tučnota, cvičenie) oveľa lepšie preskúmaný ako u mužov. Je dokázaný vzťah medzi chronicky pretrvávajúcim alebo akútne vzniknutým stresom a výskytom infarktu myokardu u oboch pohlaví. Depresie po infarkte myokardu alebo operácii na srdci oveľa horšie ovplyvňujú konečný výsledok liečenia u žien. Väčšina programov v prevencii výskytu alebo zhoršenia koronárnej choroby srdca u žien sa zameriava na zmeny životného štýlu - zvýšenie dávok fyzickej záťaže, ukončenie fajčenia, zredukovanie nadváhy, zníženia príjmu cukrov, nasýtených mastných kyselín, ale aj alkoholu. V rámci redukcie stresovej akceptácie situácii sú možné aj relaxačné tréningy pod vedením skúsených odborníkov a v konečnom dôsledku aplikácia liekov," dodal MUDr. M. Palinský, CSc.

Obmedzte príjem tukov, konzumujte menej mäsa, uprednostnite ryby a udržte cholesterol ´na uzde´

Nebuďte lenivé! Hýbte sa!

Ak by ste rady niečo urobili pre svoje srdce, na začiatok stačí, ak si uvedomíte, že k najzávažnejším rizikovým faktorom, ktorým je potrebné venovať pozornosť, patria - stravovanie, obezita, alkohol, fajčenie, vysoký krvný tlak, cukrovka, stres a nedostatok pohybu.

Ak sa vám bude dariť udržať si cholesterol ´na uzde´, máte za sebou prvý správny krok. Čo je teda potrebné robiť, aby ste mali cholesterol pod kontrolou? Zdravo sa stravujte. Keďže nadbytočné kilá zaťažujú organizmus, odporúča sa zbaviť sa ich, či už úpravou stravovacieho režimu, pohybom alebo diétou. Obmedzte fajčenie, najlepšie je však prestať fajčiť, pozor na pasívne fajčenie. Pravidelne sa venujte nejakej pohybovej aktivite najmenej 30 minút aspoň 3 krát do týždňa, veľmi pomôžu obyčajné prechádzky, najlepšie v parku alebo v lese. Alkohol konzumujte s mierou a sledujte si svoj krvný tlak. Zbytočne sa nestresujte, stresovým situáciám sa vyhýbajte, stres môžete odbúrať návštevou prírody, pohybom, venovaním sa svojím koníčkom alebo tvorivej činnosti. Cukrovka výrazne zvyšuje riziko, treba ju mať pod kontrolou.

Ako prvé by ste sa mali poriadne pozrieť na svoj jedálniček a ak treba, upraviť ho. Obmedzte príjem tukov, hlavne mastných kyselín, ktoré sa najviac nachádzajú v margarínoch a v potravinách, pri výrobe ktorých boli použité (tukové pečivo, náhrady šľahačky, majonézy, sušené omáčky, dresingy), z olejov dávajte prednosť olivovému. Konzumujte menej mäsa, najmä vnútorností, uprednostnite ryby a biele mäso. Z mliečnych výrobkov preferujte nízkotučné. Vaječné žĺtka síce obsahujú veľa cholesterolu, avšak aj ochranne pôsobiaci lecitín, a preto aj osoby, ktoré majú značne zvýšenú hladinu cholesterolu, môžu konzumovať 2-3 vajíčka týždenne. Zaraďte do vašej stravy celozrnné potraviny, strukoviny, obilniny, veľa ovocia a zeleniny. Do jedál pridávajte menej soli, korenia a cukru - cukor môžete nahradiť medom. Pite dostatok tekutín, najmä vody, minerálok a čaju. Pri príprave jedla obmedzte fritovanie,pečenie a vyprážanie. Dôležitý je aj dostatočný prísun vitamínu C.

Ak ste si už upravili jedálniček, snažte sa dosiahnuť svoju idálnu hmotnost. Súvislosť medzi nadváhou až obezitou , hladinou cholesterolu a vysokým krvným tlakom je dobre znýmy. Ako ideál si môžeme predstaviť hmotnosť, ktorú dostaneme, keď od svojej výšky v centimetroch odpočítame 100. Zdá sa to jednoduché, ale každý kilogram, ktorý nás približuje k tomuto ideálu má podobné silné účinky ako pohyb. Fyzická aktivita totiž priamo ovplyvňuje cholesterol. Zvyšuje HDL-cholesterol (dobrý) a znižuje LDL-cholesterol (zlý). Popri tomto priamom účinku znižuje zvýšený krvný tlak, redukuje stres, zlepšuje kondíciu, vrátane kondície srdca a ciev.

V prípade, že všetky rady sú vám málo platné, na rad po dôslednom vyšetrení prichádzajú lieky... Lekár ich predpíše, keď je hladina cholesterolu vysoká a nepomohla ani tri až šesť mesiacov trvajúca nízkocholesterolová diéta. Býva to predovšetkým v prípadoch vrodenej dispozície. Avšak v prípade, že beriete lieky, je nevyhnutné dodržiavať správnu životosprávu a športovať!

Ženy majú infarkt zriedkavejšie než muži

Zájdite na záťažový test

Ak zanedbáte správnu životosprávu, dostatočný pohyb, budete fajčiť a nebudete sa snažiť vyhnúť stresu, je dosť možné, že aj vy sa pridáte k ženám, ktorých trápia srdcovo-cievne ochorenia. Vtedy už však bude neskoro - dôležitejšia je prevencia. Akým spôsobom by ste teda mali predchádzať srdcovo-cievnym chorobám? "Diétne obmedzenia u žien sú menej účinné v prevencii koronárnej choroby srdca. Najvhodnejšie pre ovplyvnenie metabolizmu tukov sú zvýšený pohyb a branie liekov statínov. Kladný vplyv majú aj fytoestrogény a zložky sóje," odporúča lekár III. internej kliniky Fakultnej nemocnice Luisa Pasteura MUDr. Marián Palinský, CSc.

Ako často sa teda odporúča podstúpiť vyšetrenia, prostredníctvom ktorých by sme predchádzali týmto ochoreniam a o aké konkrétne vyšetrenia by malo ísť?

"Keďže koronárne ochorenia postihujú najmä ženy vo vyššom veku, s vysokým tlakom krvi, cukrovkou, tučnotou a vysokým cholesterolom, každý praktický lekár je schopný vykonať najzákladnejšie vyšetrenia, zmerať pacienta v pase, vyšetriť cholesterol, cukor a vypočítať stupeň rizika výskytu koronárnej choroby srdca. Na základe klinického obrazu a stupňa rizika indikuje ďalšie vyšetrenia. U internistu alebo kardiológa je najzákladnejším vyšetrením echokardiografia a záťažový test na bicykli alebo bežiacom pase. Ak uvedené vyšetrenia nedokážu koronárne postihnutie (dopadnú negatívne), je veľká pravdepodobnosť, že ťažkosti pacientky nie sú podmienené ochorením srdca."

Zdá sa vám však, že s vašim srdiečkom nie je čosi v poriadku? Pri akých príznakoch by ste mali jednoznačne vyhľadať odborníka? "Ženy, častejšie ako muži, majú angínu pektoris ako prvý príznak nedokrvenia srdca - u mužov je častejším prvým príznakom infarkt myokardu. U oboch pohlaví sa vyskytuje angína pektoris pri námahe, avšak u žien je jej častejší výskyt v kľude, zobúdzaní zo spánku alebo pri psychickom strese. Výskyt infarktu u žien je častejšie spojený s pocitom na zvracanie, zvracaním, bolesťami na hrudníku šíriacimi sa do sánky, chrbta, zvieraním v hrdle alebo pocitom búchania srdca. Výskyt infarktu je menej častý u žien ako u mužov," dodal MUDr. M. Palinský, CSc.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 2. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 3. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 4. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 5. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Lenivý brunch s Muchom
 8. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 9. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 10. Od Česka až po Jadran
 1. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 2. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 3. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 4. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 5. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 6. Slovník investora 07: Bitcoin a jeho úloha v portfóliu investora
 7. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 10. Lenivý brunch s Muchom
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 10 605
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 762
 3. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 5 687
 4. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 335
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 277
 6. Od Česka až po Jadran 3 904
 7. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 136
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 3 112
 9. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 2 329
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 138
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ľuboš Lorenz na súde v tričku, ktoré vyvolalo nevôľu prokurátora.

Lorenz: Pamätník vojakov sme nezneuctili.


17 h
Ilustračné foto.

Voliť sa budú poslanci, starostovia i primátor.


TASR 1 h
Ilustračné foto.

Doprava bude riadená prenosnou signalizáciou.


TASR 2 h
Aj poslankyňa Romana Tabák sa so svojím počinom pochválila na sociálnej sieti.

Previnilcov často prezradia sociálne siete.


TASR 2 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Aj bez odporcov očkovania by sme dosiahli kolektívnu imunitu. Keby politici chceli.


26. júl
Minister financií Igor Matovič.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 534 obetí.


a 1 ďalší 17 h
Michaela Žureková

Odhalené političky platia vyššiu daň ako muži.


3 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop