spoločnosť, a.s., stavbu, ktorá by mala zabezpečiť odvod splaškov pre Hrašovík, Vajkovce a Rozhanovce.
"Tieto obce momentálne nemajú verejnú kanalizačnú sieť vybudovanú. V Rozhanovciach je síce postavených 654 metrov kanálu, ten je ale nefunkčný, pretože treba dobudovať zvyšok," hovorí generálny riaditeľ VVS Stanislav Hreha.
Ľudia v obciach si pomáhajú ako môžu. Aj bez ohľadu na životné prostredie. Preto odpadové vody často odvádzajú do netesnených žúmp a septikov, prípadne priamo do podzemia, ale aj do Torysy. "Proste si zoberú kalové čerpadlo a všetky splašky vypúšťajú na cestu, prípadne na pole, kde vypestujú zeleninu. Potom ju predávajú na trhu. My sme sa snažili kanalizáciu vybudovať, projekty máme štrnásť rokov, neboli však peniaze," vysvetľuje starosta Rozhanoviec Viktor Gazdačko.
Vzhľadom k týmto skutočnostiam sú znečistené aj miestne studne, čo však ľudí príliš netrápi, lebo na vodovod napojení sú. "Aj moja studňa má veľký obsah dusičnanov práve kvôli nezodpovedným ľuďom," tvrdí S. Hreha.
Problémom by mohlo čoskoro odzvoniť, kanalizácia sa postaví, dôležité však bude, či sa ľudia aj pripoja. Nedávno totiž začali vodári so stavbou kanalizácie v Komárovciach a okolí a tam ľudia začali protestovať, pretože bude treba platiť. "Záleží to od uvedomelosti ľudí. Teraz im ponúkame pripojenie zadarmo, keď však odmietnu a budú chcieť prípojku po ukončení projektu, budú musieť platiť."
Projekt odkanalizovania obcí je financovaný zo štrukturálnych fondov, ktoré hradia až 75% nákladov. Dvadsať percent putuje zo štátneho rozpočtu a päťpercentnou sumou prispieva VVS. "Kanalizácia bude stáť 115 miliónov korún, pričom v Rozhanovciach je potrebné vybudovať vyše osemkilometrovú sieť potrubia. Viac ako tri kilometre urobíme v Hrašovíku a 1 361 metrov vo Vajkovciach. Súčasťou kanalizácie je aj výstavba čističiek odpadových vôd," dodáva S. Hreha.
Práve východ Slovenska je na tom, čo sa týka kanalizácie, najhoršie. Obce podávajú projekty na Ministerstvo životného prostredia (MžP) SR dúfajúc, že nejaké peniaze dostanú. "Evidujeme asi 300 žiadostí z celej krajiny, pričom 120 z nich je už schválených. Na roky 2004-06 malo Slovensko na tieto úpčely k dispozícii 140 miliónov eur a môžem povedať, že 95 % prostriedkov je už vyčerpaných," dodal vedúci útvaru implementácie európskych fondov MžP Peter Dupej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári