dalo. Nováčik z metropoly Zemplína získal až 19 medailí. Znie to priam neuveriteľne, ale od začiatku existencie klubu, ktorý funguje na pôde michalovských mestských kasárni, to bola ich prvá súťaž. Dokonca sa na nej rozhodli zúčastniť až na poslednú chvíľu.
Družstvá prevažne z východného Slovenska súťažili v kategóriách žiaci juniori a seniori, v oblastiach plastikový modelár, papierový a statický modelár a v ukážke leteckých modelov, navádzaných cez vysielačku. Najväčší úspech sa Michalovčanom podaril v žiackej kategórii. Talentovaných chlapcov, o ktorých pred rokom ešte nikto nevedel, zastrešil Vojenský útvar 11 030. Práve po tomto útvare nesie názov aj ich klub. Chlapci si pred pár mesiacmi lepili modely doma a jeden o druhom ani nevedeli. Dnes sa stretávajú dvakrát do týždňa priamo v kasárňach. "Armáda dala chlapcom priestory a technické vybavenie klubu. Je to skvelé, že sa im podaril takýto úspech, pretože práve v máji bude ešte len rok ako klub začal fungovať," povedal rotmajster Rastislav Barkasi, ktorý spolu so štábmajstrom Marekom Stretavským zasväcujú mladé talenty do tajov plastových modelov. Obaja sa modelárstvu venujú od detstva.
Na súťaži s názvom Hobby, modely Pre-SHOW vyhrala michalovská výprava 14 zlatých, dve strieborné a dve bronzové medaily. "Dá sa povedať, že sme pobrali, čo sa dalo" dodal s úsmevom Barkasi. Kuriozitou je, že na samotnú súťaž sa ani príliš nepripravovali. "Dá sa povedať, že sme sa nepripravili, lebo to prišlo nečakane a rýchlo. Išli sme len vyskúšať a mali sme z toho dosť malú dušičku. Boli sme preto plní očakávaní ako to bude prebiehať. Nakoniec to dopadlo neuveriteľne," poznamenal skromne rotmajster. Michalovčania zaujali porotcov plastovými modelmi bojovej techniky v mierke 1:35 a 1:72. Väčšina členov klubu získala cenný kov vďaka miniatúrnej technike z obdobia II. svetovej vojny. Zmenšeniny skutočných bojových vozidiel, ktoré zohrali dôležitú úlohu na východnom fronte, zapôsobili aj na prísne oko skúsených porotcov- modelárov. "Myslím si, že toto obdobie je z hľadiska výroby a prezentácie modelov najzaujímavejšie. Ich škála je omnoho širšia ako súčasnej techniky a zároveň je z toho veľa fotiek, dokumentov. Je z čoho čerpať," vysvetlil Stretavský. Michalovský klub reprezentovali desiati členovia. Spolu predstavili 65 modelov. Išlo o tanky nemeckej a Červenej armády, delá, protilietadlovú techniku ba aj vozy ťahané koňmi. Najlepšie sa darilo Martinovi Dovhunovi, Lukášovi a Andrejovi Zúbekovcom, Marekovi Hruškovi, ale aj Rebeke Stretavskej.
Pre nadšených modelárov sú vzormi práve ich velitelia. Rotmajster
Rastislav Barkosi sa venuje modelárstvu 13 a štábmajster Marek Stretavský 27 rokov. Ten s ním začal už v siedmich rokoch. Zo začiatku robil lietadlá, až v poslednom čase ho kolega presvedčil na bojovú techniku, ktorú naučili skvele lepiť, farbiť a modelovať aj svojich zverencov. Do klubu dnes chodí aktívne šesť detí, ostatní členovia sú prevažne vojaci profesionáli. Výhodou podľa "modelárskych veliteľov" je, že armáda zastrešením mladých modelárov vlastne spojila, čo sa prejavilo aj na kvalite ich prác. "Tu môžu jeden od druhého niečo obkukať a tak sa zdokonaľujú," upresnil Barkosi. Klub má celkovo štrnásť členov, súťaže sa nezúčastnili všetci. Niektorí vojaci-modelári sú momentálne na misii v Iraku. Po jarnom úspechu sa klub dôkladne pripravuje na podobnú súťaž, ktorá bude v lete v Poprade.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári