problémom, na ktorý radnica jednoducho nestačí.
V minulých rokoch sme boli svedkami "veľkých" činov. Keď bývalé vedenie s pomocou polície rozviezlo asociálnych kočovníkov do miest trvalého bydliska, kde už bývať nemohli. Neuplynulo veľa času a boli späť. Postavili si provizórne obydlia a všetko išlo ako predtým.
Bezzubým pokusom sa ukázal aj návrh na zriadenie akéhosi obrátkového fondu, z ktorého by mesto postupne vykupovalo pozemky, následne ich sceľovalo a predávalo ďalej investorom. Radnica nemala ani peniaze, ani tím s tým správnym ťahom na bránku.
Fiaskom skončila aj verejná súťaž, do ktorej sa prihlásil jediný záujemca, no členovia výberovej komisie sa na výslednom rokovaní nezúčastnili, alebo boli proti, a tak sa celý "zázrak", ktorý mal zabezpečiť znovuzrodenie lokality, anuloval.
Úplnou bezcitnosťou štátnych a samosprávnych orgánov je dlhodobé ignorovanie nešťastných detí, ktoré prespávajú pod holým nebom, resp. v nevyhovujúcich prístreškoch bez tepla a pitnej vody so svojimi nezodpovednými rodičmi. Nikoho netankuje, že tieto deti nechodia do škôl, fetujú, nemajú základné sociálne návyky. Odpoveďou kompetentných zo štátneho úradu sociálnych vecí je stále to isté, situáciu monitorujeme, rodičov upozorňujeme. A novinári nájdu stále tie isté decká bezcieľne sa pohybujúce v lokalite.
Problém sťažujú aj nenormálne zákony, ktoré nepovažujú bezdomovectvo rodičov za dôvod pre odobratie detí z ich výchovy. Čo z týchto detí, ktoré žijú ako zvieratá, živia sa odpadkami z kontajnerov a denne sú vystavené vystrájaniu opitých dospelých, vyrastie, nikoho z kompetentných netrápi. Pritom by sa im určite dalo pomôcť, keby bol ťah na bránku zo strany úradov cielený a spoločný.
Radnica zatiaľ nenašla legislatívnu možnosť, ako potrestať majiteľov pozemkov v tejto lokalite za to, že sa o ne absolútne nestarajú. Určite by sa spôsob našiel, aby arogancia vlastníkov neničila životy tam oprávnene bývajúcich občanov.
Radnica zatiaľ nenašla ani riešenie, ako dostať pod kontrolu asociálov, aby neohrozovali bezpečnosť a majetky ostatných občanov. Tvrdými kontrolami mestskej polície v lokalite by sa určite dospelo k zlepšeniu. Podmienkou je však nájsť miesto na nízkoštandardné obydlia, kde by sa asociálne skupiny nasťahovali a boli pod prísnou kontrolou.
Všetky nekoncepčné pokusy zatiaľ skončili fiaskom. Asanačné pásmo si vyžaduje komplexné riešenie, v jednom šíku musia stáť polícia, radnica, sociálka a investor, ktorý vzíde z verejnej súťaže. Inak sa budú ešte roky riešiť dôsledky, nie príčiny katastrofálneho stavu a problém zostane problémom aj pre ďalších desať rokov...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári