národného cirkusu. V košickej hale Cassosport spolu s ďalšími 28 akrobatmi predviedol v nedeľu chlapec s hmotnosťou 30,3 kilogramu neuveriteľnú šou pod názvom Exhibícia draka 2006. Diváci ani nedýchali pri akrobatických prvkoch na kuse látky či hrazde, preskokoch cez kruhy, rotujúce okolo vlastnej osi, žonglovaní so slnečníkmi, či stavaní veží z ľudských tiel.
Akrobati pochádzajú z provincie Shandong na východe Číny. Má rozlohu 156 700 štvorcových kilometrov, 88 miliónov obyvateľov a viac ako 5000-ročnú históriu. Hlvným mestom provincie je Jinan.
"Videl som ich v Budapešti, slovo dalo slovo a v roku 2004 prišli na Slovensko po prvý raz," povedal organizátor vystúpení Roman Hodoň. "Z akrobatickej cirkusovej školy každé dva roky vyráža tím odborníkov, aby urobili nábor nových cvičencov. V tanečných či gymnastických školách vyberú vždy okolo 200 detí vo veku šesť až osem rokov. Tie potom dva-tri mesiace podstupujú rôzne skúšky a testy, aby ukázali, čo dokážu. Celý súbor má v súčasnosti 160 členov. Dnes v Košiciach vystupuje 29 akrobatov, ďalší sú v tom istom čase vo Venezuele, USA a iných krajinách."
Výcvik zameriavajú učitelia predovšetkým na rozhýbanie kĺbov. Sito výberu je prísne, záujem o štúdium veľký. Žiaci trénujú 12 hodín denne, bývajú v internátnej, špičkovo vybavenej škole. Po náročnom tréningu sa učia. Majú čo robiť, aby to zvládli, lebo len písmen má čínska abeceda šesťtisíc. Hodoň má vraj vážne podozrenie, že niektorí z akrobatov sa dodnes nenaučili čítať ani písať. Nemá to ale žiadny vplyv na výkony čínskych umelcov. Potvrdzujú to mnohé ocenenia, ktoré získali nielen doma, ale aj na svetových podujatiach.
"Vedúca súboru, ktorý funguje už 80 rokov, vyhrala s akrobaciou na lavičkách Veľkú cenu Monte Carlo. Za číslo Vzdušná láska získali zlatú medailu, v Moskve skokani cez kruhy takisto. Na januárovom festivale v Budapešti ocenili výkony hadej ženy a muža striebrom. Číňania v súčasnosti vyhrávajú všetky ceny, sú najlepší na svete. Dokonca lepší ako ich kolegovia z ruskej školy. Bol som na festivale v Moskve a je očividné, že rozpadom socialistického tábora došlo aj k rozbitiu ich akrobatickej školy. Majú tri cirkusy, ale tie idú do privatizácie. Centralizovaný výcvik v Rusku zanikol, majú však 'milión' skupín, ktoré jazdia po svete," upresnil Hodoň.
Za najlepšie číslo čínskych akrobatov odborníci i laici považujú balansovanie na stoličkách, poukladaných na seba do výšky sedem až osem metrov. Zlatým klincom vystúpenia je, keď dievča urobí stojku na jednej ruke a v druhej drží zaveseného Tota.
Archeologické vykopávky potvrdili, že cirkusové umenie má v Číne viac ako 5000-ročnú tradíciu. Nejde však o cirkus so slonmi, ťavami či vrhačmi nožov, ako ho poznajú Európania, ale skôr o herectvo.
Číňania, ktorí vystupovali v Košiciach, majú nielen tvrdý výcvik, ale aj zvláštnu životosprávu. Nejedia rezne ani bryndzové halušky, počas zahraničných ciest konzumujú zväčša iba stravu, ktorú si vozia so sebou z domu vo vákuovom balení. Nepijú dokonca ani sýtené minerálky, lebo by sa vraj nedokázali pri vystúpeniach hýbať. Najmladší člen súboru má 14, najstarší 40 rokov. Skupina vystupovala v takmer 40 krajinách na celom svete, vrátane Japonska, Anglicka, Indonézie, Španielska, USA či Nemecka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári