doplatiť by mal štát, ten naopak, že za dopravu sú zodpovedné kraje. Rozsiahla diskusia o oprávnenosti požiadaviek dopravcu sa zrodila aj medzi poslancami KSK. Tí majú výhrady, že sa dotácie pre SAD nedajú kontrolovať. Generálny riaditeľ SAD Košice Ľubomír Gerši si myslí opak.
"Podľa zákona je samosprávny kraj orgánom, ktorý má právo kontrolovať. My to dokonca máme zakotvené v zmluve s nimi. Kvartálne sa vyhodnocuje dotácia, náhrada straty. Robí sa to cez odbory financií a dopravy," vraví Gerši (na snímke) a na otázku, že kraje nevedia skontrolovať konkrétne linky, odvetil: "Akože nie? Majú k dispozícii všetky údaje. Neraz u nás boli, my sme povinní dať im nahliadnuť do účtovníctva podľa vyhlášky o preukázovaní náhrady straty."
Tvrdíte teda, že môžu skontrolovať každý spoj osobitne?
"Sú správny orgán a aj kontrolujú. Majú program, kde majú počet cestujúcich, aké lístky boli predané."
Predsedu KSK Trebuľu pobúrilo, že žiadate peniaze na obnovu vozového parku.
"My nechceme peniaze na obnovu autobusov, aj keď vozový park v každom prípade obnovovať treba. V prímestskej doprave máme autobusy, ktoré majú priemerný vek šestnásť rokov. Nechceme, aby KSK zobral 200 miliónov, kúpil autobusy a dal ich SAD. Musíme sa dohodnúť, ako často sa budú autobusy obnovovať. My sme navrhovali raz za desať rokov a na to sa urobila kalkulácia na vykrytie straty. Autobus nás zaťaží v odpisoch, ale to je len desatina z celkových nákladov, ktorú aj tak hradia cestujúci. Povedať, že KSK kupuje autobusy pre SAD, je minimálne nepochopená záležitosť."
Žiadate však peniaze. Koľko podľa vás teda nutne potrebujete?
"Stále rokujeme, žiadame za minulý rok 27 miliónov a na rok 2006 podľa našej kalkulácie je to okolo 144 miliónov na vykrytie strát."
SAD-ky čakali na stretnutie medzi zástupcami samosprávnych krajov a ministrom financií Ivanom Miklošom. Po stretnutí minister povedal, že štát peniaze nedá.
"Budeme mať stretnutie Združenia autobusových dopravcov k tejto téme a potom sa uvidí, čo ďalej. Veci nie sú uzavreté a dopredu neviem povedať, či budeme rušiť spoje, alebo dvíhať ceny. Aj to je v rukách KSK, preto na budúci týždeň chceme navrhúť spoločné stretnutie."
Gerši tvrdí, že pre SAD je patový stav ohrozujúci. Dopravu vykonávajú už štvrtý mesiac a stále nie sú vyriešené záležitosti.
"Na druhej strane ani jedna strana nespochybnila naše nároky. Oni len spochybňujú, či to má zaplatiť štát, alebo územný celok. My robíme len to, čo si objednali."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári