Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 6. august, 2021 | Meniny má JozefínaKrížovkyKrížovky

Čínski cirkusoví artisti sú vo svojej rodnej krajine populárni tak, ako u nás hokejisti

Všetko sú to strašné "húžvy". Na tele nemajú ani gram tukuDych vyrážajúce krkolomné kúsky hraničiace s ľudskými fyzickými možnosťami - také bolo

Všetko sú to strašné "húžvy". Na tele nemajú ani gram tuku

Dych vyrážajúce krkolomné kúsky hraničiace s ľudskými fyzickými možnosťami - také bolo predstavenie, ktoré minulú nedeľu v hale Cassosport predviedli artisti z Čínskeho národného cirkusu. Ich profesionalita sršala z každého čísla a určite sa nedala porovnať s akrobatickými kreáciami v bežných cirkusoch. Ako sa Číňania na vystúpenia pripravujú a ako v Číne cirkusové umenie funguje, nám prezradil organizátor vystúpení Roman Hodoň z agentúry 212, ktorá šnúru predstavení na Slovensku i v Čechách zastrešuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Čínsky národný cirkus existuje už 80 rokov a je jedným z troch najšpičkovejších cirkusov v krajine. Pochádza z východnej Číny z provincie Shangdong, ktoré má 88 milónov obyvateľov. Hlavným mestom oblasti je Jinan, s 3,8 miliónom obyvateľov vzdialeným 500 km od Pekingu.

V Číne má cirkus iný kredit ako u nás. Cirkusanti sú uznávanou a vysoko postavenou spoločenskou vrstvou. "Cirkus tam má veľmi dlhú tradíciu. Podľa archeologických nálezov a výskumov existuje v Číne už päť tisíc rokov," vysvetľuje R. Hodoň. "Najlepší cirkus na svete je čínsky i ruský a kedysi bol aj český. V decembri minulého roku vyhrali svetový festival cirkusov v Moskve opäť Číňania. Ruský cirkus teraz trošičku stratil na kvalite, pretože v krajine prebieha privatizacia stálych cirkusov. Majú v tom ´bordel´ a dobrí artisti im preto odchádzajú." Mimochodom, ruské cirkusy odohrajú 10 predstavení týždenne a na každé chodí v priemere 2500 divákov.

Skryť Vypnúť reklamu

Vystúpenie pružných subtílnych Číňanov ohuruje divákov na celom svete. Ich neuveriteľná sila a mačacia ohybnosť nie je len výsledkom ázijskej genetiky, ale predovšetkým tvrdej a sústavnej práce. Tieto schopnosti môže dosiahnuť len človek, ktorý dennodenne trénuje od šiestich alebo siedmich rokov. "Už v tomto veku si čínske cirkusové školy vyberajú budúcich artistov z gymnastických a tanečných tried," hovorí R. Hodoň. "Vyberú 200 detí, po nejakom čase, keď prejdú rôznymi testami, z nich vyselektujú 100 a z tých sa napokon len 20 naučí nejakým akrobatickým číslam. A z nich sa len päť stane špičkovými artistmi, ktorí môžu vystupovať v cirkuse takejto úrovni ako je tento." Jednotlivým akrobatickým prvkom sa učia od mala. Prechádzajú postupne od najjednuduchšieho po najzložitejšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Čínski artisti sú vlastne vrcholoví gymnasti. Na svoju kariéru sa pripravujú tak húževnato a profesionálne ako športovci. "Celý čínsky cirkus je postavený zásadne na artistoch, ktorí sú na úrovni olympijských víťazov v gymnastike. Skáču saltami a premetami do výšky 2,20 metra, čo sú výšky okolo svetového rekordu. Už 15-ročný chlapec dokáže robiť zhyby na jednej ruke tak, že dokáže ísť až pod úroveň ruky. Všetko sú to strašné ´húžvy´. Keď im podáte ruku, tak to je, ako keby ste ju podali drevorubačovi. Sú veľmi ´vymakaní´, na tele nemajú ani gram tuku." V cirkusovej škole je 160 artistov malých i veľkých, ktorí trénujú každý deň 12 hodín. Zvyšný čas venujú učeniu čítania a písania čínskych znakov. Čínštinu sa totiž ľudia učia celý život, pretože má až šesť tisíc znakov a kto neovláda aspoň polovicu, nedokáže si prečítať ani riadok v novinách.

Za najťažšie číslo sa považuje lezenie po stoličkách, ktoré sú naukladané kolmo i šikmo na seba vo výške vyše osem metrov. Tie sa točia a na samom vrchu stojí artistka na jednej ruke a v druhej má zaveseného chlapca. Je to tak neuveriteľný pohľad až sa zdá, že ide o trik... "Tie posledné stoličky postavené šikmo sú špeciálne a zapadajú do seba. Ale tie na spodku sú normálne, bez zárezov a držia na sebe len tým, že sú položené."

Po tvrdom páde opäť tréning

Ani profesionálom sa úrazy nevyhýbajú. Aj napriek tomu, že sú chránení poistnými lanami a pod neustálou kontrolou lekára. Na vystúpení v Plzni pred polrokom sa z jedného bicykla zosypalo 14 artistiek. Prvá dvojica zoskočila zle, čím sa bicykel naklonili viac ako bolo žiadúce a následne spadli všetky. "Bolo to nepekné. Tiekla aj krv. Jedna artistka si narazila rebrá, rozbila tvár aj čelo a nedýchala. V momente ako sa prebrala a postavila na nohy, ju šéfka ´zdrbala´ a ihneď po predstavení to číslo s ňou znovu nacvičovala. To je asi jediná metóda, ktorou sa dá dosiahnuť, aby na bicykel znova vyliezli."

Dokonalé nacvičenie jedného čísla je závislé od jeho zložitosti. Trvá od dvoch do štyroch rokov. Trénujú aj jeho variácie, pre prípad, keby vystupovali v halách, kde sa závesné laná nebudú dať použiť. Raz ročne program obmieňajú. Pre čínskych divákov majú nacvičené vystúpenie s prvkami čínskej histórie. Tieto vystúpenia sa však nedajú realizovať v iných krajinách, pretože premiestňovať obrovské čínske rekvizity a veľké projektory je pri cestovaní nepraktické. O choreografiu sa stará šéfka cirkusu, bývalá artistka, 44-ročná Deng Paojing. "Pred 20-timi rokmi vyhrala Veľkú cenu Monte Carla. Je to cena z najprestížnejšieho cirkusového festivalu na svete, ktorý sa považuje za majstrovstvá sveta v cirkusovej artistike."

Priemerní vek čínskych artistov sa pohybuje od 20 do 30 rokov. Ich kariéra trvá väčšinou do 40-tky. Poniektorí zostávajú v cirkuse ako klauni, od ktorých sa excelentné akrobatické kúsky neočakávajú a starajú sa o zabezpečovanie technických záležitostí. Ďalší odchádzajú vystupovať do čínskych cirkusov nižších kategórií. Všetci však vyzerajú veľmi mlado. O svoju telesnú schránku artisti úzkostlivo dbajú. Veľmi dobre vedia, že zdravie je základom ich kariéry a živobitia. "Tréneri im už ráno o siedmej na hotelových chodbách ohýbajú - rozťahujú kĺby, naťahujú šľachy. Na hotely raňajkujú normálne raňajky, ale na obed konzumujú všelijaké vákuovo balené jedlá, ktoré si nosia so sebou a ktoré sa ja bojím ochutnať," priznáva R. Hodoň. "Majú so sebou dvojplatničky a niekedy si uvaria kurča. Jedia strašne málo, nie viac ako 10 dkg za deň, lebo nesmú pribrať. Nepijú žiadne sýtené nápoje, aby ich pri vystúpení nenafukovalo."

Artisti si uvedomujú, že ich krajina má miliardu a 300 milónov ľudí a veľa z nich čaká len na to, aby ich mohli nahradiť. Artisti sú v Číne populárni asi ako u nás hokejisti, preto je o toto povolanie veľký záujem. "Napriek tomu, že patria medzi čínsku elitu, že precestovali skutočne celý svet, sú absolútne slušní, skromní a bezproblémoví, čo sa o našich hviezdach nedá povedať. Cirkusoví artisti sú jednoducho čínskym vývozným artiklom."

Život mimo domova, po hoteloch, zvádza k nadväzovaniu rôznych vzťahov. Aj ľúbostných. Nečakané tehotenstvo môže nabúrať program celého turné, ktorý nacvičovali niekoľko rokov. "Vedúca ich na hoteloch prísne stráži a kontroluje, či nechodia po izbách. Ale oni sami si veľmi dobre uvedomujú, že by bol ´prúser´, keby k takému niečomu došlo. Ich profesionalita im to nedovolí a vedia, že by ich niekto nahradil, takže si takéto veci dobre rozmyslia."

Cirkus bez šapito

Na rozdiel od bežných európskych cirkusov, pre ktoré je typické, že v nich spolu pracujú manželia i deti, v čínskom sa vzhľadom na vysokú profesionalitu také niečo nevyskytuje. "Nie je tu nijaký pár. Svoje rodiny majú doma," vysvetľuje R. Hodoň. Ďalším významným rozdielom je, že nevystupujú pod šapitó, ale v halách a nespia v maringotkách, ale v hoteloch. "Keď sú na turné, tak v každom meste sa zdržia len jeden deň a bolo by preto neefektívne vystupovať s cirkusovým šapitó. A takisto, bolo by pod úroveň, aby takýto špičkoví artisti museli spať v maringotkách. Súhlasím, že šapitó má cirkusovejšiu atmosféru, ale diváci zistia, že tá sa dá dosiahnuť aj v hale." Príprava techniky a haly na vystúpenie trvá pol dňa.

Čínsky cirkus sa predstavil divákom najprv v Česku a minulý týždeň účinkoval na Slovensku. S účasťou divákov na vystúpení v Prahe organizátor spokojný nebol. "Neviem, čo sa tam deje. Možno sú Pražáci presýtení množstvom iných akcí." Ani Košice však veľkou výhrou neboli. Na prvom predstavení sa predalo okolo 500 lístkov a na druhom o polovicu menej. "Možno som ich tu doniesol priskoro, vystupovali tu totiž pred pol rokom. Ale tým ľuďom, ktorí prišli, sa program zjavne páčil. Trikrát ich vyvolávali na javisko." Košice boli deviatym vystúpením. Poslednou slovenskou zastávkou je Banská Bystrica a potom odlietajú späť do Pekingu.

Reakcie divákov dvojhodinového artistického programu sú vňčšinou povzbudivé a program sa im páči. Niektorým natoľko, že by v ňom sami chceli účinkovať. "Z Rokycian mi nejaká rokenrolová skupina neustále vyvolávala, že chcú účinkovať v programe. Aj včera v Prešove prišli za mnou malé gymnastky, ktoré si mysleli, že vedia super skákať. Ale potom zaskákali Čínania a bolo to trochu iné... To sa nedá. Nie že by ich Ázijci medzi seba nepustili, ale oni majú už zcelený program do ktorého sa nemôžu ´cudzí´ zaradiť. Môžu sa k nim prihlásiť 7-ročné deti, ísť trénovať do čínskej cirkusovej školy a potom možno..."

Diváci sú rôzni a aj ich prejavy vďaky sú rôzne. Na vystúpení v Čechách prišiel divák za jedným artistom a tvrdil, že je brat jeho dedka. "Chodia za nami aj všelijakí cirkusanti, ktorí by chceli vystúpenia robiť s nami. Ponúkli sa, že nám poskytnú šapitó a svoje meno. Ale to je pre nás málo. Len preprava artistov stojí približne milión 200 tisíc českých korún. A to nerátam ešte 3 500 kg batožinu, ktorú treba prepraviť. Prenájom hál je tiež veľmi drahý, na niektorých miestach až neúmerne."

Čínsky cirkus sa veľkej sláve teší nielen v rodnej krajine a v Rusku, ale aj v Holandsku. Pri príležitosti 100. výročia narodenia H.CH.Andersena si holandská vláda objednala u čínskych artistov špeciálne predstavenie. Nacvičili vystúpenie na tému andersenových rozprávok a tri mesiace s ním účinkovali v Amsterdame. "Holanďania chodili húfne na predstavenia z celej krajiny. U nás je situácia opačná. Cirkus musí chodiť za divákmi," konštatuje R. Hodoň.

V skupine ktorá účinkovala na Slovensku je 29 artistov, najmladšia členka má 14 a najstaršia 40. Vystupovali v krajinách po celom svete. Ďalší súbor artistov z tejto čínskej cirkusovej školy je na ročnom hosťovaní v Amerike a ďalších 20 artistov vo Venezuele. V súčasnosti Číňania zbierajú ocenenia za svoje výkony doslova všade kam prídu. "Môžu sa pochváliť zlatou medailou, získanou v Moskve za skákanie cez kruhy. Vystúpenie hadej ženy a muža bolo na cirkusovom festivale v Budapešti ocenené striebrom," uvádza na záver niekoľko príkladov, organizátor vystúpenia R. Hodoň.

Andrea BOŽINOVSKÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 2. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 3. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 4. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 5. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 6. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 7. Matej Bel: bol plagiátor alebo génius?
 8. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 9. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 10. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 3. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 7. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 8. Dekarbonizácia má byť súčasťou moderných dodávateľských vzťahov
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 1. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise 6 985
 2. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 6 495
 3. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 759
 4. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 5 720
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci 5 373
 6. Matej Bel: bol plagiátor alebo génius? 3 588
 7. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor 3 256
 8. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 198
 9. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách? 2 273
 10. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 2 160
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pretekári počas chodeckého maratónu na 50 km na OH v Tokiu.

Preteky sme sledovali online.


Sportnet 12 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Ako sa z protestov stala blokáda hlavného mesta.


a 2 ďalší 3 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop