k racionalizácii spotreby tepla, mestu chýbajú peniaze na vykrytie tejto položky.
"Zima nám spôsobila problémy. Jednotková cena tepla totiž stúpla. Vo finančnom vyjadrení sú náklady za teplo vyššie, ako boli vo februári minulého roka. Nemáme dosť peňazí na teplo a v rámci dohodovacieho konania s ministerstvom školstva žiadame na dofinancovanie tejto položky v tomto kalendárnom roku 9,7 milióna korún," hovorí vedúci oddelenia školstva magistrátu Ing. Štefan Kandráč (na snímke).
Čísla spotreby hovoria, že sa na školách v roku 2005 spotrebovalo menej tepla vzhľadom na to, že došlo k zníženiu počtu školských zariadení. "V roku 2005 sme spotrebovali teplo vo finančnej hodnote o jedenásť miliónov nižšej než rok predtým. Urobilo sa viacero opatrení a koncom minulého roka sa na všetkých školách zabezpečila montáž regulátorov dodávok tepla. Regulácia prináša efekt. Spotreba tepla za február 2006 je o poznanie nižšia ako rok predtým."
Napriek tomu školy stále nemajú uhradené faktúry z minulého roka. Spotreba sa síce znížila, no cena tepla, nízky normatív a nedofinancovaný dopad platovky učiteľov spôsobili problémy. Aj preto mesto žiada od ministerstva milióny na dofinancovanie starých "boľačiek". "V súčte za prenesené kompetencie máme neuhradené faktúry za energie vo výške 23 miliónov. Z toho dopad platovky bol 11 miliónov, zbytok tvoria energie."
Problémy školám narobilo ministerstvo, ktoré na rok 2005 znížilo výšku normatívu na teplo o 69 Sk na žiaka, hoci cena tepla vzrástla o 10,6 percenta. Nikto nerátal s tým, že zima bude taká dlhá a školy natoľko zaťaží. Preto pre rok 2006 ministerstvo pri náraste ceny tepla v priemere o 10,9 percenta zvyšuje normatív na teplo o 240 Sk, čo je skoro 10 percent. "Terajšie normatívne navýšenie je zhruba totožné s nárastom ceny tepla v minulom roku. Napriek tomu sa stále minuloročný deficit prejavuje, preto sme nútení už teraz žiadať vyše deväť miliónov."
Najvážnejšie problémy s úhradou faktúr majú energeticky najnáročnejšie školy, ktoré majú bazény. V Košiciach ich je päť, niektoré podľa vyjadrení riaditeľov stoja práve kvôli bazénom veľmi biedne. Mesto si to uvedomuje, ale nechce vzhľadom na zabezpečenie plaveckého výcviku pre žiakov odstaviť bazény. "Musia zostať v prevádzke, preto požiadame ministerstvo asi o 5 miliónov korún. Napríklad ZŠ Charkovská, ktorá má bazén, vykazuje z minulého roka neuhradené faktúry za teplo vo výške dvoch miliónov korún. Sú však aj školy, ktoré majú všetky faktúry uhradené. Náklady na bežnú ZŠ predstavujú, čo sa tepla týka, 1 - 2 milióny korún ročne."
Školstvo chce naďalej investovať do regulácie energií v školách a ušetriť. Podľa predpokladov by sa mohlo ísť v budúcej zime o niekoľko miliónov. "To ale neznamená, že tieto peniaze vrátime. Investujeme ich do ďalších opatrení na zníženie prevádzkových nákladov. Pôjde o tesnenia a výmenu okien prevažne na severných stenách."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári