zasiahnutie rádioaktivitou po výbuchu reaktora jadrovej elektrárne v ukrajinskom Černobyle. Tri mesiace po verdikte odborníkov hospitalizovali aj Irininu sestru Jelenu. S rovnakou diagnózou.
V stredu 26. apríla uplynie 20 rokov od katastrofy na Ukrajine. Jej prvými obeťami (podľa oficiálnych štatistík) bolo okolo 25 000 ľudí, podieľajúcich sa priamo na eliminácii následkov výbuchu. Aj preto sa na Hlavnej ulici pri štátnom divadle uskutočnila včera popoludní vernisáž výstavy fotografií obetí ruskej jadrovej energetiky. Nazvanej: Černobyľ a ľudia.
"Prezentujeme 24 snímok z 80-kusovej série holandského fotografa Roberta Knotha," povedal nám po vernisáži koordinátor energetickej kampane Greenpeace Jan Beránek. "Výstava má dnes premiéru v asi 90 mestách na celom svete, na Slovensku od stredy uvidia fotografie aj Bratislavčania. Zábery sú nielen z Černobyľu, ale aj z ďalších troch oblastí kontaminovaných rádioaktivitou. Tomska, Majaku na juhovýchodnom Urale a Semipalatinska v Kazachstane, kde vojaci bývalého ZSSR v rokoch 1945 až 1989 urobili takmer 500 jadrových pokusov. Knoth cestoval päť rokov naprieč Ruskom s reportérkou Antoinette de Jongovou a fotil osudy ľudí postihnutých zamorením spomínaných oblastí."
Podľa J. Beránka je cieľom podujatia pripomenúť najmä mladšej generácii na osudoch konkrétnych ľudí, aká hrôza sa udiala pred 20 rokmi na Ukrajine a v iných častiach bývalého ZSSR. Na sérii fotografií z oblastí zasiahnutých jadrovým priemyslom pracoval R. Knoth od jarných mesiacov roku 1999. Vo februári dostala jedna z jeho snímok, zachytávajúca deti postihnuté výbuchom v Černobyle, špeciálnu cenu na World Press Photo 2006. Košičania si môžu výstavu prezrieť každý deň až do 26. apríla, vždy v čase od 14.00 do 18.00 hod.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári