sa doň zapojilo vyše tisíc z približne 2600 zamestnancov, prevažne lekárov. Keďže začal súčasne s pohotovostným režimom v nemocnici, súvisiacim s veľkonočnými sviatkami, minimálne do utorkového rána ho pacienti nijako nepocítia.
Ako vo štvrtok informovali členovia štrajkového výboru, do pohotovostnej služby budú riadne nastupovať aj štrajkujúci. Obmedzuje sa tá zdravotná starostlivosť, ktorú je možné preložiť bez poškodenia pacienta. Ešte aj prvý pracovný deň po sviatkoch by mala byť zabezpečená tak, ako doposiaľ. O ďalšom postupe sa rozhodne v utorok po rokovaní štrajkového výboru s vedením nemocnie. Plánované výkony sa už však prekladajú na neskoršie termíny.
"Štrajku sa zúčastňujú zamestnanci všetkých pracovísk, pričom na kľúčových pracoviskách (anestéziológovia, chirurgovia či gynekológovia) mu vyjadrili stopercentnú podporu. Vzhľadom na charakter týchto oddelení však budú normálne pracovať," konštatoval člen štrajkového výboru Tomáš Guman.
Štrajk košických zdravotníkov začal zhodou okolností práve v deň, keď padlo súdne rozhodnutie o tom, že štrajk bratislavských lekárov je nezákonný. Košičanov to neodradilo. No pokiaľ sa vedenie FN L. Pasteura obráti na súd a ten rozhodne, že je ich postup nezákonný, zdravotníci to budú rešpektovať.
Ako zdôraznili členovia štrajkového výboru, neštrajkujú iba kvôli svojim mzdám. "Je to aj o zmene systému a financovaní zdravotníctva," konštatovali. Podľa lekárov Zoltána Sidora a Ivana Prasličku je problémom nedostatok finančných zdrojov v systéme. Od zdravotných poisťovní totiž dostane nemocnica iba obmedzený objem peňazí a bežne sa stáva, že nezaplatí finančne nákladnú starostlivosť, či neuzná liečbu. Neraz preto pacientov liečia zadarmo. Z. Sidor poukázal aj na veľkú vyťaženosť zdravotných sestier, ktorým ostáva iba málo času na samotnú prácu s pacientom. Praslička zdôraznil, že pochybila vláda, pretože opomenula morálny a etický rozmer reformy.
Ako sa na štvrtkovej tlačovej besede vyjadril riaditeľ FN L. Pasteura Jaroslav Šajty, vedenie akceptuje ústavné právo zdravotníkov na štrajk. Zároveň však zabezpečí aj ústavné právo pacientov na poskytnutie zdravotnej starostlivosti.
Minister Rudolf Zajac označil štrajk za divoký, pretože nemá pravidlá, ale legálny. ona ani vláda doň nebude zasahovať, pretože ide o pracovno-právny spor. Košickí zdravotníci však oponujú. Podľa nich spor nemôžu riešiť riaditelia nemocníc, pretože nemajú peniaze na zvýšenie miezd, keďže dostávajú nereálne príjmy za to, čo poskytujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári