Riaditeľ RVPS V. Šalitroš tvrdí, že zákazník má byť hlavným kontrolórom toho, čo kúpi
Kovové špajle vpichujú aj napriek vyrubenej pokuteVerejnosť v poslednom čase opäť pobúrili správy o správaní niektorých obchodníkov, ktorí, len aby
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Kovové špajle vpichujú aj napriek vyrubenej pokute
Verejnosť v poslednom čase opäť pobúrili správy o správaní niektorých obchodníkov, ktorí, len aby čo najviac zarobili, sú schopní drzo vyložiť do regálov aj tovary po záruke. Odhalili to celoslovenské cielené kontroly, ktoré od začiatku roka pod názvom Veľká noc 2006 robia veterinárne a potravinové správy. Vrátane Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Košice-mesto (RVPS).
Spomínané kontroly, ako uviedol jej riaditeľ MVDr. Vladimír Šalitroš, PhD. inšpektori zameriavajú na bezpečnosť a kvalitu potravín živočíšneho pôvodu, teda na mäso a mäsové výrobky, mlieko a mliečne výrobky, vajcia. "Pozornosť sme venovali tiež čokoládam a cukrovinkám, stanovenému množstvu etanolu, metanolu a prchavých látok v liehovinách a autenticite liehu. Kontrolovali sme i zdravotnú bezpečnosť ovocia a zeleniny, hlavne obsah dusičnanov u rýchlenej zeleniny ako sú šalát, reďkovka, cibuľka, kaleráb."
Aj oni objavili napríklad v predajni na Hlavnej "pozáručné" sladkosti za viac ako 20-tisíc Sk. Celkovo za január a február v správnom konaní zatiaľ pracovníci RVPS Košice-mesto uložili pokuty vo výške 150-tisíc Sk. Narastajúci trend mali aj blokové pokuty. V januári ich uložili vo výške 10 200 Sk, vo februári 14 500 Sk, v marci to bolo 26-tisíc Sk. Hodnota blokovej pokuty môže byť pritom len 1000 Sk. Za všetko ostatné, no najmä, ak sa nájde v obchode tovar po dobe najneskoršej spotreby, musí ísť správne konanie. Tam je najnižší postih 5000 Sk.
"Veľmi ma hnevá predajňa, v ktorej sme už uložili blokovú pokutu a predsa sa nepoučili a to isté robia ďalej. Konkrétne mám na mysli predajňu Noema (na snímke) v Galérii na Terase, kde vpichujú kovové špajle, na ktorej je cena tovaru, doslova do ponúkaného tovaru. Alebo nimi prepichnú, a tým narušia vákuovo zabalený tovar. Urobili sme preto kontrolu naraz v troch jej predajniach, a keďže všade bol ten istý dôvod, riešime toto konanie v správnom konaní," spomenul V. Šalitroš jeden z vážnych dôvodov porušenia predpisov a narušenia kvality tovaru i možný prenos nákazy.
Veľká noc sa spája hlavne s kúpou vajíčok. Obchodné, teda klasicky balené po 6 ks, 10 alebo 30 ks, majú 21-dňové záruku, a tá má byť uvedená na obale. Pri trvanlivých klobáskach je dátum vyznačený na etikete zväčša pripevnenej na jednej z nožičiek. Na ostatných klobásach nie je síce dátum najneskoršej spotreby vyznačený, ale zákazník sa pokojne môže obchodníka opýtať, dokedy je v "záruke."
"Čo sa týka klasickej veľkonočnej pochúťky, teda údenej krkovičky alebo pliecka, vždy sa rozhodnem pre delené stehno, karé či údenú krkovičku. Chcem vidieť, ako mäso vyzerá, a nie až doma zistiť, čo je vo vnútri rolky stočené," zdôraznil V. Šalitroš. Pripomenul aj to, čo už aj v našich novinách párkrát spomenul. "Prvoradým kontrolórom tovarov pri nákupe musí byť spotrebiteľ. On by mal sledovať doby najneskoršej spotreby tovarov a ak je niečo po záruke, nekúpiť to. Ani vtedy nie, keby tovar obchodníci ponúkali za lacnejšie peniaze. To, že sa veci nekúpia, je jedna z ciest ako vytrestať obchodníka."
Keby čitatelia nejaké prešľapy pri nákupoch predsa len zistili, netreba váhať a okamžite ich regionálnej správe nahlásiť. Väčšina obchodníkov je už seriózna, ale ešte vždy sa nájdu aj čierne ovce.
lia
Autor: V PONDELOK 10.4.2006
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári