však čoraz častejšie presviedča verejnosť, že má zmysel aj pre špecifický druh humoru, keď zabúda mená, resp. si mýli geografické názvy a občas mu problémy robia aj jednoduché počty, keď nedávno polovicu z "miliardy a niekoľko miliónov" skresal na "400 miliónov alebo tak nejako". Za necelé tri roky jeho funkčného obdobia sme narátali sedem jeho výrokov, o ktorých by bolo lepšie radšej pomlčať.
A aj keď každý z nás sem-tam môže urobiť chybu, predsa len nepamätať si meno pápeža, britského premiéra, nášho veľvyslanca v Maďarsku, či "objaviť" neexistujúce srbské pobrežie by skôr malo patriť do Hurikánu alebo Pročkovej Nikdy nehovor nikdy, než do prezidentových vyjadrení. Samotný Ivan Gašparovič však svoje slovné pochybenia nevníma s jemu typickým zmyslom pre humor, ale príčinu hľadá úplne inde.
"Ak pozeráte televíziu alebo počúvate rádio, keď so mnou natáčajú interview, tí redaktori sa pri kladení otázok aj desaťkrát pomýlia, no oni si to vystrihnú. Takže to je normálne, ale keď sa pomýli politik, nevystrihnú to, ale z toho urobia problém, ktorý má zaujímať celú republiku. Žiaľ, naši novinári sa odchýlili a ušli od občana a verejnosti, ktorú by mali informovať a vzdelávať, ale inklinujú skôr k politickým stranám a politikom. Pre nich je najdôležitejší ten bonmot, čo do článku majú," povedal nám pri svojej návšteve Košíc prezident.
Keďže tých pomýlení najmä v poslednom čase dosť pribudlo, zaujímali sme sa, či hlava štátu už urobila nejaké opatrenia, ako je napríklad tréning pamäti. "Nie, nie, mne to netreba. To si môžete pomýliť aj vy dnes, keby som sa vás spýtal na nejaké meno z histórie, možno by ste povedali iné. To s tým nemá nič spoločné a zbytočne ja by som hovoril k tomu, ako k tým omylom došlo, lebo to pozadie nemá význam rozoberať. To sme hovorili celý deň o niečom a potom sa odrazu začalo hovoriť o inom probléme."
Ako nám ešte prezident predtým, než mu naše otázky začali byť nepríjemné, povedal, nikto z tých, ktorým nechtiac zmenil funkcie či mená, sa mu doteraz nesťažoval a spýtal sa nás "prečo by sa mal hnevať?" Rovnako tak je to aj uňho doma, kde sa vraj ešte ani raz nepomýlil, keď hovoril so svojou manželku Silviou. "Nemusím ju ani oslovovať," dodal s tým, že novinári už nemajú o čom písať.
Maléry Ivana Gašparoviča
Jún 2004: "Budem dbať o blaho slovenského národa, národných menšín..." - prvý prešľap sa prezidentovi prihodil v deň jeho prezidentského sľubu, keď namiesto národnostné prečítal národné menšiny.
Júl 2004: "Teraz som vysvetlil pánu prezidentovi, že nejde o Jozefa Migaša, ale o Júliusa Migaša, jeho bratranca" - po brífingu nášho a rakúskeho prezidenta Heinza Fischera Ivan Gašparovič oznámil, že súhlasí, aby sa "pán Migaš stal slovenským veľvyslancom v Maďarsku". Rakúsky prezident si myslel, že ide o Jozefa Migaša a začal spomínať jeho kariéru veľvyslanca na Ukrajine a neskôr aj predsedu nášho parlamentu. I. Gašparovič ho chcel vyviesť z omylu, no pomýlil si krstné meno bratranca expredsedu NR SR, ktorý sa nevolá Július, ale Juraj.
September 2004: "Za najvážnejšiu otázku pri stabilizácii regiónu západného balkónu... ehm... Balkánu..." - jeden z najveselších breptov prezidenta, ktorý sa mu podaril počas Valného zhromaždenia OSN v New Yorku
November 2005: "Srbsko je, ktoré dynamicky, krajina, ktorá dynamicky začala rozvíjať svoje hospodárstvo. Má veľký potenciál do budúcna v rozvoji turistiky. Srbské pobrežie... É, čo som to povedal teraz? Som hovoril o Srbsku? Chorvátsko. Hovorili sme celý čas o problémoch, ktoré sú v Srbsku, Kosove, takže som začal pokračovať v tom" - takto si prezident po rokovaní s chorvátskym prezidentom Stjepanom Mesičom počas jeho návštevy tejto krajiny poplietol na tlačovej besede Srbsko s Chorvátskom.
Január 2006: "Mali sa radovať za spoločným stolom. Bude radosť iná. Bude to smútok." - aj týmito slovami vo svojom prejave prejavil prezident svoju sústrasť pozostalým po 42 slovenských vojakoch, ktorí sa vracali z Kosova a ich lietadlo havarovalo pri maďarskej obci Hejce
Január 2006: "Chcem vám poďakovať, vaša eminencia... za podporu pri organizovaní stretnutia s novou hlavou katolíckej cirkvi, s pápežom Dominikom XVI., ktorý ma už v júni minulého roku prijal ako jedného z prvých hláv štátov" - týmito slovami oslovil apoštolského nuncia Henryka Józefa Nowackého vo svojom vystúpení, pričom meno pápeža Benedikta XVI prekrstil na Dominika
Marec 2006: "Ja som vyslovil svoj názor aj pred pánom Majorom" - prezident sa pozabudol po stretnutí s ministrom obrany Martinom Fedorom, s ktorým hovoril o odchode koaličných vojsk z Iraku, a namiesto britského premiéra Tonyho Blaira, s ktorým o tejto téme naozaj hovoril, si spomenul na jeho predchodcu Johna Majora. Ten bol na čele britskej vlády do roku 1997.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári