zliať do pivníc a zatopiť záhrady. Ani nedávne daždivé dni, ktoré sprevádzali povodne na celom Slovensku, neobišli túto obec bez toho, aby im voda nenarobila problémy. A tak je to každý rok. Keď je zle, zasadajú komisie, prijmú sa protipovodňové opatrenia, každému sú podľa zodpovednosti rozdelené úlohy, ale keď voda opadne, zostávajú len zápisnice. Je v nich zaznamenané, kto čo má urobiť, aby sa tomu predišlo, a tým sa to končí.
Časť Myslavského potoka je zregulovaná, takže s ním až také problémy nie sú. Šarapatu robí Kamenný potok. Jeho koryto je príliš plytké, zanesené, rastú v ňom vŕby, ktoré sú prekážkou, a keď sa privalí voda, jednoducho mu je pritesné. Popod cestu pri základnej škole preteká potrubím a vlieva sa do Myslavského potoka. Voda by ním pretiekla, keby nebolo stále upchaté. A tak sa vylieva.
"Tri štvrtiny Maše boli pod vodou. V mieste, kde prechádza koryto z pravej strany komunikácie na ľavú, boli tiež problémy. Je to tak stále. Mali by sme prestať robiť zápisy, zasadnutia komisií, ale malo by sa už urobiť niečo konkrétne. Bez regulácie to bude stále pri väčších dažďoch tak. V nedeľu sa voda vrátila do koryta. Peniaze nie sú a výsledkom sú opakujúce sa povodne," uviedol starosta Michal Müller.
Voda narobila škody aj v Údolí Bangortu. Narušené svahy musia poopravovať. S tým si poradia aktivační pracovníci, ale regulácie potokov má na starosti Slovenský vodohospodársky podnik a Lesy SR. Ako sme sa v lesnom podniku dozvedeli, oni správcom nie sú, preto nie je v ich kompetencii starať sa o vodné toky. Potok je na území mestských lesov.
"To je síce pravda, že sú v našom obvode, ale toky nie sú predmetom našej činnosti. Do správy nám ich štát nezveril. Aj lesné cesty nám odovzdávajú až teraz. Keď sme ich chceli používať, museli sme ich udržiavať, aj keď to nebola naša povinnosť. Je to právny patový stav. Vlastne nemajú gazdu, a tak aj vyzerajú. Obce do tokov investovať nemôžu, neboli na ne delimitované kompetencie a nedostali na to ani prostriedky. Takisto neprešli ani na nás. Správcom je štát," vyjadril sa ekonomický námestník Mestských lesov Košice Ing. Miroslav Tököly.
Oproti iným, neporovnateľne viac postihnutým oblastiam sa v Myslave vlastne nič nestalo. Ale v konečnom dôsledku je to vždy o tom istom. Nezregulované toky sú stále časovanou bombou, už nech je to kdekoľvek. Oveľa menej by stála úprava potokov ako opakované odstraňovanie následkov povodní. A keď ani nevieme, kto sa má o ne starať, nečudujme sa, keď sa sneh topí alebo keď prší a voda si tečie, kam chce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári