Kultúrne poukazy môžu žiaci a učitelia využiť aj v kinách
Košice - Keď sa Ministerstvo kultúry SR rozhodlo vydať pre žiakov a učiteľov kultúrne poukazy dnes už bývalý minister František Tóth rozhodol, že
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
kiná nepatria do kultúry. Preto pri tvorbe tejto myšlienky boli kiná z kultúrnych poukazov ministerstvom vynechané. Predstavitelia kín protestovali a nakoniec ministerstvo rozhodlo, že sa poukazy budú týkať aj kín, museli však sľúbiť, že mládež nepustia na hocijaké predstavenia. V čase dohody už boli ale vytlačené metodické príručky s tým, ktoré inštitúcie môžu využívať kultúrne poukazy. Kiná v nich však uvedené neboli.
"Zrejme nás chceli poškodiť. Zaujímavé je, že v tomto materiáli sú uvedené filmové kluby. Tých je na Slovensku štyridsať a nemajú žiadne prevádzkové náklady, lebo sídlia v budovách kín a fungujú raz v týždni. Pre mňa nepochopiteľne tu nastal tento rozpor, veď medzi kinom a filmovým klubom nie je žiaden rozdiel," hovorí predsedníčka Združenia prevádzkovateľov a pracovníkov kín SR Mária Pichnarčíková.
Ako dodáva, každé kino má distribučné listy rôznych filmov a žánrov a školy si už pomaly začínajú vyberať, predstavenia prospešné edukácii. Chodia aj jednotlivci, problém však je, že sa vyskytujú aj prípady, keď žiak kúpi lístok a do kina ide kamarát, prípadne ich kúpi za štyri poukazy v hodnote 200 Sk viac a na film ide celá rodina.
"My nevieme odkontrolovať ak kúpi lístok a večer pošle do kina kamaráta. Poukazy by mali žiaci využiť len pre seba, ale môže sa stať, že niekto nakúpi lístky pre celú rodinu a tak to minie. Národ je vynaliezavý, ak si minie poukazy naraz, má smolu, viackrát nepôjde."
V praxi to vyzerá tak, že majiteľ poukazu navštívi kultúrnu ustanovizeň, zaplatí poukazom a rozdiel doplatí.
Na Slovensku je momentálne 220 kín, z toho 22 letných. Ich počet klesol za posledné roky rapídne a mnohé majú problém vysielať filmy. "Novinkou je, že kiná musia mať na dešifráciu zvuku čítačku a zatiaľ ju má len 102 kín. Ostatné môžu síce fungovať, ale nemôžu premietať filmy, ktoré ju vyžadujú, lebo nemajú zvuk. Pritom takýchto filmov je polovica. Navyše počet kín rapídne klesá a dostali sme sa na povojnovú úroveň. Veď ešte pred niekoľkými rokmi ich bolo na Slovensku šesťkrát viac. V súčasnosti až tretina má stále drevené sedadlá."