Myslí si to aj preto, že bežný občan nemá možnosť zapojiť sa do vylepšovania reforiem, ktoré tu v posledných štyroch rokoch začali. Aj keď reformy podľa neho boli potrebné, no mohli sa riešiť úplne ináč. Zároveň uviedol, že niektoré reformné kroky vytvárajú u nás oblasti dedičnej chudoby, odkláňajú sa od myšlienok slovenskej ústavy, a preto bude po voľbách potrebné vylepšiť ich.
"Iná otázka je, či tie reformy mali byť až také agresívne. Kto potreboval reformy? Občan, politická strana alebo jeden z členov politickej strany? Pred dvoma rokmi sa 34 percent Slovákov vyjadrilo, že zdravotnícka reforma nie je dobre urobená, v súčasnosti sa ten počet zvýšil na dvojnásobok. Chýbala nám pri nej diskusia a zdravá, silná oponentúra," povedal Ivan Gašparovič.
Hoci má hlava štátu výhrady aj k dôchodkovej reforme, pričom o tej školskej si myslí, že sa ani v podstate nezačala, je presvedčený, že nová vláda v nich bude musieť pokračovať. Reformy sa dajú vylepšiť, no dobré riešenie nemá podľa neho koalícia, ktorá v nich chce pokračovať tak ako doteraz, no ani opozícia, ktorá by ich chcela úplne zrušiť.
Parafrázujúc predvolebné sľuby politikov pobavil svojich poslucháčov aj Anderovým vtipom s Piťom a zaspomínal si aj na časy, keď pred 25 rokmi chodil do Košíc učiť na novovzniknutú Právnickú fakultu UPJŠ. Spomenul si aj na to, ako so študentmi chodil hrať futbal, hokej a basketbal a sem-tam si išiel aj s nimi posedieť pri niečom tekutom.
Svoj kladný vzťah k športu prezentoval aj pri hodnotení EÚ, ktorá podľa neho dostala minulý rok slabšie K.O., keď niektoré štáty "starej" EÚ odmietli Ústavnú zmluvu. Venoval sa aj rozdielom medzi štátnymi a súkromnými vysokými školami. Za mnohými súkromnými VŠ stoja podľa neho politické strany. "Tie sú vždy tam, kde sa rozdeľujú finančné prostriedky, a tak sa peniaze rozdeľujú tak, ako je to pre niekoho potrebné."
I. Gašparovič kritizoval médiá, ktoré sa vraj odtrhli od verejnej mienky, lebo neinformujú o reálnom živote, ale venujú sa bonmotom politikov, čím myslel zrejme aj sám seba. Prezident počas včerajšej diskusie s akademickými funkcionármi a študentmi Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach hovoril vecne a nepomýlil sa ani pri žiadnom mene ako má vo zvyku. Len raz sa nechal uniesť, keď vyhlásil, že budovanie diaľnic stojí teraz desaťnásobne viac ako v roku 1998, keď v rozostavaných úsekoch začatých Mečiarovou vládou odmietla pokračovať tá Dzurindova.
Ako ešte povedal, budúcnosťou Slovenska nie sú priemyselné parky, ale malí a strední podnikatelia. Venoval sa aj Rómom, ktorých najväčší problém je ich vzdelanostná úroveň. "Pokiaľ sa tá nezlepší, nikdy sa neadaptujú do spoločnosti," myslí si.
Na besede sa väčšinou pýtali iba akademickí funkcionári UPJŠ, ktorých zaujímalo najmä financovanie a budúcnosť vysokého školstva. Študenti potom kvôli obmedzenému časovému priestoru mohli položiť iba jednu otázku. "Pán prezident nám nepovedal nič, o čom by sme doteraz nevedeli," povedala nám po skončení prednášky jedna prváčka z Lekárskej fakulty. Jej spolužiak, štvrták Peťo našiel v poldruhahodinovej debate s I. Gašparovičom viac pozitív. "Bolo to milé stretnutie, ktoré sa nieslo v znamení zdvorilostných fráz. Páčilo sa mi, že sa pán prezident vie pri študentoch dobre odviazať."
Dvojdňový pracovný program na východe republiky zakončil včera prezident stretnutím s predsedom KSK Z. Trebuľom (Smer) a poslancami zastupiteľstva KSK v priestoroch Východoslovenskej galérie. I. Gašparovič sa s regionálnymi politikmi zhodol na tom, že peniaze z eurofondov by od budúceho roku nemala rozdeľovať len vláda, ale priamo samosprávne kraje, lebo tie lepšie poznajú svoje potreby ako jednotlivé ministerstvá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári