vlády ho nedávno konferencia predstaviteľov vlád členských štátov EÚ vymenovala za generálneho advokáta Súdneho dvora Európskych spoločenstiev (ES) v Luxemburgu. J. Mazák zmení "džob" začiatkom októbra 2006, a ak sa nič nepredvídané nestane, v novej funkcii by mal pôsobiť do 6. októbra 2012. Šéfa ÚS sme tesne po menovaní trochu vyspovedali.
Ako reagovali vaši príbuzní na vymenovanie do tejto funkcie?
- Moji najbližší príbuzní ma poznajú. Vedia, že práca pre mňa veľa znamená. Takže tak...
Už viete, aký budete mať v Luxemburgu plat a aké služobné výhody budete mať k dispozícii?
- Plat a ostatné náležitosti sú rovnaké ako u sudcov. Ale presnú výšku neviem, na tú tému som sa nerozprával ani s naším sudcom Jánom Kľučkom. Bolo by to nepatričné, a či mi to niekto verí, alebo nie, príliš ma to ani nezaujíma. Viem, že ma tamojší plat uživí. Ale prijať takú pracovne
náročnú pozíciu len kvôli peniazom, to by bol holý nezmysel.
Čo podľa vás rozhodlo, že práve vás vláda navrhla do tejto funkcie?
- Našu vládu som požiadal o nomináciu (a nebol som sám) aj preto, že som autor vôbec prvej slovenskej učebnice európskeho práva. Zároveň už druhý rok pôsobím ako riaditeľ Ústavu európskeho práva na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach, ktorý som spoluzakladal, prednášam a publikujem o európskom práve a na ÚS máme z európskeho práva tiež "ťažkú hlavu". Azda viac dôvodov netreba, hádam okrem toho, že spĺňam kritériá podľa čl. 223 Zmluvy o založení ES.
V čom konkrétne bude spočívať vaša pracovná náplň?
- Budem podávať stanoviská k veciam, ktoré sú predložené na rozhodnutie Súdnemu dvoru Európskych spoločenstiev. Na prvý pohľad jednoduché, ale tieto stanoviská tvoria základ rozhodovania rozhodovacích štruktúr Súdneho dvora ES.
Nebude vám trochu ľúto za prácou na Ústavnom súde?
- Odchádzam z pracoviska, kde som s krátkou prestávkou ako poradca a potom ako sudca pôsobil od decembra 1992. Byť predsedom ÚS je aj taká administratívna pozícia. Ale tu sa cítim isto, veľa vecí už viem a v mnohých veciach mi má kto pomôcť, myslím tým mojich kolegov. Na novom pracovisku ma čakajú nové výzvy. A tie som vždy rád prijímal.
Akým jazykom tam budete rozprávať a ako ste na tom s angličtinou?
- Pracovný jazyk pre každého sudcu bez výnimky je francúzština. V nej som začiatočník, ale bolo by dobré vyviesť ľudí z omylu. Generálny advokát má právo používať svoj materinský jazyk a v ňom písať aj svoje stanoviská, ktoré sa potom prekladajú. Ja som sa však rozhodol, že budem písať stanoviská v anglickom jazyku, v ktorom budem spočiatku aj komunikovať. Po viac ako štvormesačnom pobyte v Oxforde mi je angličtina veľmi blízka a nemám problém sa dohovoriť, písať, prednášať a používať ju ako prostriedok dorozumievania sa. Postupne chcem však urobiť všetko pre to, aby som v plnom rozsahu rešpektoval, že pracovným jazykom je francúzština.
Boli ste tam už niekedy predtým? Budete do Luxemburgu chodiť na týždňovky, či tam budete trvalo bývať?
- Na Súdnom dvore som bol viackrát, no vždy to bolo pracovne a zároveň to bol možno spúšťací mechanizmus môjho záujmu. Páčilo sa mi, že som tam našiel množstvo múdrych ľudí, ktorí sa riadia pevnými pravidlami. Okrem toho vám žiadni amatéri nehovoria do práce, a ak zaznie kritika, tak je vždy k danej veci a nie o osobe... Luxembursko je ako krajina nádherná a veľmi pokojná, zapáčila sa mi skoro tak ako Slovensko. Generálny advokát rovnako ako sudca musia mať trvalé bydlisko v sídle Súdneho dvora ES.
Čo okrem vašej známej zbierky CD s metalovou hudbou si do svojho nového "domova" zoberiete?
- Množstvo cédečiek s francúzštinou, knihy z odboru a pevné odhodlanie urobiť tam kus dobrej práce a veľa z toho preniesť aj domov na pôdu PF UPJŠ, no vlastne všade, kde sa znalosti a skúsenosti z môjho pôsobenia na Súdnom dvore ES budú dať zužitkovať v prospech právnickej profesie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári