Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 23. júl, 2021 | Meniny má OľgaKrížovkyKrížovky

Predstavujeme kandidátov na primátora

Budúcu sobotu nás čakajú voľby primátora mesta Košice. Táto stolička nie je obsadená od 10. decembra minulého roku, kedy sa stal po druhom kole

volieb dovtedajší primátor Zdenko Trebuľa predsedom Košického samosprávneho kraja. Odvtedy, teda prakticky štyri mesiace, mesto funguje len pod taktovkou človeka povereného zastupovaním primátora. Keďže takýto stav Ústava SR nepovoľuje, expredseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský, hoci len na pol roka, no vyhlásil predčasné voľby primátora.

O tento post a dôveru nás, voličov, sa uchádza 7 kandidátov. Šesť mužov a jedna žena. Mestská volebná komisia na čele s predsedom Dušanom Dugáčkom kandidátnu listinu žiadneho uchádzača nemusela vyradiť, pretože všetci splnili zákonom predpísané podmienky. Ako prvý prihlášku odovzdal zastupujúci primátor František Knapík, ako posledný Peter Konček.

Skryť Vypnúť reklamu

Košičania by mali poznať tých, ktorí chcú ďalej viesť toto mesto. Všetkých kandidátov sme preto oslovili a požiadali ich o krátke predstavenie sa. Chceli sme od nich pár osobných údajov (meno, priezvisko, vzdelanie, vek, stav, počet detí, zamestnanie), ďalej informáciu, v koľkých politických stranách zatiaľ boli a za ktorú kandidujú teraz. Dali sme im aj štyri rovnaké otázky:

1/ Prečo kandidujete za primátora mesta?

2/ Ako budúci primátor budete preferovať zníženie počtu mestských častí alebo ste za súčasných 22 MČ?

3/ Ako si predstavujete znížiť výdaje na chod samosprávy?

4/ Ak by ste teraz neuspeli, rozhodnete sa kandidovať aj v decembrových riadnym voľbách?

Odpovede prinášame v abecednom poradí kandidátov.

Mária GAMCOVÁ

vysokoškolské 3. stupňa, 41 rokov, vydatá, 3 deti, je vysokoškolským pedagógom. Bola v KDH a DS, kandiduje za Slobodné fórum

Skryť Vypnúť reklamu

1/ V mestskej politike som viac ako 15 rokov a otázky, ktoré som presadzovala, boli často odsúvané na tretiu koľaj. Problematiky ako pomoc ľuďom v núdzi, bezpečnosť mesta, Luník IX, mimoškolské aktivity detí, sa považujú za minoritné. Pritom sú aspoň tak dôležité ako osvetlenie, doprava alebo výkon samosprávy. Ich riešenie si však žiada viac empatie, spolupráce, komunikácie. Vo funkcii primátora sa má skĺbiť služba tým, ktorí potrebujú pomoc, so schopnosťou správne a dobre sa rozhodnúť. Dôraz budem klásť tiež na bezpečnosť a poriadok v meste, oddĺženie školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, základných umeleckých škôl, i modernú koncepciu sociálnej pomoci a bezbarierizáciu mesta. Pre rozvoj pracovných síl chcem nadviazať spoluprácu s U. S. Steelom.

Skryť Vypnúť reklamu

2/ Budem preferovať zrušenie funkcií, ktoré sú v mestských častiach obsadzované politicky. Košice musia byť priateľské k občanom mesta, nie k funkcionárom. Dôležité je, aby si vedúci jednotlivých odborov navzájom vymieňali skúsenosti na úrovni samospráv a spolu komunikovali, aby spoločne slúžili tým, ktorí to potrebujú. Potrebujeme jedno silné mestské zastupiteľstvo a k nemu efektívne mestské časti.

3/ Je to otázka priorít. Mestské časti vyčleňujú ročne milióny na chod samosprávy, na mzdy starostov, odmeny zástupcov i prednostov úradov. Tieto prostriedky treba využiť efektívnejšie - na ihriská, plavárne, aktivity mládeže, bezpečnosť detí, stabilitu mladých rodín, koncepciu modernej sociálnej pomoci pre ťažko zdravotne postihnutých a starých rodičov.

4/ Samozrejme, že budem kandidovať.

Jaroslav HLINKA

vysokoškolské (Právnická fakulta UPJŠ), 51 rokov, ženatý, 2 dospelé deti, starosta Mestskej časti (MČ) Košice Juh. Zatiaľ bol v dvoch stranách: v KSS a SOP. Teraz kandiduje ako nezávislý kandidát

1/ V košickej samospráve pôsobím od roku 1991. Štvrté funkčné obdobie som starostom v MČ Juh, poslancom mestského zastupiteľstva a druhé volebné obdobie aj poslancom Zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja. Svoju kandidatúru na primátora vnímam ako snahu o zúročenie získaných skúseností a osobných schopností v prospech občanov celého mesta.

2/ Súčasný počet 22 mestských častí nie je pre mesto Košice práve najvýhodnejší. Aj preto by sa žiadala ich redukcia. Predtým by som si však pozorne vypočul názory občanov mesta, či s redukciou počtu mestských častí vôbec súhlasia. A ak áno, tak v akej forme. Do týchto rozhodovacích procesov treba predsa zapojiť občanov i odbornú verejnosť.

3/ Zníženie výdajov na chod samosprávy do istej miery rieši nedávno parlamentom schválená novela Zákona o Meste Košice. V nej sa ráta s výraznou redukciou počtu mestských poslancov i poslancov v jednotlivých mestských častiach. Ďalej sú zákonom limitované už aj maximálne výšky ich ročných odmien. Bolo by vhodné, keby sa v meste viac využívali možnosti vytvárania spoločných úradovní, ktoré by zabezpečovali výkon niektorých odborných agend (napríklad právne služby, vymáhanie pohľadávok, informatika, civilná obrana, požiarna ochrana a podobne). A tie by využívali tak mesto ako i mestské časti.

4/ O dôveru a priazeň Košičanov sa budem uchádzať aj v decembrových voľbách do samosprávnych orgánov.

František KNAPÍK

vysokoškolské (Vysoká škola lesnícka a drevárska), 49 rokov, ženatý, dve deti, námestník primátora poverený zastupovaním primátora mesta Košice.

Stále je v jednej strane - KDH. Teraz kandiduje za

koalíciu KDHSDKÚ-DSSMKOKS.

1/ Kandidatúru beriem ako veľkú výzvu. V samospráve som už takmer desať rokov, získal som dostatok skúseností. Rád by som prispel k rozvoju tohto krásneho mesta a k zlepšeniu života jeho občanov.

2/ V minulých dňoch vyvrcholilo naše úsilie o zmenu Zákona o Košiciach, ktorého novelu schválil parlament. Vytvárajú sa tak predpoklady pre racionálnu a efektívnu organizáciu územnej samosprávy v Meste Košice. Samozrejme, ráta sa v nej aj so znižovaním počtu poslancov mestského zastupiteľstva, aj mestských častí. Ja tieto zmeny vítam.

3/ Odpoveď na túto otázku súvisí s predchádzajúcou. Nový zákon odstráni nežiaduce kompetenčné konflikty, nadmerné presadzovanie lokálnych záujmov, aj neúnosné tlaky na mestský rozpočet. Že to bude úspornejší režim, o tom nepochybujem. Doterajší systém samosprávy bol aj predražený, aj dosť ťažkopádny.

4/ Súčasná kandidatúra na miesto primátora nie je z mojej strany žiadnym nezáväzným "pokusom." Som rád, že sa nám po dlhých rokoch pôstu konečne podarilo pravicu v Košiciach zjednotiť. Moja kandidatúra tiež vyplynula z dohody spomínaných pravicových strán, ktoré mi prisľúbili podporu. Pokiaľ uspejem 8. apríla, podporia ma i v riadnom termíne komunálnych volieb koncom roku 2006. Ak teda budem v týchto doplňovacích voľbách úspešný, budem sa o dôveru občanov a funkciu primátora uchádzať aj v decembrových komunálnych voľbách.

Peter KONČEK

vysokoškolské, 43 rokov, ženatý, 2 deti, finančný manažér. KSČ (do roku 1989), potom v SDĽ a SDA. Teraz kandiduje za Stranu občianskej solidarity

1/ Dôvodov kandidatúry je viac. Treba vyvetrať zatuchnutý vzduch aj v komunálnej politike. Nastal čas generačnej výmeny politikov za ľudí, ktorí nie sú zaťažení rôznymi väzbami brániacimi robiť politiku v prospech občanov. Súčasné plytvanie s verejnými zdrojmi je jedna z mála vecí, ktorá ma vie naozaj rozčúliť. Funkciu primátora chápem ako službu pre občanov a nie ako priestor na biznis či zlepšenie vlastnej sociálnej situácie.

2/ Novela Zákona o Košiciach nesplnila jeden z cieľov - zníženie finančnej náročnosti samosprávy, lebo menší počet MČ je podľa novely prakticky neuskutočniteľný. Som za 8 až 10 MČ, ktoré budú taxatívne vymenované v zákone, pretože neverím, že by sa MČ samé zrušili.

3/ Problémom finančnej náročnosti samosprávy Košíc nie sú ani tak poslanci ako počet úradov a počet ich zamestnancov. MČ, ktorá bude rozhadzovať peniaze na financovanie úradníckeho aparátu a netransparentne nakladať s daňami občanov, bude musieť od mesta rátať so zníženými príspevkami. Ak budem zvolený, urobím všetko, aby sa skoncovalo s rozšafným odmeňovaním funkcionárov a starostov, hlavne v MČ Staré Mesto a Juh. Navrhnem jednotnú symbolickú odmenu pre všetkých poslancov od 1000 do 2000 Sk mesačne. Funkcia poslanca nie je o zvyšovaní si vlastnej životnej úrovne, ale o poslaní a službe občanom.

4To bude závisieť napríklad od toho, či SOS

postaví svojho kandidáta. Či tým kandidátom bude

ja. A tiež, aký výsledok dosiahnem budúcu sobotu.

Ak nezískam dôveru občanov, lebo dostanem napríklad 3 hlasy, bol by som blázon v decembri kandidovať.

Pavol MUTAFOV

vysokoškolské (Filozofická fakulta UPJŠ v Prešove), 51 rokov, ženatý, dve deti, starosta Mestskej časti Košice Západ. SDSS (od roku 1990 do 2002), SDA (2002-2004), SMER-SD (2004). Vo voľbách kandiduje ako občianský kandidát

1/ Kandidujem preto, lebo chcem zúročiť svoje 15-ročné pôsobenie v komunálnej sfére, a predovšetkým svoje 12-ročné pôsobenie vo funkcii starostu Mestskej časti Košice Západ. A tiež dlhodobé skúsenosti z mojej poslaneckej práce. V prípade úspešnej kandidatúry určite sa chcem zamerať na riešenie a doladenie zberu a separovania odpadov. Som tiež za účasť mesta na privatizácii Teplárne Košice, v ktorej by Mesto Košice malo mať aspoň 51-percentný balík. Z pozície primátora by som podporil systematické investície do opráv cestnej siete a chodníkov, ktoré sú v meste v pomerne zlom stave. Určite by som chcel, podobne ako už existuje fond športu, aby sa v meste vytvoril fond kultúry. V neposlednej miere by som ako primátor určite tiež podporoval chod škôl a rôzne formy práce s mládežou.

2/ Otázka počtu mestských častí je v danom čase málo aktuálna, pretože novela Zákona o Meste Košice bola len prednedávnom schválená a na jej zmenu v danej chvíli nevidím priestor.

3/ Zníženie nákladov na samosprávu je možné výrazne zmeniť len pri systémových zmenách. V súčasnosti sa pod vplyvom novely Zákona o meste Košice znižujú výdavky na samosprávu približne o 15 miliónov korún ročne. Nie vždy je hlavná otázka v znížení, ale skôr v zmysluplnosti výdajov.

4/ V prípade úspešnosti kandidatúry samozrejme, že budem kandidovať aj v decembrových riadnych voľbách.

Juraj SINAY

vysokoškolské vo všetkých stupňoch, 56 rokov, ženatý, dcéra Katarína, rektor Technickej univerzity v Košiciach a profesor na Strojníckej fakulte TUKE pre odbor Bezpečnosť technických systémov a bezpečnosť práce. Počas života nebol členom žiadnej politickej strany. Na primátora kandiduje ako nezávislý

1/ Žijem v Košiciach od roku 1964 a mal som príležitosť podieľať sa na rôznych aktivitách mesta. V mladom veku to bolo na športovom poli a neskôr v oblasti partnerských vzťahov medzi nemeckým mestom Wuppertal a Košicami. Od roku 1990 som bol súčasťou riadiacich štruktúr Technickej univerzity v Košiciach na rôznych stupňoch a mal som možnosť, spolu s kolegami vo vedení TU, ako aj s dekanmi fakúlt, definovať smerovanie jednej z najlepších vysokých škôl v Slovenskej republike do budúcna. Toto sú niektoré z dôvodov, ktoré ma viedli k rozhodnutiu uchádzať sa o dôveru občanov mesta tak, aby som mal možnosť podieľať sa na jeho riadení a na formovaní podmienok pre život občanov Košíc a jeho návštevníkov. Využijem pritom všetky svoje skúsenosti, ktoré som získal počas 42 rokov môjho doterajšie života ako Košičan.

2/ Nepredpokladám, že by som sa v súčasnom skrátenom volebnom období touto otázkou zaoberal.

3/ Budem iniciovať efektívnu analýzu novely Zákona o Meste Košice počas jeho uvádzania do života. V rámci analýzy vyzvem všetkých zainteresovaných na odbornú diskusiu, z ktorej určite vyplynú závery ako znížiť výdaje na chod samosprávy. Určite by pomohlo zavedenie systému riadenie kvality v rámci samosprávy podľa ISO 9001:2000.

4/ V prípade úspechu v predčasných voľbách budem robiť všetko preto, aby som presvedčil občanov mesta Košíc aj v normálnych voľbách koncom roka 2006.

František VARGOVČÁK

vysokoškolské (v roku 1996 ukončená VVLŠ gen. M. R. Štefánika - odbor Ekonomika a riadenie leteckej činnosti, (v roku 2006 ukončené doplňujúce pedagogické štúdium na TU), 39 rokov, ženatý, 2 deti, od 1985 do 2003 profesionálny vojak, od 2003 učiteľ v Špeciálnej základnej škole pre telesne postihnutých. KSČ (do roku 1989), KSS (od 2004).

Kandiduje za KSS

1/ Svoje schopnosti, vedomosti a zručnosti získané v doterajších pracovných a politických funkciách by som chcel využiť na zlepšenie predovšetkým sociálno-ekonomických, kultúrnych a pracovných podmienok občanov mesta. Okrem toho by som rád zlepšil istoty a bezpečnosť ľudí, a tiež maximálne využil ekonomické, kultúrne a pracovné podmienky pre ďalší rozvoj mesta. V meste by som sa snažil zachovať súčasné vojenské výcvikové školiace pracovisko a podľa možnosti pomohol pri ďalšom rozvoji vojenského leteckého školstva. Tým by v meste pokračovala tradícia a história v príprave a výchove technického a leteckého personálu vojenského letectva.

2/ V prípade, že by som sa stal primátorom, preferoval by som zníženie počtu mestských častí a efektívnejšie využívanie intelektuálneho, ekonomického a kultúrneho potenciálu predstaviteľov mestských častí pre všestranný rozvoj Košíc.

3/ So znížením počtu mestských častí by boli

znížené i výdaje najmä v oblasti prebujneného

samosprávneho a neefektívneho aparátu. Podporoval

by som tiež zrušenie neefektívných projektov

náročných na energetiku a lepšie využívanie prírodných zdrojov energie, čo by pomohlo zachovať zdravé prostredie.

4/ Ak získam určitú percentuálnu časť voličov

a sympatizantov a podporu strany, aj

v decembrových voľbách budem znovu kandidovať na

post primátora.

LIA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 2. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 3. Z čoho sa vyrábajú balené bagety? Kedy sa ich treba báť?
 4. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 5. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 6. Od Česka až po Jadran
 7. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu?
 9. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 10. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 3. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 4. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 5. Tatravagónka Poprad ponúka stabilnú prácu a kariérny rast
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Svet bude fungovať na dátach a tie sú pre Slovensko priorita
 9. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 13 279
 2. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky 7 050
 3. Vedci skúmali slovenskú magnéziovú minerálku. Výsledok prekvapí. 6 211
 4. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 910
 5. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 5 156
 6. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 3 752
 7. Nový Volkswagen Polo GTI prináša radosť z jazdy s dvojlitrom! 3 091
 8. Od Česka až po Jadran 3 050
 9. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 2 992
 10. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 2 229
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Dym stúpal k oblohe do výšky zrejme i viac ako sto metrov a vietor ho hnal von z mesta.

Majiteľ: Je to tretí požiar za rok a pol.


a 1 ďalší 5 h
Viktora odvádza eskorta z krajského súdu späť do väznice. Väzbu vymení za výkon trestu, no iba do 18. augusta.

Expriateľku prenasledoval aj z košickej väznice.


24 h
Ilustračné.

Lekár cudzie zavinenie predbežne vylúčil.


SITA 8 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda NR SR Boris Kollár a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.

Čo je to falošná menšinovosť a prečo ju politici ľúbia.


9 h
Sme rodina hlasuje proti Lengvárského plánu na zvýhodnenie očkovaných

Ak Lengvarského zákon neprejde, očkovaným sa lockdown nevyhne.


5 h
Kristína Kučová.

Ide o najdlhší duel tejto sezóny na okruhu WTA.


Sportnet a 1 ďalší 5 h
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová

Fico sa chce dostať k moci.


12 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop