Korzár logo Korzár Košice

Predsedu Ústavného súdu SR Jána Mazáka zaujímajú na cestách po svete jedine knižnice a predajne kníh

V šachu so sedemročným Arménom to v šestnástom ťahu "zabalil"Kým dovolenky výlučne trávi v slovenských kúpeľoch Dudince, kvôli pracovným

V šachu so sedemročným Arménom to v šestnástom ťahu "zabalil"

Kým dovolenky výlučne trávi v slovenských kúpeľoch Dudince, kvôli pracovným povinnostiam predseda Ústavného súdu SR Ján Mazák občas prevetrá aj svoj pas. Európu má precestovanú od Londýna na západe po Moskvu na východe, sever ciest ohraničilo Poľsko a juh zas Taliansko. Najďaľej bol v USA a opačným smerom v Arménsku i Azerbajdžane. Hoci nás m.prof. JUDr. Ján Mazák, PhD. hneď na začiatku rozhovoru upozornil, že. si veľa zážitkov z ciest po svete nepriniesol, napokon sa ich na jednu stranu nazbieralo dosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kto sa niekedy dostane do krajiny, ktorá je tisíce kilometrov vzdialená, obvykle sa snaží zachytiť si na pamiatku čo najviac okamihov. Spúšť fotoaparátu stláča ostošesť a v kamere vymieňa jeden film za druhým. Ján Mazák je turistická výnimka. Možno je to tým, že jeho diaľkové lety majú výlučne pracovný charakter, no márne by ste v jeho albume hľadali spomienkové foto spred Big Benu v Londýne alebo z Kremľa v Moskve. Žiadny album totiž nemá. "Ja sa veľmi nerád fotím. Preto nemám fotoaparát ani kameru. Všetko, čo som videl a chcem si zaznamenať, nosím vo svojej hlave," vysvetlil J. Mazák. Ak je niekde zvečnený, tak naozaj iba výnimočne.

Nie je to však jediný "antituristický" znak predsedu ÚS SR. Tým druhým je fakt, že ho nelákajú historické pamiatky ani miesta, ktorým sa vraví dominanty. Teda napríklad Eiffelova veža v Paríži či Big Ben v Londýne. Pozrie si ich, to áno, ale jeho prioritou na cestách je niečo iné. Ak by ste mali hádať, možno by ste neuspeli ani do rána. Preto vás nebudeme dlho napínať a prezradíme, že sú to predajne kníh, antikvariáty a knižnice. Toto sú miesta, ktoré sa Ján Mazák snaží na svojich cestách po svete za žiadnu cenu nevynechať.

SkryťVypnúť reklamu

"Aj teraz v máji ma nový predseda Ústavného súdu Ruskej federácie Valerij Zorkin pozval do Moskvy na pracovnú návštevu. Jediné želanie, ktoré som dopredu avizoval, je návšteva Miasnickej ulice. Je tam vynikajúca špecializovaná predajňa právnickej literatúry. Už som v nej bol, ale nemal som dosť času dôkladne si ju pozrieť a vybrať si niečo do svojej knižnice. Kúpil som iba dve knihy z európskeho práva." Podľa J. Mazáka majú Rusi odborne veľmi kvalitnú právnickú literatúru a venujú sa európskemu právu možno viac, ako samotná Európa. "Samozrejme, rád si pozriem všetko, čo mi z Moskvy ukážu. Ale že by som nejako prahol po tom, aby som videl šesť kíl diamantov alebo stovky obrazov v nejakej galérii..."

Okrem právnickej literatúry siahne J. Mazák na svojich cestách aj po iných žánroch. "V Moskve sa mi podarilo kúpiť Jamu od spisovateľa Alexandra Ivanoviča Kuprina. Je to skvelá kniha a kyjevských verejných domoch. Podarilo sa mi v poslednom čase napríklad zohnať životopis Nikitu Chruščova v angličtine alebo vo Varšave kúpiť knihu o J.V. Stalinovi v poľštine. História je moja záľuba, hlavne obdobie prvej polovice 20. storočia." Ako sme sa dozvedeli, jedna kvalitná odborná publikácia stojí v prepočte od 7 do 15 tisíc korún. Len z európskeho práva má J. Mazák vo svojej knižnici okolo 80 kníh a ich cena, nehovoriac o peniazoch, sa nedá odhadnúť. Hoci sa to nedarí hneď, všetky sa snaží prečítať. "Mnohým svojim úspechom vďačím za to, že pravidelne sledujem odbornú literatúru. Jednoducho sa bojím niečo nevedieť. Čítam tie knihy priebežne a keď idem napríklad prednášať, čerpám z nich informácie a podklady." Keď sme spomenuli 80 kníh z európskeho práva, tak tých ostatných má predseda ÚS v knižnici asi dve tisícky.

SkryťVypnúť reklamu

Stretnutie s Putinom

Avízom na blížiacu sa návštevu Moskvy si J. Mazák zaspomínal na jednu z predošlých. V lete 2002, keď si Rusko pripomenulo 10. výročie založenia Ústavného súdu, pozvalo na oslavu predsedov ústavných súdov z celej Európy. "Boli sme aj v Kremli, kde kedysi zasadal Ústredný výbor KSSZ. V prítomnosti ruského prezidenta Vladimíra Putina za nás všetkých predniesla príhovor šéfka Ústavného súdu Spolkovej republiky Nemecko Jutta Limbachová. Okrem iného povedala: ´Pán prezident. Keby mi niekto pred 15 rokmi povedal, že budem v tejto sále oslovovať ruského prezidenta, asi by som mu povedala, že sa zbláznil...´ Samozrejme, zožala obrovský aplauz."

Niektorých predsedov, medzi nimi i slovenského, potom V. Putin prijal vo svojej "oválnej pracovni". Zaradom sa mu predstavili, potom chvíľu posedeli a debatovali. Mali o čom, veď ruský prezident je právnik a zdalo sa, že v ústavnom práve sa vyzná. Okrem prehliadky Kremľa bola v programe aj návšteva baletu vo svetoznámom Baľšom teatre. Ten si Ján Mazák nenechal ujsť. Dôvod? Pohľad na lóžu, v ktorej kedysi sedával aj Stalin. Kus histórie.

Keď už sme na východe, spomeňme ešte návštevu Arménska i Azerbejdžanu z konca minulého roka. J. Mazák sa tam ako stály zástupca Slovenskej republiky v tzv. Benátskej komisii zúčastnil na medzinárodnej konferencii a stretol s viacerými predstaviteľmi politického života. A to vrátane azerbajdžanského prezidenta Ilchama Alijeva, syna Gejdara Alijeva. Navyše, predseda Ústavného súdu Arménska Gagik Harutyunyan má s košickým kolegom taký priateľský vzťah, že ho pozval k sebe domov. "Ja som kedysi hrával šach a tak som prijal ponuku zahrať si partičku so sedemročným Gagikovým synom," spomenul si J. Mazák na jednu príhodu. "Žiaľ, ´pozabudol´ som, že som v krajine vynikajúcich šachistov, akým bol bývalý majster sveta Tigran Petrosjana... Tá šachová partia bola príliš rýchla na môj vkus. Už v 16. ťahu som usúdil, že si dám radšej vodku..." Zážitok to bol pre J. Mazáka taký silný, že po návrate dal malého šachistu v oficiálnom liste pozdraviť. Dodal, že mu predpovedá skvelú šachovú budúcnosť...

Smerom na západ bol košický predseda ÚS SR najďalej v USA. V roku 2003 sa vo Washingtone zúčastnil na celosvetovej konferencii, ktorá sa týkala ústavného súdnictva i ochrany základných ľudských práv a slobôd. Samozrejme, i túto návštevu sa rozhodol využiť na investíciu do vzdelania. Kúpil niekoľko kníh a v špecializovanom obchode mal záujem o "cédečká" s textami v tzv. americkej angličtine. "Keď som so svojím želaním oslovil predavača, skončilo to hádkou, či hovorí po anglicky on alebo ja. Ten Američan mi totiž povedal, že rozprávam nejako divne," spomína J. Mazák. "Americká angličtina je iná, najmä vo výslovnosti, ako tá anglická. Američania koncovky slov akoby hltali a chvíľu to trvá, kým cudzinec, zvyknutý napríklad na školskú angličtinu, pochopí, o čom je reč." Aj v dialógu s predavačom sa Košičan napokon dohovoril. "Povedal som mu, nech rozpráva trochu pomalšie, aby som mu rozumel. Nakoniec sme sa dohovorili a aj ´cédečko´ som kúpil..."

Päťkrát bol v Oxforde

Osobitnou kapitolou v cestách J. Mazáka do Veľkej Británie sú návštevy univerzity v Oxforde. Dovedna na piatich jazykových kurzoch a študijných pobytoch tam v rokoch 2000 až 2004 strávil takmer päť mesiacov. Aj z týchto ciest sa vracal s bohatými zásobami kníh. S úsmevom spomína na príhodu, keď sa mu ochrankár ponúkol pomôcť s kufrom. Keď ho zodvihol, z výrazu jeho tváre sa dalo vyčítať, že váhu 37 kg nečakal...

"Pamätám si, bolo to práve pri mojom prvom pobyte v Oxforde, že práve vtedy dostal Lord Jeffrey Archer na okresnom súde v Londýne tuším 4 a pol roka väzenia. A to všetko preto, že klamal pred súdom," spomenul si J. Mazák na jeden z okamihov, ktoré mu utkveli v pamäti. "Nikoho nezaujímalo, že je to autor asi 20 kníh, multimilionár, poslanec a bývalý zástupca britskej ministerskej predsedníčky Margaret Thatcherovej. Keď sa potom novinári opýtali predsedu senátu, prečo dostal J. Archer tak veľa, sudca odpovedal: Čo?... Ako veľa?...Veď klamal súdu... Podmínoval základy súdnictva v našej krajine..."

V súvislosti s nekompromisným rozhodovaním sudcov "na ostrovoch" si ten náš spomenul na článok s údajmi o dôveryhodnosti tamojšej justície. Dočítala sa v ňom, že sa pohybuje na úrovni 80 až 90 percent. Samozrejme, J. Mazák pátral po pôvode tak vysokej dôveryhodnosti, nakoľko u nás sa pohybuje v intervale od 28 do 30 percent. "Zistil som, že verejná mienka stojí na strane sudcov. Sú to jediní právnici, ktorí chránia ľudí pred výčinmi vlády. Preto sú ctení, uznávaní a dôveryhodní. Sudcovia vo veľkej Británii nemajú vo svojom slovníku výrazy ako korupcia a úplatkárstvo."

Samozrejme, počas pobytu na britských ostrovoch nesedel J. Mazák iba na prednáškach či v knižniciach. Podnikol aj niekoľko poznávacích výjazdov do okolia, medzi iným aj do Londýna. Ale... "Keď som tam bol po prvý raz, po hodine som sa otočil a nastúpil do autobusu na cestu späť. Nevedel som totiž nájsť žiadne kníhkupectvo..." Napriek tomuto neúspechu sa ešte niekoľkokrát do hlavného mesta vrátil. Predieranie sa preplnenými ulicami ho ale príliš nebavilo. Ale napríklad ani prehliadku londýnskeho múzea Madame Toussout nedokončil V oxfordskom múzeu Ashmoleun, v ktorom je výstava arabskej, egyptskej a čínskej kultúry, kolegu, ktorý ho tam pritiahol, opustil a radšej sa presunul do jedného z najväčších kníhkupectiev Waterstones. Keď si kolega múzeum poprezeral, Košičana si v obchode vyzdvihol...

Fanúšik metalu

Okrem spomienok na pobyty v zahraničí sme sa z m. prof. Mazáka pokúsili dostať aj nejaké výnimočné jedlo, ktoré na cestách ochutnal. Dozvedeli sme sa však, že na recepcie chodí iba výnimočne, aby hostiteľa neurazil a na návštevy "rizikových" reštaurácií nemá čas. Miestne špeciality nevyhľadáva, napríklad grilovaného hada či pečené chrobáky by nikdy neochutnal. Najviac mu chutí vtedy, ak jedlo niečím pripomína slovenskú alebo maďarskú kuchyňu.

Recept na nejakú cudzokrajnú delikatesu si teda z ciest nepriniesol, no ako sme sa dozvedeli, okrem kníh si zvykne do batožiny pribaliť aj hudobniny. Konkrétne "cédečká" s metalovou či rockovou hudbou. Neverili by ste, ale J. Mazák je fanúšikom aj práve takejto hudby. Bol napríklad na pražskom koncerte Deep Purple či v Zlíne na vystúpení fínskej skupiny Stratovarius. Okrem toho sú jeho obľúbenými kapelami napríklad fínsky Rasmus, no najmä nemecký Rammstein. "Tí sú pre mňa úplná jednička a ich hudba ma upokojuje. Na skupine Rammstein obdivujem aj to, že stále spieva iba po nemecky," tvrdí, no dodáva, že nie je výlučne metalista. "Veľmi rád si vypočujem aj Štyri ročné obdobia od Antonia Vivaldiho."

Čaká ho Luxemburg

Začiatkom októbra sa J. Mazák ujme funkcie generálneho advokáta Súdneho dvora Európskeho spoločenstva národov v Luxemburgu. Je to čosi ako Ústavný súd Európskej únie, v ktorého radoch pôsobia najväčšie právnické kapacity. Košičana do tejto funkcie nominovala Vláda SR a už ho schválili aj vlády všetkých 25 členských štátov únie.

Samozrejme, okrem odborných znalostí je predseda Ústavného súdu SR na túto prácu pripravený aj jazykovo. Vďaka spomínaným pobytom v Británii ovláda angličtinu slovom i písmom a nerobí mu problémy ani odborný text. Dokáže ho nielen čítať, ale aj napísať si vlastný príhovor či referát. Paradoxne, znalosť jazykov sa vo funkcii generálneho advokáta nevyžaduje. "Generálny advokát môže svoje správy písať v rodnom jazyku. Všetko sa potom prekladá. Budem v inej pozícii, ako napríklad sudcovia, ktorí sú povinní rozprávať na neverejných poradách po francúzsky," vysvetľuje J. Mazák. Napriek tomu sa už niekoľko mesiacov učí aj po francúzsky. Nie je to vraj zložité, lebo väčšina právnických výrazov je si v angličtine a francúzštine veľmi blízka.

Na záver ešte J. Mazák dodal, že sa veľmi teší na knižnicu súdneho dvora. Je vraj výborne vybavená, lebo slúži nielen pre 25 sudcov a 8 generálnych advokátov, ale aj pre približne 2000 zamestnancov, ktorí tvoria obslužný personál.

Róbert BEJDA

Autor: Baran

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 990
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 6 536
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 916
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 739
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 148
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 122
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 575
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 153
  1. Eva Bachletová: Veľkonočný zázrak života
  2. Viktor Pamula: Rozmohol sa nám tu taký nešvár.
  3. Tomáš Vodvářka: Velký pátek jako příležitost
  4. Vladimír Bojničan: Pluralita nie je len nejaký rozmar modernity. Je to náš civilizačný základ
  5. Marek Namešpetra: J.K. Love SuperStar
  6. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum.
  7. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  8. Otilia Horrocks: Ak by bola platenou persónou zastávajúcou záujmy Ruska, neprekvapilo by.
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 048
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 946
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 651
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 349
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 16 462
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 11 248
  7. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 676
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 592
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Areál Harvardovej univerzity.

Snyder by za demokraciu bojovať zostal.


30
Mariana Čengel-Solčanská. (Zdroj: ARCHÍV M.Č.S.)

Posolstvo Veľkej noci je radikálne: nezomrieť znamená nezmeniť sa.


4
Ľudová manifestácia na Sofijskom námestí v Kyjeve v marci 1917 počas Februárovej revolúcie. Jednou z požiadaviek bolo presadenie širokej autonómie pre Ukrajinu.

Vznik Ukrajinskej SSR a úloha ukrajinského národného komunizmu.


Anastasiia Luzhanytsia a 1 ďalší 2
Mazda EZ-60 príde aj do Európy.

Tretia generácia je za rohom.


4
  1. Eva Bachletová: Veľkonočný zázrak života
  2. Viktor Pamula: Rozmohol sa nám tu taký nešvár.
  3. Tomáš Vodvářka: Velký pátek jako příležitost
  4. Vladimír Bojničan: Pluralita nie je len nejaký rozmar modernity. Je to náš civilizačný základ
  5. Marek Namešpetra: J.K. Love SuperStar
  6. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum.
  7. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  8. Otilia Horrocks: Ak by bola platenou persónou zastávajúcou záujmy Ruska, neprekvapilo by.
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 048
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 946
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 651
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 349
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 16 462
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 11 248
  7. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 676
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 592
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu