Korzár logo Korzár Košice
Streda, 4. august, 2021 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky

Keď mala česká herečka Jana Brejchová 23 rokov, odmietla zmluvu s nemeckou spoločnosťou Bavaria

"Volali ma českou Brigitte Bardot. Ja som však bola úplne iná..."Košičania mali možnosť v rámci podujatí 12. ročníka Českých dní, ktoré

"Volali ma českou Brigitte Bardot. Ja som však bola úplne iná..."

Košičania mali možnosť v rámci podujatí 12. ročníka Českých dní, ktoré organizuje agentúra GreArt, vychutnať si herecké majstrovstvo Jany Brejchovej - českej herečky, ktorú verejnosť považuje za jedinú skutočnú filmovú hviezdu bývalého Československa. Na svojom konte má desiatky divácky úspešných filmov, ale aj filmov, ktoré zbierali ceny kritikov na rôznych filmových festivaloch. Aj jej súkromný život pripomína život skutočnej hviezdy. Vydatá bola štyrikrát a vždy boli jej manželmi muži zvučných mien... Táto dáma nám venovala iba chvíľu svojho času, keďže hneď po predstavení sa ponáhľala na hotel aspoň trochu si oddýchnuť. Skoro ráno totiž musela nasadnúť do auta a odísť do Prahy. Kým si po predstavení balila kostýmy, pokúšali sme sa z nej čo-to zaujímavé "vydolovať"...

Skryť Vypnúť reklamu

"Veľmi som sa tešila do Košíc," prezradila nám dobre naladená J. Brejchová. "Naposledy som tu bola pred ôsmimi rokmi s Květou Fialovou, hrali sme hru Dobrú noc, mami. Je tu skvelé publikum, vždy sa teším, keď mám možnosť prísť si zahrať na Slovensko."

Košické publikum si v hre Čtyři pokoje do zahrady celkom iste získala. Predstavila sa v dvoch poviedkach - v jednej si zahrala "pošetilú" matku, ktorá si spomenula, že vhľadom na jedno takmer zabudnuté ľúbostné dobrodružstvo by nápadník jej dcéry mohol byť pokojne dcérinim otcom... V druhej poviedke sa po boku Jana Kačera predstavila v úlohe bohatej panej, ktorá spolu s milencom odpravila zo sveta svojho manžela. "Je to tak, že keď si zahrám vo vydarenom predstavení, ktoré má aj pozitívnu odozvu u divákov, tak mi to dvihne náladu. Pred tým sa ale musim poriadne sústrediť a nič ma nesmie vyrušovať. Človek je napnutý, no keď to na javisku výjde, tak je to potom skvelé a ja sa po takomto predstavení cítim šťastná."

Skryť Vypnúť reklamu

Viac ju láka divadlo

Aj keď má J. Brejchová na svojom konte takmer 50-ku filmov, v poslednej dobe sa jej láskou stali divadelné dosky - pred filmové a televízne kamery ju to až tak neláka. "Divadlo uprednostňujem preto, lebo mám vďaka nemu väčšiu slobodu," vysvetľuje. "Mám agentúru, ktorá mi umožňuje vybrať si námet na hru, režiséra a dokonca i hercov, s ktorými by som chcela hrať. Pri nakrúcaní filmov tomu tak nie je. Tam musíte čakať, či si vás vyberú a nemôžete nič urobiť s obsadením. Navyše som preto dlhšie nerobila žiadny film, lebo som nedostala žiadnu zaujímavú ponuku, ktorá by ma oslovila. V lete sme však nakrúcali Krásku v nesnázích s režisérom Janom Hřebejkom. Bola to veľmi zaujímavá práca a tomuto filmu držím palce."

Skryť Vypnúť reklamu

J. Hřebejk spolu so scénaristom Petrom Jarchovským napísali pre J. Brejchovú v tomto filme rolu priamo pre ňu. "Videla som takmer všetky Hřebejkove filmy. Nie všetky sa mi páčili, ale niektoré sa mi páčili priam šialene... Povedala som si, že to vezmem najmä po tom, čo som si prečítala scenár. Bol nádherný. V tom čase prišiel do Prahy Miloš Forman a keď sme zašli spolu na obed, tak mi vravel - tamtamy fungujú aj u nás v Amerike. Počul som, že budeš nakrúcať s Hřebejkom... Nevzala som tú úlohu na jeho odporúčanie, ako to mnohé média zverejnili. Ak by sa mi scénar nepáčil, tak by som to neprijala, nech by Miloš vravel, ako veľmi sa mu Hřebejkove filmy páčia... Lenže on filmu dobre rozumie, mne sa scenár naozaj páčil, tak som do toho šla."

Názory M. Formana si J. Brejchová váži nielen ako výborného režiséra, ale aj ako svojho bývalého manžela. Bolo to jej prvé manželstvo a vydržalo 4 roky, neskôr bola vydatá za nemeckého režiséra Ulricha Thiena. Za vynikajúceho herca Vlastimila Brodského, s ktorým často tvorila pár aj pred kamerami (Noc na Karlštejně, Arabela či Hodíme se k sobě, miláčku?) bola vydatá 17 rokov, z ich manželstva vzišla i dcéra Tereza Brodská - tiež skvelá česká herečka. S Jaromírom Hanzlíkom žila 13 rokov, aj keď neboli manželmi. Jej súčasným životným partnerom je už 13 rokov herec Jiří Zahajský. Aj keď sa teda po jej boku objavilo mnoho mužov, tvrdí, že každý jeden vzťah stál za to a každý z jej partnerov bol "báječný mužský"...

Česká Brigitte Bardot

Vďaka kráse prischla v časoch jej najväčšej slávy J. Brejchovej prezýva - česká Brigitte Bardot. Aj keď by tento fakt mohla bezpochyby považovať za lichôtku, česká herečka nechce byť škatuľkovaná ani porovnávaná... "To boli iba novinári, ktorí sa rozhodli volať ma českou Brigitte Bardot. Ja som však bola úplne iná a nakrúcala som celkom odlišné filmy! Kým som ja nakrúcala filmy ako Vyšší princím či Vlčia jama, ona robila napríklad ...a Boh stvoril ženu. To je preda práca z úplne iného súdka..."

Aj keď sa teda J. Brejchová bráni prirovnaniu k slávnej B.B., nemôže uprieť, že bola skutočnou filmovou hviezdou. Nakrúcala filmy nielen v Československu, ale aj v zahraničí - najmä Nemecku. Ak by nebola herečkou v socialistickom štáte, možno by si mohla dovoliť hviezdne maniere, drahé autá, byty, jachty, perlové náhrdelníky... "Nikdy som však nad tým v takýchto súvislostich nepremýšľala. Začal som nakrúcať, keď som mala 13 rokov a zrazu sa to šialene rozbehlo. Kým som mala 20 rokov, mala som na konte asi 15 filov a boli to skvelé a hodnotné filmy - Vyšší princíp, Žižkovská romance, Vlčí jáma či Barón Prášil. Šlo to strašne rýchlo a ja som ani nemala čas si uvedomiť, či som naozaj hviezda a ani ma to veľmi nezaujímalo... Viac ma zaujímalo to, v akom filme a s kým budem hrať, kto to bude režírovať... To ma bavilo - robiť hodnotné filmy. A nie zisťovať, či som hviezdou alebo nie... To ma teda naozaj nelákalo."

Keď sa však vybrala napríklad na filmový festival do Benátok, novinári ju zahŕňali otázkami, v akom veľkom byte býva a ako je ako najväčia československá filmová hviezda rozmaznávaná... "Mnohí mi vraveli, že v inom štáte by som mala zrejme iný život... Mala som 23 rokov, keď mi veľká nemecká filmová spoločnosť Bavaria ponúkla zmluvu na 10 rokov. Ak by som to vzala, veľa by sa zmenilo. Lenže vtedy mi vo filme Každý den odvahu ponúkol úžasnú rolu režisér Evald Schorm. Ten človek ma úplne ´uhranul´. Zrazu som si uvedomila, že s nemeckou spoločnosťou budem nakrúcať len takzvanú ´červenú knižnicu´ - o tom, ako sa dvaja rozvádzajú a znovu si nájdu cestu k sebe, o dovolenkách bohatých dám a podobne... Zdalo sa mi to povrchné a nechcela som točiť hlúposti. Na druhej strane - scenár, ktorý som mala robiť s E. Schormom, o niečom vypovedal. Preto som si povedala, že budem radšej robiť poriadne filmy s našimi filmármi..."

Aj keď jednoznačne patrí medzi najvýznamnejšie postavy českého filmu, J. Brejchová nemá vlastne žiadne herecké vzdelanie. Nakrúcať začala v trinástich rokoch a ako sama vraví, najlepšou hereckou školou pre ňu boli režiséri s ktorými spolupracovala. V tomto veku ju objavil v školskej lavici vtedy ešte asistent réžie Ladislav Helge a zahrala si postavu Píďalky v sociálne ladenom filme Olověný chléb. Život však šiel ďalej a až o tri roky neskôr dostala ďalšiu hereckú príležitosť. O dva roky neskôr už bola vyhlásená za najúspešnejšiu herečku roku 1958. Spočiatku bola obsadzovaná najmä ako výrazný herecký typ, no pod vedením takých majstrov filmovej réžie, akými boli Jiří Weiss a najmä Jiří Krejčík z nej postupne vyrastala čoraz lepšia herečka vyhľadávaná nielen doma, ale i v zahraničí.

Prvý veľký úspech priniesla J. Brejchovej postava študentky Jany vo Vyššom princípe, za ktorú získala Striebornú plachtu na MFF v Locarne 1960. Šesťdesiate roky znamenali ďalšie výrazné herecké príležitosti. Stačí spomenúť filmy Kdyby tisíc klarinetů, Bloudění, no najmä tri filmy Evalda Schorma - Každý den odvahu, Návrat ztraceného syna a Farářův konec. A za česko-nemecký koprodukčný film Dom v Kaprovej ulici si odniesla Zlatý filmový pás z Berlinale 1965.

Po nástupe normalizácie väčšina "jej" režisérov nemohla tvoriť a J. Brejchová bola obsadzovaná najmä do komédií - Ďábelské líbánky, Zabil jsem Einsteina, pánové, Hodíme se k sobě, miláčku...?, Noc na Karlštejně - kde sa často objavovala po boku svojho vtedajšieho manžela Vlastimila Brodského.

V máji opäť v Košiciach

Vo filme Každý den odvahu si prvý krát zahrala po boku Jana Kačera, herca i režiséra, s ktorým sa predstavila aj košickému publiku. "Našla som túto skvelú hru Čtyři pokoje do zahrady a mala som tú drzosť poprosiť Honzu, aby si v tom zahral, lebo sme spolu už mnohokrát stáli pred kamerami. Viem, že je výborný herecký partner a povedala som si, že to určite vyjde aj na javisku. A vyšlo to."

Rovnako dobre si na doskách, ktoré znamenajú svet, rozumie J. Brejchová aj s Jiřinou Jiráskovou. Tieto dve dámy si budete môcť vychutnať naživo - Košičanom sa predstavia už 27. mája v hre Kokteil. "Špeciálne pre nás dve napísal hru Zdeněk Podskalský. S ním ako režisérom som napríklad robila muzikál Noc na Karlštejně. Povedala som mu však - ako mám hrať v divadle? On mi na to povedal - pozri, v tejto hre tvoja postava veľa omdlieva. Tak ty omdlievaj ešte viac a je to..."

V divadelných komediálnych rolách sa v posledných rokoch J. Brejchová doslova našla. "Uvedomujem si, že divadlo ponúka užasnú slobodu a veľa možností. Keď som našla námet na hru Čtyři pokoje do zahrady, tak som si vybrala tie úlohy, o ktorých som bola presvedčená, že mňa osobne budú na javisku najviac baviť. Vždy som hrala najmä dramatické úlohy a povedala som si, že si chcem vyskúšať aj byť komičkou. Nech to stihnem, kým žijem - veď čas beží a už mám dosť rokov... Je logické, že si chcem vyskúšať rôzne žánre - žiadny herec nie je rád zaradený stále do tej istej škatuľky. Ja som mala šťastie na úžasných režisérov a skvelé úlohy, vďaka ktorým som nikdy nemala pocit, že som zaškatuľkovaná...," dodala J. Brejchová na záver.

Dárum narodenia: 20. január 1940

Znamenie: Kozorožec

Miesto narodenia: Praha

Rodinný stav: vydatá, dcéra Tereza Brodská

Relax: spánok

Výber z televíznej a filmovej tvorby:

2006 Kráska v nesnázích

2000 Početí mého mladšího bratra

1999 Návrat ztraceného ráje

1995 Má je pomsta

1994 Hrad z písku

1990 Arabela se vrací

1989 Vlastně se nic nestalo

1987 Zdaleka ne tak ošklivá, jak se původně zdálo

1985 Skalpel, prosím

1984 My všichni školou povinní

1983 Ohnivé ženy

1980 Aber Doktor!

1979 Arabela

1978 Mladý muž a bílá velryba

1978 Panna a netvor

1978 Pod Jezevčí skálou

1974 Hodíme se k sobě, miláčku...?

1973 Noc na Karlštejně

1970 Luk královny Dorotky

1969 Farářův konec

1969 Pan Tau

1967 Ženu ani květinou neuhodíš

1966 Návrat ztraceného syna

1964 Kdyby tisíc klarinetů

1962 Neděle ve všední den

1961 Baron Prášil

1960 Vyšší princip

1958 Žižkovská romance

1957 Vlčí jáma

1953 Olověný chléb

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 2. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 3. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 4. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 6. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 7. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 8. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca
 9. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 10. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 1. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 2. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 3. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 4. Dekarbonizácia má byť súčasťou moderných dodávateľských vzťahov
 5. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 6. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 7. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 8. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 9. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 10. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 1. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 715
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 4 426
 3. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 4 183
 4. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 963
 5. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 918
 6. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 3 787
 7. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 3 510
 8. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor 2 565
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 317
 10. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách? 2 249
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár počas tlačovej besedy.

Vo funkcii skončil ešte skôr, ako zvolili jeho nástupcu.


13 h
Slovenský dvojkajak v zložení Samuel Baláž (vpredu), Adam Botek.

Sledujte online letnú olympiádu.


Sportnet a 1 ďalší 7 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop