dospel po zrušení verdiktu a doplnení dokazovania s tým, že obžalovaná konala v nutnej obrane a skutok, ktorého sa dopustila, nie je trestným činom.
Ide o tragédiu, ku ktorej došlo 1. septembra 2003 v byte na Komenského ulici v Trebišove. Podľa žalobcu napadla Tetyana manžela Jána kuchynským nožom s dĺžkou čepele 14 cm a šírkou 1,5 cm. Bodla ho veľkou silou a prudkosťou do ľavej strany hrudníka tesne vedľa hrudnej kosti a spôsobila mu hlbokú 14 cm dlhú bodnoreznú ranu. V dôsledku prerezania šiesteho rebra vľavo a prebodnutiu osrdcovníkového vaku a pravej komory srdca, došlo k jeho zakrvácaniu, zlyhaniu činnosti srdca a okamžitej smrti Jána S.
Incidentu predchádzala hádka, pod ktorú sa podpísal alkohol. Podľa obžalovanej sa v kritické dopoludnie Ján vrátil domov z pohostinstva okolo 12.30 hod. Vyčítala mu, že priveľa pije a pohrozila rozvodom... Bál sa, že so sebou zoberie aj ich vtedy ročného syna.
"Bola to nešťastná náhoda, ja som ho nezabila. Hádali sme sa, sprosto mi nadával, viackrát ma udrel, kopal, mlátil ma... Snažila som sa kričať, ale stlačil mi hrdlo tak silno, že som nemohla dýchať. Keď som sa vyslobodila, ušla som do kuchyne. Prišiel tam aj on. Vzal z drezu nôž, otočil ho čepeľou k sebe a vyzýval ma, aby som ho zabila," plakala obžalovaná. Dodala, že vtedy mala na rukách syna a bála sa o neho. Keď ho zložila na zem, manžel na ňu začal útočiť nožom.
"Snažila som sa mu nôž zobrať, ale nepodarilo sa mi to. Udrel ma ľavou rukou do tváre. Pri zápasení o nôž sme spadli. Ja chrbtom na stolík a on celou váhou na mňa. Nôž bol medzi nami, manžel ho držal v ruke tak, že čepeľ smerovala k jeho hrudi. Na predlaktí som zacítila niečo studené," opísala kritické okamihy obžalovaná.
Ďalej uviedla, že Ján sa zrazu prevrátil na kreslo, potom sa postavil, chvíľu stál v predklone a rukou si pridržiaval oblasť srdca. Keď začal padať, zachytila ho a uložila na gauč. Zaregistrovala, že nôž leží na zemi a myslela si, že sa len "rezol". Keď začal blednúť, zľakla sa, že odpadne. Odbehla do kúpeľne, kde mala namočenú bielizeň, a utierala ňou manželovu zakrvavenú hruď. Dávala mu obklady, dýchanie z úst do úst, masáž srdca, ale nič nepomáhalo.... Zobrala syna na ruky a utekala k susede volať záchranku.
Pred jej príchodom však urobila v byte poriadok, umyla zakrvavený nôž a odložila ho do kuchynskej linky. Tvrdila, že to urobila kvôli synovi, ktorý po návrate od susedy šiel rovno do obývačky.
Podľa zistení súdnych znalcov došlo k bodnutiu Jána S. veľkou silou a prudkosťou, aktívnym zásahom druhej osoby, ktorá pravdepodobne vytiahla nôž z rany. Vypadnúť sám v žiadnom prípade nemohol. Za málo pravdepodobné znalci považovali, že by Ján, ktorý bol v šoku, mal silu vytiahnuť nôž zabodnutý hlboko v rane... V čase incidentu mal v krvi 1,26 promile alkoholu.
Tetyana mala tiež vypité a viac ako nebohý. V krvi mala 1,46 - 1,62 promile alkoholu, čo je ľahký až stredný stupeň opitosti. Pri incidente s manželom utrpela ľahké zranenia. Išlo o kožné odreniny, krvné podliatiny a pomliaždeniny rozosiate po celom tele. Tie svedčili o zápase manželov, ktorý predchádzal bodnutiu.
Manželstvo obžalovanej s dnes už nebohým Jánom vnímali ich susedia ako "talianske". Za priestupok proti verejnému poriadku si od Správy Okresného úradu v Trebišove dokonca obidvaja "vyslúžili" aj pokarhanie.
"Ja som manžela nezabila, nepripravila by som predsa syna o otca. Veľmi mi chýba. Verím, že sa dokáže moja nevina," uviedla na záver obžalovaná.
Jej obhajca navrhol súdu, aby ju spod obžaloby prokurátora oslobodil. Argumentoval, že išlo o nešťastnú náhodu, a že sa len bránila. Na námietku príbuznej nebohého, že okamžite neprivolala lekársku pomoc, ale najprv poupratovala, obhajca poukázal na to, že mu predtým poskytla prvú pomoc. Keďže na hrudi Jána videla len malú ranku, netušila, že ide o vážne zranenie.
Prokurátor zastával názor, že vina obžalovanej bola bez akýchkoľvek pochybností preukázaná. Vzhľadom na okolnosti, za akých došlo k napadnutiu Jána S. nožom, však navrhol uloženie trestu pod dolnou hranicou trestnej sadzby 10 - 15 rokov.
K takému záveru dospel aj senát, ktorý uznal Tetyanu S. vinnou z vraždy. S prihliadnutím na uvedené okolnosti a dokazovanie jej súd uložil mimoriadne znížený nepodmienečný trest v trvaní 5 rokov. Obžalovaná sa proti verdiktu odvolala, prokurátor sa tejto možnosti vzdal.
Najvyšší súd SR rozsudok zrušil a vrátil "kraju". Ten v jeho intenciách "dopočul" súdnych znalcov. Tí sa opätovne vyjadrili k zraneniam nebohého Jána S., aj k tým, čo utrpela obžalovaná. V prvom prípade zotrvali na tom, že smrteľné zranenie, teda bodnutie nožom, mu spôsobila iná osoba. Nevylúčili však ani možnosť, že k zraneniu mohlo dôjsť pri páde, ako tvrdila obžalovaná, ba ani to, že si sám vytiahol nôž z rany. K zraneniam Tetyany znalci uviedli, že podľa stôp na krku mohlo ísť o škrtenie, resp. o pokus hrdúsenia. Vzhľadom na to sa mohla cítiť ohrozená a mohla mať obavu o svoj život.
Na základe uvedených skutočností a vyhodnotenia vykonaných dôkazov súd vyniesol oslobodzujúci rozsudok. Prokurátor sa k nemu zatiaľ nevyjadril.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári