známe, po tom, čo začiatkom februára nahradil vo funkcii ministra vnútra V. Palka (KDH), sa podľa zákona musel vzdať svojho poslaneckého mandátu v krajskom zastupiteľstve. So súčasným šéfom ministerstva vnútra sme sa porozprávali nielen o aktuálnych problémoch v jeho rezorte.
Po svojom nástupe na ministerstvo ste urobili viaceré personálne zmeny týkajúce sa aj východniarov. Bývalý košický krajský policajný riaditeľ Štefan Jakabovič už nešéfuje policajnej inšpekcii, rovnako tak ani kontroverzný Juraj Guzej michalovskej polícii. Doteraz ste nikde nekonkretizovali dôvody...
- Pozrite, nešiel som na ministerstvo s tým, že budem takou veľkou metlou a zreorganizujem, resp. vymetiem to tam všetko. Ale vyskytli sa veci, ktoré spomínate a tie bolo potrebné urobiť bez ohľadu na to, kedy sú voľby. Keďže zodpovedám za chod ministerstva a v týchto prípadoch som si bol absolútne istý, tak som to urobil. Jednoducho, ak mám mať zodpovednosť, mám aj právo niekoho odvolať.
Dá sa teda povedať, že páni Jakabovič a Guzej už svojimi činmi v ich kreslách, ľudovo povedané, "prezreli", a tak ste ich museli odvolať?
- Nehovoril by som o prezretí. Na základe informácií, ktoré som získal, dospel som k presvedčeniu, že tieto zmeny je potrebné urobiť, a preto som ich odvolal. Išlo o dôvody, ktoré súviseli s ich pôsobením vo funkcii ako takým, no nehnevajte sa, nechcem ich konkretizovať.
Váš predchodca V. Palko však k takému presvedčeniu nedošiel.
- Áno, dá sa to tak povedať.
To ste mali také rozdielne informácie o tých istých ľuďoch?
- Neviem, aké informácie mal on, no ide aj o to, ako tieto informácie každý z nás posudzuje a vníma. Keby som nenadobudol presvedčenie o potrebnosti týchto zmien, tak títo ľudia sú dnes vo funkciách. Na druhej strane, ak som mal čo i len jednu pochybnosť u konkrétneho človeka, nepristúpil som k personálnej výmene. Moje funkčné obdobie je príliš krátke na to, aby som odvolával ľudí, ktorým by som mohol neprávom ublížiť.
Týkalo sa to aj niektorých ďalších policajných či iných funkcionárov v Košiciach alebo na východe republiky?
- Áno, ale keďže som k tomuto kroku napokon nepristúpil, nebudeme to rozoberať.
Exšéfa michalovskej polície ste však takpovediac len "presunuli" na Krajské riaditeľstvo PZ v Košiciach.
- Podľa mojich informácií už požiadal o odchod do civilu.
V slovenských uliciach stále chýba okolo osemsto policajtov, keďže ministerstvo vnútra nemá peniaze na ich výplaty. Ako je niečo také vôbec možné?
- Problém nastal v tom, že sa prečerpali financie určené pre policajtov, a tak sme museli pozastaviť obsadzovanie funkčných miest. Išlo o to, že za predchádzajúceho vedenia rezortu dostal každý policajt osobitný rizikový príplatok vo výške 350 Sk mesačne.
Čiže súčasní policajti "prejedli" platy tých, čo mohli prísť?
- V podstate áno, tie prostriedky, ktoré by boli použité na mzdy súčasných policajtov, boli v priebehu roku použité na vyplácanie rizikových príplatkov.
To však nie je dlhodobo udržateľný stav, čo mienite s tým robiť?
- Už pred pol druha mesiacom som požiadal o analýzu, ako môžeme aspoň sčasti vyriešiť tento finančný problém. Objavili sa tri varianty, jedným z nich bolo aj znižovanie počtu policajtov, čo je pre mňa neprijateľné. Ja som rozhodol, že od 1. apríla je možné obsadiť 105 z tých vyše 800 voľných. Malo by to byť tak, že každý ďalší mesiac je možné uvoľniť desať percent zo zvyšných zadržaných miest.
Po vašom nástupe do funkcie ste hneď museli riešiť problém zaplatenia dvanásťmiliónovej pokuty, ktorú ministerstvo ešte za éry V. Palka dostalo od Úradu pre verejné obstarávanie za to, že bez verejnej súťaže vybralo dodávateľa hasičských striekačiek za vyše dvesto miliónov korún. Nie je to podľa vás zvláštne, že sa peniaze vlastne len presunú z jedného štátneho vrecka do druhého?
- Áno, je to zvláštne. Úrad nám potvrdil túto pokutu. Hoci náš rozpočet nie je malý, nedisponujeme financiami na jeho zaplatenie. Nemôžem teraz dať pokyn, vyplaťte 12 miliónov Sk, nám to chýbať nebude. Čakáme na rozhodnutie súdu, či vyhovie mojej žiadosti o odklade vykonateľnosti tejto pokuty. Ak to budeme musieť zaplatiť, nebudem môcť kúpiť napríklad jedno veľmi kvalitné vozidlo pre hasičov, resp. mať na polročné príplatky pre 5 700 policajtov.
Ministerstvo vnútra však za posledné mesiace urobilo viacero takých tendrov, ktoré prebehli bez verejného obstarávania, resp. len s jeho najmenej transparentnými formami. Mienite sa na pozrieť?
- Ja som dal úlohu riaditeľovi nášho útvaru kontroly, aby skontrolovali všetky tendre, ktorých hodnota presahovala 10 miliónov korún a kde bol použitý spôsob rokovacieho konania bez zverejnenia alebo v časovej tiesni. Chceme preveriť, či ten postup bol adekvátny situácii, a či sme náhodou už rok dopredu nevedeli, že tú konkrétnu vec ideme obstarávať. Ak sa to šetrenie skončí a dostanem informácie, potom ich zverejním.
Bude ministerstvo aj počas vášho šéfovania pokračovať v podobných postupoch pri tendroch?
- Pokiaľ dôjde k nejakej naliehavej veci a nebude možné využiť iné formy verejného obstarávania, nemôžem zaručiť, že sa niečo také nestane. Stalo sa tak aj nedávno, keď sa tlačili volebné lístky pre predčasné parlamentné voľby. Pokiaľ sa termím dá dodržať, nevidím dôvod, aby sa také metódy nemali využívať.
Neľutuje, že ste sa na štyri mesiace stali ministrom, keď ste zároveň stratili okolo 460 000 Sk na poslaneckých odmenách v KSK?
- Nikdy som nevravel, že peniaze nie sú dôležité, veď to by bol aj nezmysel. Určite som však nechcel byť poslancom len preto, aby som si zvýšil životnú úroveň, pre mňa to bola jednoducho česť. Napokon som aj sám navrhoval, aby sa poslancom nevyplácali pravidelné mesačné odmeny, ale preplatili sa len tie náklady, ktoré im vznikajú v súvislosti s výkonom poslaneckého mandátu. Voliči mi nedali dôveru preto, aby mi každý mesiac pribudlo 10-tisíc korún, ale aby som niečo pre nich aj urobil. Nehovorím, že by sa mi tie peniaze nezišli, no táto finančná ujma ma trápi asi najmenej. Škoda, že v krajských zastupiteľstvách nie je ako v NR SR možnosť, aby môj mandát spočíval a po skončení funkcie by som sa vrátil do zastupiteľstva a vykonával mandát poslanca KSK. No možno aj môj prípad je námetom pre to, aby sa v tomto smere mohol upraviť zákon.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári