Rastúce náklady a obmedzené príjmy odďaľujú dostavbu cirkevných objektov
Komisia cirkví pri mestskom zastupiteľstve ešte v čase vzniku, teda v roku 1990, schválila projekt, ktorý mal zohľadňovať potreby väčšiny cirkví pôsobiacich na území Mesta Košíc. Cieľom projektu bolo dosiahnuť to, aby mali cirkvi v meste približne rovnaké podmienky na svoju existenciu a pastoračnú činnosť.
Na základe spomínaného projektu, ako nás informoval predseda komisie cirkví pri mestskom zastupiteľstve Ing. Ján Forgáč, spolu sa prihlásilo 10 cirkví a náboženských spoločnosti. Mestu predložili svoje požiadavky, ktoré sa zosumarizovali. Keďže väčšina sa týkala možnosti výstavby sakralných objektov, aby sa ich vybudovanie zosúladilo s celkovou architektúrou mesta, hovorilo sa o nich na Útvare hlavného architekta, ako aj s ďalšími architektmi a odborníkmi. Po dokončení bol projekt schválený v mestskom zastupiteľstve.
"Povedané pritom bolo i to, že mesto urobí maximum, aby cirkvám pomohlo najmä so zabezpečením priestorov. Nech majú plochy, na ktorých by sakralné objekty mohli vyrásť. Tie sa postupom času aj začali stavať. Ako prvé, i vrátane objektu Troch košických mučeníkov, vyrástlo pastoračné centrum na Sídlisku nad jazerom. Je to duchovné a sociálno charitatívne centrum rímsko-katolíckej cirkvi. Pred príchodom dnes už nebohého Svätého Otca Jána Pavla II bol kostol vysvätený."
Postupne sa, ako pokračoval J. Forgáč, začali realizovať ďalšie stavby, napríklad výstavba pastoračného centra rímsko-katolíckej cirkvi na sídliskách KVP, Dargovských hrdinov a Ťahanovciach. V poslednom období sa začínajú napĺňať už aj potreby menšinových cirkví, ktoré sa doteraz nemali veľmi možnosť realizovať.
"Teraz sa napríklad rokuje o výstavbe duchovného centra Cirkvi bratskej. Mal by byť postavený oproti Dopravnému podniku mesta Košice na Bardejovskej ulici. Je to pozemok mesta, no ukázalo sa, že v rámci reštitúcií oň požiadal rád dominikánov. Táto žiadosť by mohla výstavbe kostola zabrániť." Vďaka tomu, že v našom meste veľmi dobre funguje Ekumenické spoločenstvo, už na prvom rokovaní vyšli dominikáni Cirkvi bratskej v ústrety a povedali, že aby neboli prekážkou pri stavbe objektu, nemienia trvať na navrátení práve tohto pozemku. Prijmú aj iný, náhradný. "Možno sa to ani nezdá, ale činnosť Ekumenického spoločenstva začína v meste prinášať ovocie. Trebárs aj pri takomto vzájomnom pochopení."
Druhým objektom, ktorý by sa mal v meste vystavať, je objekt pravoslávnej cirkvi pri Tip-Tope. Okolo neho, ako to spomenul i J. Forgáč, boli však najprv problémy s umiestnením. Niektorým občanom sa nepozdávalo, že má vyrásť medzi blokmi. "Druhým faktorom, kvôli čomu sa ešte nezačal stavať, sú peniaze. Pravoslávna cirkev je cirkev menšinová, nemá teda toľko veriacich, ktorí by dokázali výstavbu kostola zafinancovať. No v blízkej budúcnosti by sa mala táto stavba predsa len začať."
Ďalším objektom, ktorý v meste pribudne, bude stánok grécko-katolíckej cirkvi na Sídlisku nad jazerom. Dokončiť by sa mali aj rozostavané objekty na už spomínaných sídliskách Ťahanovce, Dargovských hrdinov a KVP. Ich dostavba je na pleciach predovšetkým tých, ktorí budú do kostolov chodiť, čiže veriacich. "Všetci však vieme, aká je dnes finančná situácia v mladých rodinách, aj u seniorov. I preto je postup prác na týchto stavbách oveľa pomalší ako bol predtým." Za 15 rokov výrazne tiež zdraželi náklady na projektovú dokumentáciu, stavebný materiál i samotnú stavebnú činnosť, takže v súčasnosti treba na výstavbu alebo dostavbu kostola podstatne viac peňazí ako predtým. Musí sa rátať s tým, že takáto stavba stojí od 20 do 30 miliónov korún. "Dosť výrazne sa zmenili tiež podmienky samotného užívania týchto objektov. Veriaci sú náročnejší, žiadajú, aby boli objekty vykurované, čo znamená ďalšie nemalé náklady. Cirkvi preto musia zvažovať, aby, ak chrám postavia, mali dosť peňazí aj na jeho ďalšiu prevádzku a úhradu všetkých režijných nákladov."
Po dostavbe spomínaných objektov by podľa J. Forgáča na 90 až 95 % mali byť potreby cirkví na území mesta splnené. Pri ich uspokojovaní im Mesto Košice, či už pozemkami alebo aj finančnými príspevkami a úľavami, v medziach možností, pomáhalo. "Teraz príde čas, kedy budú cirkvi mestu a jeho obyvateľom vracať to, čo dostali. V podobe duchovnej, v oblasti výchovy mládeže alebo v oblasti sociálno-charitatívnej," dodal Ján Forgáč.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Na výhru stačilo 7302 hlasov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári