rôzne iné poistenia, ktoré musí platiť zamestnanec aj firma. Časť z príjmov odkroja aj dane.
Firma aj zamestnanec však môžu ušetriť. Napríklad, ak podnik zamestnancovi vyplatí časť mzdy vo forme podielu na zisku. Zo zisku síce firma zaplatí daň a z vyplateného podielu spolu so zamestnancom následne aj zdravotné odvody, no neodvádzajú sa z toho príspevky do Sociálnej poisťovne, čo je značná položka.
"Obchodná spoločnosť môže podiely na zisku vyplatiť ľubovoľným osobám, teda aj zamestnancom," povedal Jozef Mihál, odborník na dane a odvody. Z prijatých podielov na zisku zamestnanec na rozdiel od miezd daň neplatí. "Podiely na zisku, vyplatené zamestnancovi bez majetkovej účasti na základnom imaní zamestnávateľa, sú oslobodené od dane," povedala Beáta Uhrinová z Daňového riaditeľstva v Banskej Bystrici.
Podiel na zisku je lacnejší
Úspory sú značné. Napríklad z troch miliónov korún, ktoré idú na platy, firma odvedie do štátneho rozpočtu a poisťovní skoro pol druha milióna korún.
V prípade, že by sa zamestnanci dohodli so svojím zamestnávateľom, že im bude vyplácať nižšie mzdy a zvyšok im dá cez podiely na zisku, z trojmiliónovej sumy by zaplatil zamestnávateľ daň takmer 600-tisíc korún. Zdravotné odvody by pohltili približne 350-tisíc korún. Spolu je to vyše 900-tisíc korún. V čistom by teda zamestnanci dostali o pol milióna viac, ako keby im to zamestnávateľ vyplatil v mzdách.
Firmy to podľa Mihála v nemalej miere využívajú. Tesne po spustení nového daňového systému v roku 2004 bol takýto spôsob vyplácania odmien ešte výhodnejší. Z podielov na zisku sa totiž nemuseli platiť ani zdravotné odvody. "Dnes to už neplatí, pretože v zdravotnom poistení je ustanovenie, že do vymeriavacieho základu zamestnanca, teda sumy, z ktorej platí príspevky na zdravotné poistenie, sa započítavajú aj podiely na zisku," povedal.
Dohoda bez odvodov
Podobný scenár sa dá uplatniť aj iným spôsobom. Firma zaplatí zamestnancovi iba časť z pôvodne dohodnutej mzdy. Zvyšok mu vyplatí na základe dohody o vykonaní práce. V takom prípade zaplatí zamestnávateľ zo sumy v dohode len 0,8 percenta na úrazové poistenie do Sociálnej poisťovne. Zamestnanec z odmeny zaplatí daň. Odvody nemusí platiť firma ani zamestnanec. Platí to aj pre mzdu, ktorú dostane za čas pracovnej pohotovosti a odmeny pri životných a firemných výročiach.
S daňou aj bez dane
Odmeny pre zamestnancov, z ktorých sa neplatia odvody a v niektorých prípadoch ani dane, nemusia firmy vymýšľať len cez zložité právnické kľučky. Dane ani odvody sa neplatia napríklad z príspevku na stravu. Od dane je oslobodených maximálne 49 korún na osobu denne. Všetko nad touto sumou si musí zamestnanec zdaniť a firma si to nemôže dať do nákladov. Ak je pracovník v zamestnaní viac ako 11 hodín, má nárok na dva stravné lístky, firma mu teda môže vyplatiť 98 korún, ktoré nemusí zdaniť.
Dani nepodliehajú ani finančné príspevky na šport, napríklad na vstupenku do posilňovne alebo na dovolenku. "Zamestnávateľ si o to môže znížiť náklady," povedal expert na dane a odvody Jozef Mihál. Firma takto môže preplatiť náklady na ubytovanie na dovolenku. Nezdaňuje sa ani náhrada príjmu pri pracovnej neschopnosti, doškoľovanie zamestnancov alebo rôzne rekondičné pobyty.
Osobitnou kategóriou je sociálny fond. Z neho môže prispieť firma zamestnancovi na stravu nad rámec 49 korún, ďalej príspevok na dopravu do zamestnania a späť domov. Takisto na doplnkové dôchodkové poistenie. Z fondu môže firma pomôcť svojmu zamestnancovi aj pri zmierňovaní dôsledkov živelnej pohromy alebo v iných ťažkých finančných situáciách. "Plnenia zo sociálneho fondu podliehajú dani z príjmov a firma ich zdaní spolu so mzdou," povedal Radko Duda z tlačového oddelenia na ministerstve práce. Z príspevkov zo sociálneho fondu sa odvody neplatia.
Odmeny, z ktorých sa neplatí daň ani odvody
* cestovné náhrady (diéty), na ktoré má zamestnanec nárok (napr. na Slovensku je to 89 korún na 12 hodín)
* vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste (najviac 40 percent nároku na stravné)
* ochranné pracovné, hygienické prostriedky, pracovné oblečenie, uniformy
* finančné zálohy na nákup kancelárskych potrieb, odbornej literatúry
* rekondičné pobyty, preventívna zdravotná starostlivosť
* náhrady za používanie vlastného náradia v zamestnaní
* doškoľovanie zamestnancov, príspevok na stravu, nealkoholické nápoje
* podiely na zisku
* použitie rekreačného, zdravotníckeho, telovýchovného alebo športového zariadenia
Odmeny, z ktorých sa neplatia odvody, ale dane áno
* odmeny pri pracovných a životných jubileách
* náhrady pri pracovnej a služobnej pohotovosti
* príspevky zo sociálneho fondu
* doplatky miezd a odmien po skončení pracovného pomeru
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári