Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 24. júl, 2021 | Meniny má VladimírKrížovkyKrížovky

AKO SVIATKUJÚ CELEBRITY?

Jana Bombová by najradšej Veľkú noc zrušilaCez sviatky sa "vyparí""Tieto sviatky neznášam. Keby bolo na mne, tak by som Veľkú noc zrušila,"

Jana Bombová by najradšej Veľkú noc zrušila

Cez sviatky sa "vyparí"

"Tieto sviatky neznášam. Keby bolo na mne, tak by som Veľkú noc zrušila," priznáva exVyvolená Košičanka Jana Bombová. "Nemám rada oblievačku ani šibačku. Prijala by som, keby sa tento sviatok oslavoval tak, ako na západe. Tam spolu rodina raňajkuje alebo obeduje, deťom sa dávajú veľkonočné vajíčka a tým to končí."

Práve preto, sa Jana každý rok v tomto čase z Košíc "vyparí". Väčšinou sa usadí v rodičovskej chate, kde s rodinou prežije tieto dni bez ujmy na tele i na duši. Otec i brat totiž svojím ženám nedrásajú nervy studenou vodou ani lacnou voňavkou. "Oblievali ma, keď som bola menšia, ale teraz už nie. Len moju dcérku oblejú, aby túto tradíciu poznala." Ako dieťa, sa aj ona na Veľkú noc pozerala ináč. Vtedy ešte pohár studenej vody a decentné pŕskanie kolínskou od spolužiakov v kúpelni, dokázala vnímať ako srandu.

Skryť Vypnúť reklamu

Zo slovenských veľkonočných tradícii dokáže akceptovať len jedlo. Plnka, syrek šunka a klobásy na stole musia byť. Vajíčka maľovala keď bola mladšia a keď nejaký čas žila v Londýne. "Tam Veľkú noc oslavujú inak a maľovanými vajíčkami som si chcela pripomenúť slovenské sviatky." S pečením sviatočných koláčikov si starosti nerobí. "Vypekám iba na Vianoce. Mám veľa akcií na východe Slovenska, takže nemám čas. O to sa postará mama. Ale samozrejme s prípravami veľkonočného jedla jej pomôžem."

Rado Král si nemusí odporieť šunku ani klobásku

Kúsok vody, kúsok voňavky

Futbalista MFK Košice Radoslav Král má korene kdesi pod žilinským Dubňom a vždy sa teší, keď môže byť počas sviatkov doma. A aké by to boli sviatky bez toho, že by ženské neboli poriadne vykúpané. "Vždy sa vyberieme oblievať v trojici, dedo, môj 13-ročný syn Mário a ja, chodievame ako takí traja králi. Keď to všetko vyšibeme a pooblievame ako sa patrí, nám sa ujde čosi ostrejšie a Máriovi nejaké drobné." Tohto roku to však akosi nevyjde. "Mário pôjde oblievať iba s dedom. Ja mám nabitý program v druhej lige, takže domov sa tentoraz nedostanem."

Skryť Vypnúť reklamu

No objektov na pošibanie sa aj tuto nájde, či nie? "Ešte za čias ´efcéčka´ sme mali vo zvyku popolievať manželky spoluhráčov. No neviem, či teraz na to bude času." Rado sa pri oblievaní drží striedmej metódy, kúsok vody, kúsok voňavky. "Nikdy som neútočil agresívne, nikoho som nehádzal do vane, nechcem predsa aby žena dostala šok a osivela. Ale keď už to má byť voňavkou, tak potom čo najviac smradľavou, aby vedela, že je Veľká noc."

Chlapom sa pritrafí, že po veľkonočných sviatkoch má váha pod nimi divnú odchýlku. No futbalista by ju mal ustrážiť, aby nebola príliš nápadná. "Ja mám dobrý metabolizmus a vždy stabilných 77-78 kíl. Nemusím si odoprieť žiadnu veľkonočnú dobrotu, klobásku, údené mäsko, šunku. A čo je náhodou navyše, hneď to vybehám."

Skryť Vypnúť reklamu

Zuzana Belohorcová mala ako dievčatko z Veľkej noci menšiu traumu

Na líniu si pozor dávať nebude

Moderátorka Zuzana Belohorcová patrí medzi tie ženy, ktoré Veľkú noc nemajú veľmi v obľube. "Keď som bola dievčatko, tak som tieto sviatky neznášala - dá sa povedať, že som z nich mala takú menšiu traumu," prezradila Z. Belohorcová s úsmevom. Dnes pre ňu sviatky jari znamenajú najmä príležitosť vychutnať si niekoľko dní s rodinou. "Počas roka mám naozaj trávim len veľmi málo času s rodinou, takže Veľká noc sa pre mňa v posledných rokoch stala rodinným sviatkom."

Keď bola menšia, hrôzu jej naháňali najmä zlomyseľní spolužiaci zo školy. "Málokto z nich bral veľkonočnú šibačku ako peknú tradíciu, väčšinou sa tešili z toho, že môžu beztrestne zbiť dievča. Neviem, či je to všade taká špecialita, ale najpopulárnejšie u nás boli korbáče nie z prútia, ale z ´bužírky´. Môžem vám povedať, že každé šľahnutie takýmto korbáčom bolo poriadne cítiť na pokožke... Jediný, kto ma na veľkonočný pondelok vyšibal s mierou a symbolicky, bol a stále je môj tatino. Myslím, že aj teraz ma hneď ráno príde ešte k posteli vyšibať."

Rodinnú pohodu u rodičov si Z. Belohorcová doslova vychutná, nebude dbať ani na svoju líniu a ochutná všetky dobroty, ktoré pripraví jej mamina. "Stále keď som doma, tak idú bokom všetky diéty a poriadne sa najem, lebo domáca strava je predsa len domáca strava a v Bratislave som odkázaná na reštaurácie... Veľmi sa teším na výborné koláčiky a aj na vaječný koňak - ten robí moja mamka najlepší na svete," dodala moderátorka.

Oľga Záblacká každoročne skúša vyrobiť si doma kraslice

Obliali ju vedrami, strčili do vane

Moderátorka a speváčka Oľga Záblacká sa na Veľkú noc teší. Zvyčajne ju s rodinou trávi na lyžiach, no keďže sa len nedávno z lyžovačky vrátili, tentoraz tradíciu porušia. "Keďže som obklopená chlapmi, tak nebudem ušetrená od pondelkovej oblievačky. Niekedy je toho viac, inokedy menej... Najviac som bola oblievaná ešte keď som bola dievčatko. Vtedy sa stávalo, že ma oliali plnými vedrami alebo strčili rovno do vane s vodou a celá mokrá som sa musela aj niekoľkokrát denne prezliekať," spomenula si O. Záblacká s úsmevom. "Neraz sa stalo, že sa chlapci nechali uniesť a ešte aj po vyšibaní korbáčom mi ostali viditeľné stopy... Ako dieťa som Veľkú noc nemala veľmi rada, pretože som nechápala, ako to, že po tom, čo ma chlapci obliali studenou vodou a vyšibali ma, tak ich môj ocko pohostil..."

Dnes už tieto sviatky vníma veľmi pozitívne. Od svokry dostane každoročne baránka i koláče, sama sa však púšťa do zdobenia veľkonočných kraslíc. "Už som vyskúšala všelijaké techniky a kedže sa púšťam aj do takých, ktoré ešte nepoznám a improvizujem, tak mnoho z toho pokazím. Od rodiny aj známych som si však vypočula aj pochvaly a mnohé vajíčka sa im páčili," pochválila sa. O. Záblacká skúša vskutku zaujímavé techniky - vodové farbičky ale aj lak na nechty. "Najkrajšie sú aj tak tie, ktoré obtočím gumkou do vlasov a zafarbím v cibuľových šupkách. Pod gumičkou ostane vajíčko biele, zvyšok sa zafarbí a vznikne tak zaujímavý vzor," dodala moderátorka.

Peter Konček sa nechystá strčiť Martu pod sprchu

Čokoládové vajíčka zjedol hneď v prvý deň

Finalista prvého ročníka súťaže Slovensko hľadá SuperStar Peter Konček má k veľkonočným sviatkom veľmi dobrý vzťah. "Rád chodím po oblievačkach aj teraz. Keď som bol malý chlapec, tak som musel obísť všetky kamarátky i sesternice. Mám ich veru v rodine dosť, takže som mal čo robiť počas celého veľkonočného pondelka. Kým sme boli s bratom ešte malí, tak nás od domu k domu vozieval otec, neskôr sme chodili už iba my dvaja. Aj keď sme dostali aj nejaké peniaze, z toho som sa až tak netešil. Väčšiu radosť mi vždy urobili čokoládové vajíčka a zajace, ktoré sme dostali. Zjedol som ich všetky ešte v ten deň...," prezradil nám P. Konček.

Pred časom ešte chodieval na oblievačku vyzbrojený vedrom, dnes mu už takéto žartíky po rozume nechodia. "Keď som bol mladší, tak mi pripadalo veľmi zábavné oliať sesternicu či kamarátku plným vedrom ľadovej vody. Dnes už je to o dosť miernejšie. Celkom iste polejem mamu, ale nebude to viac ako jeden menší pohár, takže sa nemusí báť..." Na veľkonočný pondelok neobíde ani svoju priateľku Martu, dcéru operného speváka Petra Dvorského. "Samozrejme, že to ´schytá´ aj ona. Ale nemusí sa báť, že ju budem chcieť namočiť do vody alebo strčiť pod sprchu...," prezradil spevák s úsmevom.

Veľmi sa teší aj na veľkonočné dobroty. "Koláče ma nezaujímajú, lebo nie som na sladké, ale mám rád šunku, údené mäsko a všetky tie ďalšie špeciality. Moja mamka ich pripravuje naozaj výborné, takže kvôli tomu sa oplatí na Veľkú noc sa tešiť," dodal.

Janko Kroner chodieva každoročne na Veľkú noc s kamarátmi na chatu

Bolo mu trápne pýtať si čokoládu

Obľúbený herec Janko Kroner má k Veľkej noci pozitívny vzťah. Nie však preto, že by sa tešil na tradície spojené s týmto sviatkom, na veľkonočnú oblievačku či na vyváranie a pečenie... "Na Veľkú noc sa každý rok teším z iného dôvodu. Už asi 20 rokov máme s kamarátmi takú tradíciu, že využijeme tých niekoľko voľných dní, ktoré sa s týmto sviatkom spájajú a ideme preč z mesta. Stretávame sa celé rodiny s deťmi a zvyčajne chodíme do prírody na chatu. Tam si ani veľmi neuvedomujeme, že je Veľká noc, skôr sa tešíme z toho, že sme zas pohromade, že je tu konečne jar a že môžeme chodiť na prechádzky do prírody. Každoročne si to naozaj užijeme," prezradil nám J. Kroner.

Veľkonočné polievanie a zvyky s tým spojené mu veľa nehovoria a nebolo tomu inak, ani keď bol dieťaťom. "Doslova som veľkonočný pondelok neznášal. Rodičia ma vyhnali chodiť po oblievačkách a ja som vždy bol a ešte stále som veľmi hanblivý... Bolo mi trápne chodiť po susedoch s korbáčom a pýtať si čokoládu..."

Dnes sa veľkonočných povinností spojených s šibaním a olievačkou zbavil, nechýbajú mu ani dobroty zo sviatočného stola. "Stále sa nájde nejaká snaživá manželka, ktorá navarí tradičné jedlá ešte pred tým, než ideme na chatu, takže mi napríklad šunka s chrenom a koláče na Veľkú noc nechýbajú. Ale keby ich aj nebolo, tak by som to prežil, lebo zase až tak veľmi by mi to nechýbalo," dodal J. Kroner.

Annu Ghanamovú obleje otec ešte v posteli

Teší sa na koláče

Bývalá televízna redaktorka a šéfredaktorka nemenovaného slovenského časopisu - Anna Ghanamová - je už od detstva zmierená s tým, že vždy na veľkonočný pondelok skončí mokrá a to ešte v posteli. "Stále sa o to postará môj otec. Keďže sa vždy celá rodina stretneme u našich rodičov, tak otec vstane v pondelok skoro ráno a olejem ma, ešte kým som v pyžame a najradšej je, keď ma zastihne v posteli... Za všetky tie roky si jednoducho nedá vysvetliť, že som už z takýchto žartíkov vyrástla. Na druhej strane - možno by sa mi Veľká noc bez otcovej rannej sprchy ani nerátala," prezradila A. Ghanamová so smiechom.

Keď bola ešte dievčatkom, tiež si na veľkonočný pondelok užila svoje... "Najhoršie to bolo v čase, keď moje dve staršie sestry už mali frajerov. Prišli vždy s kamarátmi a poriadne nás všetky vyolievali. Buď nás vytiahli na záhradu a oliali vedrami, alebo nás srčili rovno do vane, v ktorej sme vonku mali pripravenú vodu na polievanie. Bola strašne smradľavá..."

Pre A. Ghanamovú je Veľká noc hlavne sviatkom, ktorý každoročne trávi s rodinou. "Spolu s mamou pripravujeme všetky tie veľkonočné dobroty, najviac sa teším na výborné koláče. Mamka robí také výborné kokosové, bez ktorých by Veľká noc nebola Veľkou nocou... Vôbec vtedy nedbám na líniu, veď niekedy keď mám chuť, tak si spravím čokoládový deň," dodala A. Ghanamová.

Gabika Škrabáková sa ako dieťa veľkonočných sviatkov doslova desila

Spolužiaci ju šibali hlava-nehlava

Herečka Gabika Škrabáková ma ešte z detsva v pamäti zafixovanú Veľkú noc ako sviatky, ktorých sa doslova desila. "Pamätám si totiž, mohlo to byť v čase, keď som chodila ešte na základnú školu, že vtedy k nám prišli vari všetci moji spolužiaci a olievali ma. Keby to boli len poháre s vodou, tak by sa to dalo vydržať, ale vždy to boli aspoň vedrá, alebo ma strčili do vane a pustili na mňa zo sprchy studenú vodu. Alebo zobrali obrovské korbáče a šibali nás hlava-nehlava - nevedeli mieru... Bolo to strašné," spomína si G. Škrabáková dnes už s úsmevom.

Tentoraz sa takýchto šialených oblievačiek báť nemusí, manžel ju hádam bude šetriť a jej synček je ešte príliš malý na to, aby mamu vyšibal či pooblieval. "Obávam sa však, že manžel ho to časom všetko naučí a nebudem sa môcť brániť... Myslím si, že na dediny ešte takýto folklór patrí, ale v meste to pomaly stráca opodstatnenie. Navyše - keď som bola v Nemecku, Rakúsku či Taliansku, tam som si všimla, že Veľká noc vyzerá úplne inak. Rodiny sa zoberú a idú niekde na piknik. Takýto spôsob oslavovania týchto sviatkov sa mi páči viac... Keď som známym zo zahraničia vysvetľovala, ako to funguje u nás, tak sa chytali za hlavu a smiali sa z toho, že v jeden deň je na Slovensku dovolené páchať na ženách násilie. Musím popravde povedať, že Veľká noc nepatrí medzi moje obľúbené sviatky, vnímam ju skôr ako príležitosť užiť si voľno a byť s rodinou," dodala herečka.

Ivan Vojtek si veľkonočnou oblievačkou zarábal na rybársky lístok

Svoje dievčatá oblial za pomoci dažďa

Herec Ivan Vojtek má k veľkonočným sviatkom pozitívny vzťah. "Pre každého kresťana sú to predsa jedny z najdôležitejších sviatkov, ak nie najdôležitejšie. Doteraz sa mnohí mudrci prú, či je dôležitejšie narodenie Krista alebo vzkriesenie," zamýšľa sa I. Vojtek. "Ja sám sa však teším najmä z toho, že prichádzajú sviatky jari a že sa nielen do stromov, ale aj ľuďom do žíl začne vlievať životodárna miazga..."

Veľkú noc trávi I. Vojtek tradične u svokrovcov na chalupe. "Kopem si v záhrade, oddychujem a vyhrievam sa na slniečku. Priznám sa, že olievanie mi už nie je také blízke. Raz som však svoje dievčatá oblial naozaj netradične. Práve na veľkonočný pondelok sme sa totiž vracali z Tatier a poriadne pršalo. Ja som vtedy prudko stúpil na brzdu a začal som na ne kričať - rýchlo vystúpte! Ony sa zľakli a so strachom sa pýtali, čo sa stalo. Nič som im na to nepovedal, iba som ich vyháňal z auta. Keď už boli všetky vonku a trochu premoknuté, tak som im vysvetlil, že som ich takto hromadne olial na Veľkú noc... Viete si predstaviť, aké boli nadšené...," prezradil I. Vojtek so smiechom.

Ako dieťa mal však veľkonočné oblievanie rád... "Šiel som od domu k domu, tu som dostal 5 korún, tam 10 a bolo na rybársky lístok. Ten stál vtedy 60 korún, na ten mi to bohate stačilo a ešte mi zvýšilo aj na silon a na háčiky. Takže potom vždy, keď som šiel na ryby, tak som si vždy spomenul na to, ako je dobre, že existuje Veľká noc," dodal I. Vojtek.

Julo Viršík považoval oblievanie za dobrú príležitosť vyjadriť svoje city

Na Veľkú noc si vždy zájde zalyžovať

Moderátor a jeden z porotcov súťaže Slovensko hľadá SuperStar Julo Viršík na každoročne na Veľkú noc teší. "S celou rodinou ideme k svokrovcom na východ Slovenska a pre mňa to znamená, že si voľné dni, ktoré k týmto sviatkom patria, vychutnám plnými dúškami. Celé dni pozerám televízne programy - ležím si pred telkou a každý mi nosí ochutnať všetky tie výborné dobroty, ktoré svokra s manželkou pripravujú," pochvaľuje si J. Viršík sviatky jari. "Vždy si zoberieme so sebou aj lyže a ideme do Tatier na poriadnu poslednú lyžovačku - tohto roku bola vydarená zima, takže si celkom iste dobre zalyžujeme."

Mužské povinnosti spojené s oblievačkou si J. Viršík splní, ale s mierou. "Olejem všetky ženy v blízkosti, ale iba pohárom vody - žiadne vedrá a ani hádzanie do potoka... Z toho som už vyrástol. Pamätám si však na jednu z posledných oblievačiek na strednej škole, kedy sme skončili až večer. Mali sme totiž na zozname všetky spolužiačky a veľa kamarátok, takže sme začali skoro ráno, no trvalo nám to dosť dlho. Keď sme k jednej dievčine prišli o ôsmej večer, tak sa nás jej otec pýtal, či nám jeho dcéra nestojí za to, aby sme vstali ráno a prišli ešte predpoludním. Slušne sme mu vysvetlili, že nás toho bolo na jeden deň veľa..." Navyše v tom čase bol J. Viršík už mládencom a spolu s kamarátmi nedomietol ani nejaké to poldeci. "Potom to vyzeralo tak, že mnohí kamaráti cestou ´odpadávali´ a družina sa zmenšovala. Ale ja som vždy vydržal až do konca."

Beáta Drotárová bude vnukom a synovcom rozdávať čokoládové vajíčka

Chce si dobiť baterky

Členka činohry Štátneho divadla Košice - herečka Beáta Drotárová - má veľkonočné sviatky veľmi rada. "Príroda sa prebúdza a do mňa sa vlievajú nové sily, nový elán, energia a nádej. Už mi veľmi chýbalo slnko a práve to sa mi spája s Veľkou nocou," prezradila B. Drotárová.

Navyše sa teší, že veľkonočné sviatky so sebou prinášajú aj štyri voľné dni, počas ktorých si oddýchne a načerpá energiu pred poslednými mesiacmi divadelnej sezóny a pred záverom školského roka na košickom konzervatóriu, kde vyučuje. "Musím povedať, že štyri voľné dni sa mi naozaj veľmi zídu a určite si počas nich ´dobijem baterky´. Dúfam, že vydrží sneh, rada by som jeden z voľných veľkonočných dní strávila na svahu na lyžovačke, ktorou by som sa rozlúčila so sezónou. Ak sa už lyžovať nebude dať, nevadí - vyberieme sa na prechádzku do prírody, možno natrhám nejaké bahniatka. Dúfam, že moja mamička sa bude cítiť dobre, rada by som s ňou totiž zašla do kostola."

B. Drotárovú prídu v pondelok obliať vnuci i synovci. "Mám pre nich pripravené čokoládové vajíčka, ktoré budem malým olievačom na veľkonočný pondelok rozdávať." Keďže je vegetariánka, u nej na stole by oblievači zbytočne hľadali šunku či klobásku. "Zato budem mať veľa skvelých šalátov - zeleninových aj ovocných a samozrejme, že chýbať nebudú vajíčka... Budú to teda výborné zdravé veľkonočné jedlá," dodala B. Drotárová.

Rudolf Reštei počítal mokré dievčatá

Vedro vymenil za voňavku

Starosta MČ Šaca Rudolf Reštei má veľkonočné sviatky rád. V tomto uponáhľanom svete má vtedy príležitosť navštíviť bližšie i vzdialenejšie rodiny, na ktoré počas roka nie je čas. "Ženy sa patrí pooblievať. Veď by mi to neodpustili," tvrdí. Ako chlapec chodil kúpať dievčatá hlavne preto, aby si zarobil nejaké korunky. Kúpil za ne sladkosti alebo nejaké tie "chlapčenské" veci. Na cigarety nie, fajčiť začal až v devätnástich.

"Keď somm bol chlapec, s kamarátmi sme chodili od domu k domu a kúpali sme všetky dievčatá a ženy, čo pred nami neušli. V kúpaní som pokračoval aj ako mládenec. Vtedy sme však s asi troma či štyrmi rovesníkmi obchádzali už len spolužiačky alebo dievčatá, čo sa nám páčili. Pri nich sme boli aj dosť krutí, už nám nešlo o výslužky, ale o ich vykúpanie studenou vodou." Naháňať dievčatá okolo potoka bol podľa R. Rešteia neopísateľný zážitok, pri ktorom aj humorné situácie zažili. S korbáčom nechodili, takže stužkami sa nemohol chváliť. Len mokrými dievčatami.

"Veľkonočné sviatky sa mi páčili aj potom, keď som sa oženil. Ako otec dvoch synov som chodil spolu s nimi, takže tradícia pokračovala. A funguje doteraz. Synovia, hoci sú už dospelí, jeden dokonca ženatý, doobedu poobiehajú svoje známe a potom sa pridajú ku mne. V rodine máme dosť žien, ktoré chcú byť celý rok pekné." Hoci vedrá vymenili za voňavky, veľkonočné sviatky sú chvíle, ktoré si nenechajú ujsť a každý rok sa ich snažia prežiť čo najpríjemnejšie, rodinne.

Peter Stašák má veľkonočné dobroty radšej ako vianočné

Dievčatá hádzal do potokov

Košický spevák Peter Stašák má Veľkú noc veľmi rád. Dokonca prezradil, že veľkonočné dobroty má oveľa radšej ako tie vianočné. "Navyše - mne sa tento sviatok spája s jarou. Všetko ožíva, kvitne, mne sa vlieva energia do žíl a optimizmus do myšlienok," vyznal sa spevák.

Veľkonočné sviatky si užíval už ako dieťa, keď s kamarátmi chodieval po oblievačkách. "Najhoršie to bolo, keď sme boli tínedžeri. Vtedy sme už prijali aj najaký ten kalíšok alkoholu a ako sme chodili od domu k domu, mysleli sme si, že sme už dospelí a zvládneme pripiť si u každého dievčaťa. Lenže keď tých domov bolo už 15, tak si to viete predstaviť... Vždy po veľkonočnom pondelku mi bývalo zle," spomenul si so smiechom.

Keďže P. Stašák vyrastal pod Tatrami, nemali to ľahké ani dievčence v jeho okolí. "Najhoršie na tom vždy bola tá, ktorá bola v dedine najpopulárnejšia. Tú chcel totiž oliať každý a tak na nej skončilo za deň aj niekoľko desiatok vedier s ľadovou vodou. Neraz sme dievčatá aj hodili do potoka a určite to nebolo bohviečo. Potoky pod Tatrami sú riadne ľadové a na jar musela ich studená voda dievčatám doslova kosti lámať." Dnes už nie je P. Stašák takýmto "náruživým" olievačom. "Poolievam manželku a aj obidve dcéry. Ale iba tak decente, aby sa neurazili. Na druhej strane, asi by sa nahnevali, aj keby som ich neoblial. Takže musím nájsť vhodný kompromis."

Rozália Múdra vníma Veľkú noc ako príležitosť na očistu

Vyrába si ikebany

"Veľká noc je pre mňa po dlhej zime telesná aj duševná očista, na ktorú sa vždy veľmi teším. Ako v časoch, keď som bola dievča, mám Veľkú noc rada aj teraz," priznala sa riaditeľka Úradu Košického samosprávneho kraja Rozália Múdra. Detstvo prežila v Hrhove. Kúpači na dievčatá brali ohľad a hoci ich poliali vodou, nebolo to drastické. Ony ich obdarovali vajíčkami, ktoré samé vymaľovali. "Mama nás naučila rôzne techniky, takže každé vajíčko bolo iné. Myslím, že som aj celkom dobrá kuchárka a darí sa mi aj piecť, veľkonočné zvyky som aj v tomto smere preniesla neskôr do vlastnej rodiny." R. Múdra sa rada venuje tiež príprave ikebán a veľkonočnému vyzdobeniu domácnosti, nech zimný byt čo najviac zmení na rozkvitnutý, jarný.

U nich doma bol taký zvyk, že tesne pred Veľkonočným pondelkom rodičia poskrývali po dvore čokoládové vajíčka pod kríčky či zelené vetvičky, i keď deťom tvrdili, že ich tam položil zajačik a drobizg ich mal hľadať. "Na tie časy mám fantastické spomienky. V Hrhove som žila do 18 rokov a hoci som rodnú viesku už dávno opustila, všetky zvyky som si preniesla. Doteraz mám dokonca doma vajíčka, ktoré sme maľovali so synčekom, keď mal tri či štyri roky... Keďže jej rodina je široká, a dobrému zdraviu sa teší aj 86-ročná mamka, určite to budú pre R. Múdru opäť prekrásne veľkonočné sviatky.

Bronislava Machová má radšej vodu, pokiaľ jej nie je priveľa

Na nevítaných šibačov ceria zuby bastardíci

Slovenská reprezentantka v snoubordingu a vodnom lyžovaní Bronislava Machová nemusí pred oblievačmi prchať kade ľahšie. Očakávaní chlapi vedia, že na ňu treba decentne, a nevítaní šibači nemajú nárok. "Máme doma psov a boja sa ich. Sú to len takí bastardíci, ale brešú dobre."

Ako prvý dostane príležitosť otec. "Stačí mu pohár vody. Počká kým vstaneme, lebo vie že posteľ treba dlho sušiť, a nechce si nás pohnevať, potom sa s nami pekne porozpráva, akože nič, a keď poľavíme v ostražitosti, šup s vodou rovno do tváre. Aby sme vraj boli pekné. Vodu mám radšej, pokiaľ jej nie je veľa. Ďalší chlapi prídu s voňavkami, a to nemám rada. Deti od nás dostanú nejakú korunku, vajíčko, starším mamka naleje."

Pár voľných dní a prebúdzajúca sa jar však lákajú aj do prírody. I tohto roku Broňa strávi Veľkú noc asi tam. "Na chate, s rodinou. Ale z oblievačky o nič neprídeme, zvyky treba dodržiavať. Vody je tam dosť, na dvore máme studňu a neďaleko tečie potok. Tam som zažila aj najpamätnejšiu oblievačku, keď sme šli na chatu s partiou. Chlapcom sa ráno nechcelo ísť po vodu z potoka, tak ma doň rovno hodili..." Preto musí Broňa myslieť aj na náhradné oblečenie. Ale raz do roka sa to predsa dá.

Pripravili: kid, lia, mat, boa

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 3. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 4. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 5. Od Česka až po Jadran
 6. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 7. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu?
 9. Deti často nie sú na letnú škôlku alebo tábor vhodne pobalené
 10. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 3. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 4. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 5. Tatravagónka Poprad ponúka stabilnú prácu a kariérny rast
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Svet bude fungovať na dátach a tie sú pre Slovensko priorita
 9. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 11 213
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 7 354
 3. Vedci skúmali slovenskú magnéziovú minerálku. Výsledok prekvapí. 6 205
 4. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 876
 5. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky 4 725
 6. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 3 966
 7. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 539
 8. Od Česka až po Jadran 3 290
 9. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 2 531
 10. Nový Volkswagen Polo GTI prináša radosť z jazdy s dvojlitrom! 2 503
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Eduard Heger.

Pred parlamentom boli stovky ľudí.


4 h
Milan Lasica počas klaňačky na svojom poslednom koncerte so súborom Bratislava Hot Serenaders 18. júla 2021 v Štúdiu L+S.

Teraz by som bol rád, keby sme o Milanovi Lasicovi spolu mlčali, hovorí.


23. júl
Predseda vlády SR Eduard Heger.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 534 obetí.


a 3 ďalší 23 h
Publicista Matúš Ritomský.

Môžeme si povedať pravdu alebo emocionálne vydierať.


22. júl

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop