typický Stredoeurópan. Každé plemeno má svoje osobitosti a povahu. Zvieratá si spoločne užívajú radosti konského života.
"Chceli sme robiť niečo nové, preto máme vlastnú malú zoo. Máme tu okolo osemdesiat zvierat. Kone, tie tu máme od začiatku, s nimi sme začali," vysvetlil motiváciu chovu štvornohých priateľov človeka riaditeľ hotela Hubert Ivan Vozár. Okrem koní v areáli chovajú kozy, prasiatka, kačky, bažanty, pávy, labute a iné zvieratá.
"Poníka Tinkera sme si vybrali pre jeho dobrú povahu. Je veľmi múdry, priateľský a prítulný k ľuďom, najmä k deťom. Niekedy môže byť tvrdohlavý, vtedy je potrebné správať sa k nemu kamarátsky," povedal I. Vozár. Hoci toto plemeno má v názve slovo poník, je to kôň. Pochádza z Írska a severného Anglicka. "Občas sa nazýva aj cigánsky kôň, lebo bol vyšľachtený práve cigánmi z britských ostrovov. Tinker sa nepovažuje za rasu, ale skôr za typ koňa, ktorý bol po stáročia šľachtený z mnohých rás," dodal I. Vozár. Pre Tinkera je typická strakatosť, pričom pomer by mal byť 50 na 50 percent. Nohy ostávajú svetlé. Írsky pôvod naznačujú aj mená gerlachovského páru Little John a Black Mary.
Najmenší člen skupiny je poník Babeta. Patrí k rase shetlandského poníka, ktoré sú jedny z najmenších na svete. Kvôli svojej robustnosti k pomeru veľkosti tela sa zaraďuje ku jedným z najsilnejších koní vôbec. "Na poníkovi sa vozia radi najmä deti, aj pre jeho veľkosť. Keď prídu z mesta, kde žijú celý čas, sú veľmi šťastné, keď mu môžu podať kúsok slamy," doplnil Ivan Vozár. Tento druh poníka má špeciálne dobrý vzťah k deťom. Zo svojej vlasti si priniesol otužilosť, preto veľmi dobre znáša tatranské zimy.
Tretím koníkom do gerlachovskej partie je Hucul. "Nášmu Huculovi sme dali meno Goral," povedal správca hotela a areálu Ján Hričovec. Hucul je pôvodný karpatský kôň. Svoj pôvod odvodzuje od priameho potomka lesného Tarpana. Hucul v minulosti slúžil na nosenie ťažkých bremien a ľudí po horských neschodných cestách. Neskôr sa využívaj pri práci na poli a v lese. Pre tieto dôvody je veľmi silný, odolný a samostatný.
"Je to pekné byť obklopený toľkými zvieratami. Naše koníky sú veľmi dobré, nenáročné. Radi sa o ne staráme, prinášajú nám radosť," vyznal sa Ján Hričovec. V lete koníky radi povozia ľudí na svojom chrbte, v zime vás podtiahnu na saniach. Každopádne si už nevedia predstaviť život bez ľudí, ktorí sa o nich starajú. Presne to isté ale podľa J. Hričovca platí aj naopak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári