Korzár logo Korzár Košice

Horúca voda z podzemia môže znížiť náklady na vykurovanie domácností

Košice - Košická kotlina predstavuje z hľadiska geotermálneho potenciálu najperspektívnejšie územie na Slovensku. Je tu sústredených takmer 75

percent celoslovenského geotermálneho potenciálu. Projekt komunálneho vykurovania využívaním geotermálnej energie z podzemných zdrojov v okolí obcí Ďurkov, Svinica a Bidovce, ktorý je jedným z najväčších v Európe, by sa mal začať realizovať v krátkom čase. Podľa podpísanej zmluvy o budúcej zmluve už v roku 2008 by mala začať košická tepláreň odoberať 2 100 terajaulov tepla ročne a vykurovať nimi až 30 percent mesta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Investičný náklad predstavuje takmer dve miliardy korún. Hlavným akcionárom košickej spoločnosti Geoterm, ktorá je dcérou Slovgeotermu, je Slovenský plynárenský priemysel vlastniaci 98 percent akcií. On je aj investorom stavby. Úzko spolupracuje s islandskými firmami, ktoré majú skúsenosti s využívaním geotermálnej a hydroelektrickej energie pre vykurovanie objektov v sídelných centrách.

SkryťVypnúť reklamu

"Prípravy na začatie prác na prívode tepla do Košíc a ďalších vrtoch intenzívne pokračujú. Sme pripravení pustiť sa do toho v tomto roku. Čakáme už len na vydanie stavebného povolenia. Všetky pozemky sú vykúpené a financovanie projektu dohodnuté. Máme ponuky od viacerých bánk a podali sme aj žiadosť o poskytnutie prostriedkov zo štrukturálnych fondov Európskej únie, ktoré by mali pokryť 30 percent nákladov. Tento mesiac bude známe, či budú peniaze poskytnuté z balíka na tento alebo budúci rok," dozvedeli sme sa od generálneho riaditeľa Slovgeotermu a honorárneho konzula Islandu v SR Ing. Otta Halása (na snímke).

Ako dodal, keď bude vydané stavebné povolenie, okamžite môžu rozbehnúť práce súbežne na teplovode aj vrtoch. Dlho očakávaného spustenia projektu, o ktorom už mnohí pochybovali, že sa niekedy začne realizovať, sa pravdepodobne dočkáme. Veľký časový sklz podľa neho nenastal. Bude to o niečo neskôr, ako pôvodne plánovali, ale nebude to mať vplyv na splnenie termínu dodávok. Zdržanie spôsobili nielen financie, ale aj privatizácia SPP. Dodnes nie je ešte zrejmé, kto bude novým vlastníkom košickej teplárne. Všetko mohlo byť inak, keby v roku 2003 vláda neodmietla ručiť za úver od Svetovej banky.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou projetu je aj sekundárne využitie odpadového tepla, ktorým sa budú vykurovať obce Olšavskej doliny, využívať sa bude v poľnohospodárstve, cestovnom ruchu a pribudnúť by mala aj elektráreň so systémom spätného vracania vody pod zem, kde sa znovu ohreje. Aj v tomto smere sa začínajú ľady hýbať a ozývajú sa potenciálni investori.

"Spoločnosť Geoterm, a. s., Košice v spolupráci s Magistrátom mesta Košice a Krajským úradom v Košiciach pripravuje projekt na energetické využitie geotermálneho zdroja na vykurovanie mesta, v rámci čoho sa uvažuje aj s využitím termálnej vody, vracajúcej sa z vykurovania pre potreby obcí Olšavskej doliny. Košický samosprávny kraj sa z pozície koordinátora pre regionálny rozvoj podieľa na príprave sekundárneho využívania tohto zdroja a v roku 2005 poskytol združeniu obcí finančnú dotáciu vo výške štvrť milióna korún na vyhotovenie technicko-ekonomickej štúdie. Momentálne sa hľadajú zdroje na vypracovanie projektovej dokumentácie. Investori už prejavili záujem," uviedol RNDr. Milan Husár z KSK.

SkryťVypnúť reklamu

Do prieskumnych vrtov investovala spoločnosť Geoterm už 400 miliónov korún. Voda z podzemia by mala náklady na vykurovanie domácností znížiť, v čo Košičania pevne veria. Teplo z geotermálnych zdrojov je nielen lacnejšie, ale aj ekologické, a keďže je to vlastný zdroj, nie je závislý od vonkajších vplyvov a nárastu cien vstupných surovín. Horúca voda by mala do Košíc doraziť už o dva roky. Životnosť tepelného zdroja sa odhaduje na 30 až 40 rokov.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 551
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 835
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 644
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 796
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 276
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 457
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 758
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu