muníciou. Ľudia na rôznych miestach nachádzajú náboje, delostrelecké a mínometné granáty, ale aj letecké bomby. Tieto "vecičky" však predstavujú nebezpečenstvo, ktoré ohrozuje životy a zdravie nielen nálezcov munície.
"Od začiatku roka sme zaznamenali jedenásť nálezov munície. Tá pochádzala prevažne z obdobia 2. svetovej vojny, pričom ide predovšetkým o delostrelecké, mínometné či ručné granáty," povedal nám zástupca hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach kpt. Peter Žaludek.
V minulom roku zaznamenala polícia 101 výjazdov k nevybuchnutej munícii, pričom sa pyrotechnikom podarilo zlikvidovať skutočne všeličo. "Našlo sa 109 delostreleckých granátov, 76 delostreleckých mín, šestnásť ručných granátov, jedna letecká bomba, dve protitankové míny a 52 kíl pechotných nábojov," vysvetľuje P. Žaludek.
Ľudia nachádzajú nevybuchnutné granáty v záhradách, na poliach, za rodinnými domami, ale aj na povalách domov. Objavujú sa zväčša pri rekonštrukčných prácach striech, prípadne pri práci v záhrade. "Ľudia vyhadzujú muníciu do kontajnerov, neraz polícia zasahuje aj v zberných surovinách."
Pritom takéto prípady pribúdajú do policajných štatistík takmer každý deň. Svedčia o tom aj posledné tri prípady, ktoré polícia na okolí Košíc riešila v uplynulých dňoch. Pyrotechnici zasahovali v Haniske, časti Grajciar, Mokranciach a Moldave nad Bodvou. "Počas výkopových prác v záhrade rodinného domu v Haniske objavili ľudia dva delostrelecké granáty pochádzajúce z obdobia II. svetovej vojny. Mínometný granát sa našiel v Mokranciach pri futbalovom ihrisku, kde sa robili terénne úpravy, podobnú muníciu našli ľudia v Moldave," vysvetlil kpt. Žaludek a dodal, že granáty boli hliadkami polície zabezpečené proti neodbornej manipulácii a následne zneškodnené pyrotechnikom.
Najviac munície museli pyrotechnici likvidovať minulý rok v Moldave, kde sa našlo 172 krátkych nábojov a 112 dlhých, skorodovaných a nezisteného kalibru. Najsmutnejší boli zrejme štamgasti v Jasove, kde delostrelecký granát ohrozoval tamojšie pohostinstvo.
ňPodľa polície je však väčšia časť munície, ktorú ľudia nachádzajú, stále funkčná. "Preto odporúčame, aby ľudia v žiadnom prípade s nájdenou muníciou nemanipulovali. Nebezpečenstvo výbuchu je veľmi veľké, pretože stará munícia je skorodovaná a aj najmenší pohyb s ňou môže aktivovať spúšťací mechanizmus."
Každý, kto nájde takéto pozostatky vojny, by mal okamžite volať políciu, policajný pyrotechnik sa následne postará o odborné prevzatie a likvidáciu hrozby. Netreba s ňou hýbať a už vôbec nie ju nosiť na políciu. "Pyrotechnik muníciu zneškodní podľa jej stavu buď priamo na mieste nálezu, alebo na najbližšej bezpečnej ploche. Podľa vyjadrení pyrotechnikov je najnebezpečnejšou vystrelená munícia, ktorá po dopade na zem nevybuchla a hrozí výbuch aj pri najmenšom pohybe."
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári