Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 23. júl, 2021 | Meniny má OľgaKrížovkyKrížovky

Predstavujeme kandidátov na primátora Košíc pred sobotňajšími voľbami

Už túto sobotu si Košičania zvolia nového primátora. O ich priazeň zvádza boj sedem kandidátov, šesť mužov a jediná žena. Najstarší kandidát má 56

rokov, najmladší 39. V ponuke je lesný inžinier, právnik, učitelia, bývalí vojaci z povolania. Alebo inak povedané zastupujúci primátor, rektor, starostovia veľkých mestských častí, poslanci, členovia politických strán i nezávislí kandidáti. Ak veríte horoskopom, môžete si vyberať medzi Strelcom, Škorpiónom, Baranom, Váhami a Býkom. Ak vás zaujíma, čo nám kandidáti sľubujú, že vo funkcii primátora zrealizujú, dajte sa do čítania. A nezabudnite, že v sobotu budete do volebnej urny hádzať lístok, na ktorom zakrúžkujete len jediné meno. Tak si držme palce, aby sme dobre vybrali.

Skryť Vypnúť reklamu

J. Hlinka: Mám najbohatšie skúseností!

JUDr. Jaroslav Hlinka (51) absolvoval Právnickú fakultu UPJŠ v Košiciach, pracoval ako prokurátor, pred revolúciou pôsobil na Obvodnom národnom výbore Košice IV a bol aj členom komunistickej strany. Starostom MČ Juh je nepretržite od roku 1991. V súčasnosti nie je členom politickej strany, Kandiduje ako nezávislý.

1. Prečo Vás funkcia primátora láka? Prečo ste sa rozhodli kandidovať?

V košickej samospráve pôsobím vyše 15 rokov. Štvrté funkčné obdobie som starostom, poslancom Mestského zastupiteľstva a druhé volebné obdobie poslancom Zastupiteľstva KSK. Svoju kandidatúru na primátora vnímam ako snahu o zúročenie získaných skúseností a osobných schopností v prospech občanov celého mesta.

2. Ak zvíťazite v doplňujúcich voľbách, bude mať polroka do riadnych volieb. Aké budú Vaše priority?

Skryť Vypnúť reklamu

Navrhujem oprášiť projekt Bezpečné Košice. Budem sa tiež snažiť o vytváranie vhodných podmienok na výstavbu bytov pre mladé rodiny. To všetko pri pokračovaní stabilizovanej finančnej situácie mesta. Areál bývalých Malinovského kasární treba opäť zapojiť do organizmu mesta a vo verejnej súťaži nájsť vhodných investorov na jeho oživenie. Budem iniciovať urýchlenie rokovaní ohľadom výstavby rýchlocesty R4 Košice-Miškolc a priemyselného parku Pereš.

3. Prečo by Košičania mali voliť práve Vás?

Na Juhu sme dosiahli viacero významných úspechov, čo opakovane ocenili aj občania, ktorí ma za starostu zvolili štyrikrát po sebe. Oproti ostatným kandidátom mám najbohatšie skúsenosti v samospráve.

4. Úprimne priznajte, v čom by ste sa mali, chceli zlepšiť?

Skryť Vypnúť reklamu

Rád by som sa zlepšil v anglickom jazyku.

5. Koľko investujete do volebnej kampane, na čo sa v nej zameriavate?

Uprednostním osobný kontakt s voličmi, vydal som volebné noviny, plagáty a 20 billboardov. To všetko by ma malo stáť približne 200-tisíc korún.

6. Opíšte občanom svoju rodinu.

Manželka Zuzana je právnička. Dcéra Zuzana je už vydatá a pracuje ako advokátka. Syn Pavol je zatiaľ slobodný, študuje na Ekonomickej univerzite. Členom rodiny je aj sučka anglického bígla Fibi.

7. Ako bývate?

Bývam v zrekonštruovanom byte v MČ Košice-Juh. V byte na Železníkoch, kde sme bývali predtým, teraz žije dcéra s manželom.

8. Vaše záľuby, čo najradšej robíte vo voľnom čase?

V ostatnom čase veľmi rád chodím na túry. Moje obľúbené miesta sú Slovenský raj, Vysoké a Západné Tatry. Občas sa zapotím v posilňovni a rád si zájdem aj do plavárne a sauny. Na jar a v lete však najlepšie zrelaxujem na záhradke v Kavečanoch.

9. V akom znamení ste narodený? Veríte horoskopom? Sedí charakteristika znamenia na Vás osobne?

Narodil som sa v znamení býka. Horoskopy si rád prečítam, občas v nich nájdem aj nejakú zhodu, no nie vždy vystihujú moju povahu.

10. Na čo míňate najviac peňazí pre seba osobne, na čom si potrpíte?

Pomerne veľa ma stoja moje športové aktivity. Investujem aj do nákupu kníh, odbornej literatúry a hudobných CD.

11. Najobľúbenejšie jedlo

Fazuľová polievka s udeným kolenom, kurací perkelt, spišské bryndzové pirohy.

12. Akú muziku máte najradšej?

K mojim obľúbeným kapelám patria No Name, Gladiátor a Meky Žbirka.

13. Najobľúbenejší spisovateľ

John Grisham, autor mnohých kníh z právnického prostredia.

14. Na akom aute jazdíte a aké by ste si vybrali, keby sa vás opýtala zlatá rybka?

Jazdím na bordovej Toyote Carina. Zlatú rybku by asi potešilo moje želanie ekologického vozidla.

15. Riadite sa v živote nejakou životnou múdrosťou, ktorú považujete za najvýstižnejšiu?

Správaj sa k ľuďom tak, ako chceš, aby sa oni správali k tebe.

F. Knapík: Pred občanov predstupujem s čistým štítom!

Ing. František Knapík (49) je absolventom Vysokej školy lesníckej a drevárskej. Pracoval v Lesoprojekte a Vsl. lesoch, od roku 1996 bol starostom Košickej Novej Vsi. Od júna 2003 je námestníkom primátora mesta. V decembri minulého roku poverený zastupovaním primátora. Od vstupu do politiky je verný KDH, na post primátora ho podporuje pravicová koalícia KDH-SDKÚ-OKS-DS-SMK.

1. Prečo Vás funkcia primátora láka? Prečo ste sa rozhodli kandidovať?

Úprimne povedané, funkcia primátora je pre mňa veľkou výzvou. Beriem to ako službu, nie lákadlo. Som už v komunálnej politike dosť dlho na to, aby som vedel, čo ma čaká.

2. Ak zvíťazíte v doplňujúcich voľbách, budete mať polroka do riadnych volieb. Aké budú Vaše priority?

Za kľúčové považujem vytvorenie a posilňovanie dôvery občanov k predstaviteľom mesta, ktorého obraz by sa mal postupne zlepšovať. V bežnom živote presadzujem ohľaduplnosť, slušnosť, toleranciu a vzájomnú úctu medzi ľuďmi. To by mohlo prispieť aj k hospodárskemu rozvoju mesta, mesta v ktorom možno žiť kvalitne, dôstojne a spokojne. Budem sa usilovať, aby nové, zdravé a tvorivé ovzdušie v každodennom živote Košičanov bolo cítiť čo najskôr.

3. Prečo by Košičania mali voliť práve Vás?

V komunálnej politike sa pohybujem už 10 rokov. Cítim, kde sú očakávania občanov, viem aké sú možnosti mesta, čo treba zmeniť, aby mesto napredovalo a občan bol spokojný. Pred voličov predstupujem s čistým štítom, niečo sa už aj za ten krátky čas, čo zastupujem primátora podarilo, rád by som niektoré začaté veci, najmä v oblasti rozvojových programov, dotiahol do úspešného záveru.

4. Úprimne priznajte, v čom by ste sa mali, chceli zlepšiť?

Uvedomujem si že nikto nie je dokonalý, ani ja nie som výnimkou. Vo verejnej funkcii musí byť človek stále v strehu, musí sa stále učiť a učením zlepšovať. Pokúšam sa o to.

5. Koľko investujete do volebnej kampane, na čo sa v nej zameriavate?

Kampaň je rozdelená na stretnutia s občanmi, bilbordy, inzerciu a pod. Celková suma by nemala presiahnuť 600 tisíc korún.

6. Opíšte občanom svoju rodinu.

Manželka Marta pracuje v školstve, no a samozrejme aj doma, s deťmi, so synom Tomášom, gymnazistom, aj s dcérkou Darinkou, ktorá ešte chodí na základnú školu.

7. Ako bývate?

V bytovom dome v Košickej Novej Vsi, s dvorom aj záhradkou.

8. Vaše záľuby, čo najradšej robíte vo voľnom čase?

Najradšej som v prírode, v lese, na horách, na bicykli, alebo na lyžiach. Ak počasie nepraje, čítam, rád a veľa. Okrem kníh aj časopisy, o prírode predovšetkým, napríklad Krásy Slovenska.

9. V akom znamení ste narodený? Veríte horoskopom? Sedí charakteristika znamenia na Vás osobne?

Narodil som sa v znamení Váh. Som hĺbavý typ človeka. Ak hneď nesrším vtipnými bonmotmi, to ešte neznamená, že nemám rád humor. Radšej si veci premyslím a rozhodnutie prijmem vtedy, ak som presvedčený, že lepšia alternatíva neexistuje.

10. Na čo míňate najviac peňazí pre seba osobne, na čom si potrpíte?

Ťažko odolám knižkám od autorov, ktorých mám rád. Kupujem ich bez váhania, najmä veci o prírode, horolezectve, či niektoré filozofické diela. No a ešte je tu horká čokoláda, je to moja slabosť.

11. Najobľúbenejšie jedlo

Domáce zemiakové placky s kyslou smotanou a spišské pirohy.

12. Akú muziku máte najradšej?

Folk ako žáner, zo skupín najskôr Spirituál kvintet, z nástrojov flautu, občas na nej hrávam ako samouk.

13. Najobľúbenejší spisovateľ

G.K. Chesterton, I. Stone, J. Tomeček, E.T. Seton

14. Na akom aute jazdíte a aké by ste si vybrali, keby sa vás opýtala zlatá rybka?

Jazdím na volkswagene Golfe a keby sa tu objavila zlatá rybka, asi by som si vybral Tuaréga.

15. Riadite sa v živote nejakou životnou múdrosťou, ktorú považujete za najvýstižnejšiu?

Pravá Múdrosť, taká čo sa píše s veľkým M, to je pre mňa trvalá cesta hľadania, pokory a poznania, ktorá nikdy nekončí, táto cesta je východiskom aj cieľom života.

J. Sinay: Ponúkam skúseností a vytrvalosť dotiahnúť veci do konca!

Prof. Juraj Sinay (56) je absolventom Strojníckej fakulty VŠT v Košiciach. V roku 2000 bol zvolený za rektora TU, druhé funkčné obdobie mu končí na budúci rok. Okrem toho riadi extraligový mužský basketbal Slávia TU Košice a je členom správnej rady HC Košice. Nepopiera, že sa k spolupráci s ŠtB zaviazal, v médiach sa obhajoval, že nikdy nikoho neudal a nevzal za to peniaze. Nikdy nebol členom politickej strany, na primátora kandiduje ako nezávislý, blízka je mu sociálna demokracia.

1. Prečo Vás láka funkcia primátora a rozhodli ste sa kandidovať?

Chcem sa aktívne podieľať na riadení a na formovaní podmienok pre život občanov Košíc a jeho návštevníkov. Využijem všetky svoje skúsenosti, ktoré som získal počas 42 rokov môjho doterajšie života ako Košičana.

2. Ak zvíťazíte v doplňujúcich voľbách, budete mať polroka do riadnych volieb. Aké budú Vaše priority?

Budem pokračovať vo všetkých úspešných projektoch predchádzajúceho primátora, určite začnem overovať účinnosť a efektívnosť novely zákona o Košiciach tak, aby potreby občana boli absolútnou prioritou. Zo strategického pohľadu musíme sledovať všetky možnosti pre čerpanie fondov Európskej únie. V tejto súvislosti pripravím návrh na vytvorenie centra pre prípravu projektov.

2. Prečo by Košičania mali voliť práve Vás?

Mám dlhoročné úspešné skúsenosti v riadení kolektívu, organizačné schopnosti, vytrvalosť aby som dotiahol veci do úspešného konca. Som disciplinovaný a toto vyžadujem aj od druhých. Ak k tomu priradím vlastnosti bývalého vrcholového športovca a zdravého lokálpatriota tak sa domnievam, že by mi občania mohli dať vo voľbách primátora dôveru.

3. Úprimne priznajte, v čom by ste sa mali, chceli zlepšiť?

Chcel by som k nemčine pridať dokonalé ovládanie angličtiny.

4. Koľko investujete do volebnej kampane, na čo sa v nej zameriavate?

Výsledná suma sa bude pohybovať okolo 800 000 tisíc Sk. Výber prostriedkov som ponechal na renomovanú agentúru, samozrejmosťou sú stretnutia s občanmi.

5. Opíšte občanom svoju rodinu

Manželka Adela, ako elektrotechnická inžinierka, bola celý života zamestnaná vo VSŽ a neskôr v US Steel Košice. Od roku 2005 je v dôchodku. Dcéra po ukončení vysokoškolských štúdií pracuje v RWE Systems Essen. Rodinný život nám spríjemňuje náš psík Tinka.

6. Ako bývate?

Po viac ako 25 rokoch bývania v panelákovom byte bývam v mezonetovom byte.

7. Vaše záľuby, čo najradšej robíte vo voľnom čase?

V zime najradšej lyžujem, v lete plávam, chodím na huby a prechádzky so psom. Rád navštevujem športové podujatia najmä hokej a basketbal a v poslednom čase aj koncerty, a to ako klasickej tak aj modernej hudby. Mám ešte jednu záľubu som workoholik.

9. V akom znamení ste narodený? Veríte horoskopom? Sedí charakteristika znamenia na Vás osobne?

Narodený som v znamení strelca. Strelci sú veľkí bojovníci a silní jedinci. Veľmi horoskopom neverím, ale niektoré predpovede sa mi už v živote naplnili, tak ako určite aj iným.

10. Na čo míňate najviac peňazí pre seba osobne, na čom si potrpíte?

V prvom rade na knihy a to aj staršie. Mám skoro celú zbierku kníh o olympijských hrách. Dosť veľa peňazí míňam aj na moje "pracovné oblečenie". Mám asi 20 oblekov množstvo košieľ, kravát a topánok. Slabosť mám aj na hodinky.

11. Najobľúbenejšie jedlo

Všetko s fazuľou.

12. Akú muziku máte najradšej?

Rád počúvam klasickú hudbu, pričom áriu Zbor židov z opery Nabuco by som vedel počúvať donekonečna. Z modernej hudby som klasik, takže Beatles, Gott a z mladších No Name a Zuzka Smatanová.

13. Najobľúbenejší spisovateľ

Henrich Szienkiewicz a rád si prečítam knihy spomienok významných osobností napr. Williho Brandta, Winstona Churchila.

14. Na akom aute jazdíte a aké by ste si vybrali, keby sa vás opýtala zlatá rybka?

Na malom, ale výkonnom VW Polo. Zlatú rybku nepotrebujem.

15. Riadite sa v živote nejakou životnou múdrosťou, ktorú považujete za najvýstižnejšiu?

Je to " Ži a pomôž žiť".

P. Mutafov: Chcem zúročiť skúseností v samospráve!

PhDr. Pavol Mutafov (51) vyštudoval Filozofickú fakultu UPJŠ v Prešove odbor filozofia história, učiteľský smer. Pôsobil ako stredoškolský učiteľ na Dopravnej priemyslovke, od roku 1994 je starostom MČ Západ. Bol zakladajúcim členom Sociálnej demokracie, v súčasnosti má prerušené členstvo v Smere, kandiduje ako nezávislý.

1. Prečo Vás funkcia primátora láka? Prečo ste sa rozhodli kandidovať?

Mám za sebou 15 rokov práce v komunálnej oblasti, z toho som

dvanásty rok vo funkcii starostu, dvanásť rokov som členom mestskej rady, zároveň som viackrát vykonával funkciu poslanca mestského zastupiteľstva a vyššieho územného celku. Myslím si, že mám dostatok praktických skúseností na to, aby som vykonával funkciu primátora mesta Košice.

2. Ak zvíťazíte v doplňujúcich voľbách, bude mať polroka do riadnych volieb. Aké budú Vaše priority?

Mojimi prioritami z hľadiska potrieb mesta sú: angažovanosť mesta v prípadnej privatizácii Teplárne Košice, cielené a systematické opravy cestnej siete a komunikácií, skvalitnenie zberu likvidácie a triedenia komunálneho odpadu. Ako primátor by som venoval pozornosť letnej a zimnej údržbe ciest a verejných priestranstiev, vypracovaniu konceptu rozširovania pôsobnosti mesta v oblasti zariadení opatrovateľskej služby, rozvoju kultúry a športu v meste.

v rámci organizačnej štruktúry magistrátu by som vytvoril vysoko odborné a špecializované projekčné oddelenie s celomestskou pôsobnosťou a s náväznosťou na strategické plánovanie mesta, územný plán s úzkou spoluprácou s Košickým samosprávnym krajom.

3. Prečo by Košičania mali voliť práve Vás?

Ťažko je hodnotiť samého seba. Chcem zúročiť svoje životné skúsenosti v oblasti komunálnej politiky.

4. Úprimne priznajte, v čom by ste sa mali, chceli zlepšiť?

Prestať jesť po dvadsiatej druhej hodine.

5. Koľko investujete do volebnej kampane, na čo sa v nej zameriavate?

Do volebnej kampane investujem 400 tisíc korún. Súčasťou kampane je vizuálna kampaň ako aj individuálne neformálne stretávanie sa s občanmi.

6. Opíšte občanom svoju rodinu

S manželkou Máriou máme dve deti, dcéru Martinu a syna Pavla. Dcéra Martina má svoju rodinu a náš tri a pol ročný vnuk Slavko je našim "slniečkom".

7. Ako bývate?

S manželkou vlastním družstevný byt na Moldavskej ulici, ktorý sme si odkúpili do osobného vlastníctva a zrekonštruovali. Vlastním po svojich rodičoch rodinný dom v Košiciach. Rodina obidve nehnuteľnosti využíva pre svoju potrebu.

8. Vaše záľuby, čo najradšej robíte vo voľnom čase?

Vo voľnom čase si rád posedím s priateľmi pri káve, poprípade zájdem do telocvične, na chatu.

9. V akom znamení ste narodený? Veríte horoskopom? Sedí charakteristika znamenia na Vás osobne?

Som škorpión.

10. Na čo míňate najviac peňazí pre seba osobne, na čom si potrpíte?

Mám rád kvalitné plniace perá a dobrý pánsky oblek.

11. Najobľúbenejšie jedlo.

Furmánske halušky.

12. Akú muziku máte najradšej?

Mám rád klasickú talianskú operu, z modernejších hudobných skupín Aerosmith, Queen, Lucie.

13. Najobľúbenejší spisovateľ.

Remarque

14. Na akom aute jazdíte a aké by ste si vybrali, keby sa vás opýtala zlatá rybka?

Renault Scénic. Každý muž má nesplnený detský sen. Priznám sa, že by som rád riadil Lamborghini alebo Ferrari.

15. Riadite sa v živote nejakou životnou múdrosťou, ktorú považujete za najvýstižnejšiu?

Riadim sa heslom, že aj po skončení funkčného obdobia je potrebné chodiť po ulici.

P. Konček: Vytesním z mesta živly!

Peter Konček (43) pôsobil po vysokej škole ako vojak z povolania, od roku 1996 pracuje v súkromnej sfére, teraz je finančným manažérom lízingovej spoločnosti. V rokoch 1998-2002 bol poslancom mestského zastupiteľstva za SDĽ, teraz kandiduje za Stranu občianskej solidarity.

1. Prečo Vás funkcia primátora láka? Prečo ste sa rozhodli kandidovať?

Prešiel som takmer celé Slovensko a nepoznám krajšie mesto ako sú Košice. Mám rád Košice a Košičanov a nie každý má možnosť urobiť niečo zásadné v ich prospech. Funkcia primátora túto možnosť poskytuje.

2. Ak zvíťazite v doplňujúcich voľbách, bude mať polroka do riadnych volieb. Aké budú Vaše priority?

Nastoliť poriadok a čistotu, skvalitniť cesty a ich priechodnosť, nekompromisne potierať pouličnú kriminalitu, naštartovať proces riešenia parkovania v meste, vytesniť z mesta rôzne živly, ktoré terorizujú občanov mesta.

2. Prečo by Košičania mali voliť práve Vás?

Mám skúsenosti aj v komunálnej politike, manažérske zručnosti, nezmieriteľný postoj s plytvaním peňazí daňových poplatníkov. Mám zmysel pre spravodlivosť a empatiu.

3. Úprimne priznajte, v čom by ste sa mali, chceli zlepšiť?

Čítať viacej kníh, prestať fajčiť a schudnúť aspoň 7 kíl.

4. Koľko investujete do volebnej kampane, na čo sa v nej zameriavate?

Maximálne 10 tisíc korún na plagáty a vizitky, osobný kontakt s voličmi, v žiadnom prípade nechcem dosiahnuť stav, aby sa Košičania báli

otvoriť chladničku, pretože z nej vyskočí kandidát na primátora.

5. Opíšte občanom svoju rodinu.

Manželka Alena pracuje ako ekonómka v súkromnej spoločnosti, syn Roman študuje 8-ročného matematické gymnázia a dcéra Petra končí ZŠ.

6. Ako bývate?

Trojizbový byt v osobnom vlastníctve na sídlisku Ťahanovce.

7. Vaše záľuby, čo najradšej robíte vo voľnom čase?

Filmy, hudba a športové podujatia, najmä basketbal a hokej, keď zoženiem

lístky.

8. V akom znamení ste narodený? Veríte horoskopom? Sedí charakteristika znamenia na Vás osobne?

Som Vodnár, horoskopom neverím.

10. Na čo míňate najviac peňazí pre seba osobne, na čom si potrpíte?

Na DVD, CD, oblečenie, potrpím si na kvalitu.

11. Najobľúbenejšie jedlo

Mäso v akejkoľvek podobe, bryndzové halušky, desiatové polievky, sladkosti.

12. Akú muziku máte najradšej?

Počúvam prakticky všetko, čo sa mi páči, rock v akejkoľvek podobe, pop, folk, hip-hop.

13. Najobľúbenejší spisovateľ

Jaroslav Hašek, V.P.Borovička, Dick Francis.

14. Na akom aute jazdíte a aké by ste si vybrali, keby sa vás opýtala zlatá rybka?

Na služobnej Škode Fabia, som spokojný, nepotrebujem sa predvádzať

15. Riadite sa v živote nejakou životnou múdrosťou, ktorú považujete za najvýstižnejšiu?

Nikdy nerob iným to, čo nechceš, aby iní robili tebe, a ešte Ži a nechaj žiť.

M. Gamcová: Motivuje ma potreba spolupráce, spravodlivosti a empatie!

Ing. Mária Gamcová (40) je absolventkou Elektrotechnickej fakulty TU v Košiciach. Od roku 1989 pôsobí ako vysokoškolský pedagóg na Technickej univerzite. Od roku 1991 je mestskou poslankyňou a venuje sa sociálnej politike a školstvu. Po odchode z DS vstúpila do Slobodného fóra, ktoré ju podporuje v primátorkách.

1. Prečo Vás funkcia primátora láka? Prečo ste sa rozhodli kandidovať?

Funkciu primátora nevnímam ako lákanie, ale skôr ako výzvu. Výzvu zužitkovať doposiaľ získané vedomosti a skúsenosti z komunálnej politiky, v ktorej pôsobím už skoro 15 rokov. Na rozdiel od mužskej súťaživosti nás ženy motivuje k aktivite pocit spravodlivosti, potreba spolupráce, empatia, vzájomná tolerancia. Mám veľký rešpekt k histórii a koreňom mesta, ktorý všetci podvedome cítime.

2. Ak zvíťazite v doplňujúcich voľbách, budete mať polroka do riadnych volieb. Aké budú Vaše priority?

Jednoznačne bezpečnosť a čistota mesta, ktoré vnímam ako vážny problém. V Košiciach chýba koncepcia komplexného sociálneho programu, do ktorého by boli zainteresované všetky relevantné subjekty. Chcem sa venovať oddlženiu školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice a zabezpečiť ich stabilný chod. Začať dialóg s občanmi, ako sa dá zefektívniť a zlacnieť chod samosprávy v meste. Chcem vrátiť mestu to, čím po stáročia vždy bolo križovatkou národov, kultúr a náboženstiev.

2. Prečo by Košičania mali voliť práve Vás?

Mám silný cit pre spravodlivosť a spoluprácu a ak niečo považujem za dobré a správne, venujem všetku svoju energiu a schopnosti s cieľom úspešne to zrealizovať. Tí, ktorí ma poznajú, vedia, že svoje rozhodnutia dokážem dotiahnuť do konca. Post primátorky vnímam ako službu, nie ako zamestnanie a chcem Košiciam vrátiť rešpekt a úctu.

3. Úprimne priznajte, v čom by ste sa mali, chceli zlepšiť?

Som vyrovnaná osoba a vážim si harmóniu okolo seba, z ktorej čerpám energiu.

4. Koľko investujete do volebnej kampane, na čo sa v nej zameriavate?

Mám politickú podporu zo strany Slobodného fóra. Kampaň mám založenú hlavne na stretávaní sa s občanmi a na spolupráci s dobrovoľníkmi. Chcem aby bola jednoduchá a elegantná.

5. Opíšte občanom svoju rodinu.

Manžel je veľmi obávaný pedagóg na Fakulte elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach. Máme spolu tri deti.

6. Ako bývate?

V trojizbovom byte.

7. Vaše záľuby, čo najradšej robíte vo voľnom čase?

Ak mám voľný čas, tak ho venujem svojej rodine. Spoločne ho trávime v prírode a doma pri počúvaní hudby a spoločnom muzicírovaní.

8. V akom znamení ste narodená? Veríte horoskopom? Sedí charakteristika znamenia na Vás osobne?

Som narodená v znamení barana. Horoskopy v novinách a časopisoch sú otázkou zábavy. Život možno najviac ovplyvniť vlastnou aktivitou.

9. Na čo míňate najviac peňazí pre seba osobne, na čom si potrpíte?

Potrpím si na vyvážených dobrých vzťahoch a vnútornej harmónii. A ak máte na mysli, za čo najviac platím, tak každý mesiac za potraviny, stravu a mimoškolské aktivity mojich detí.

10. Najobľúbenejšie jedlo

Nedeľný obed v kruhu rodiny.

11. Akú muziku máte najradšej?

Najradšej mám hudbu J. S. Bacha a v poslednej dobe sa mi veľmi páči skladba Čím to je od skupiny No Name.

12. Najobľúbenejší spisovateľ

Rada si prečítam každú dobrú knižku.

13. Na akom aute jazdíte a aké by ste si vybrali, keby sa vás opýtala zlatá rybka?

Vybrala by som si také, do ktorého by sa zmestili všetky moje deti.

14. Riadite sa v živote nejakou životnou múdrosťou, ktorú považujete za najvýstižnejšiu?

Áno, v každej oblasti svojho života mám nejakú životnú múdrosť.

F. Vargovčák: Z Armády SR mám prax v riadení!

Ing. František Vargovčák (39) po absolvovaní VVLŠ gen. M. R. Štefánika v Košiciach pracoval vo výcvikovom stredisku letectva Košice. Po zrušení Vojenskej strednej školy leteckej bol prepustený do zálohy. V súčasnosti pôsobí ako učiteľ na Špeciálnej základnej škole pre telesne postihnutých v Košiciach. Pred pár dňami ukončil doplňujúce pedagogické štúdium. Kandiduje za Komunistickú stranu Slovenska.

1. Prečo Vás funkcia primátora láka? Prečo ste sa rozhodli kandidovať?

Kandidatúru beriem ako osobnú veľkú výzvu a z tejto funkcie by som chcel využiť svoje schopnosti, vedomosti a zručnosti získané v doterajších pracovných a politických funkciách na zlepšenie predovšetkým sociálno-ekonomických, kultúrnych a pracovných podmienok občanov mesta Košice.

2. Ak zvíťazíte v doplňujúcich voľbách, budete mať polroka do riadnych volieb. Aké budú Vaše priority?

Podrobné a dôsledné zoznámenie sa so situáciou v meste v spolupráci aj so súčasnými odbornými pracovníkmi magistrátu mesta, prehodnotenie neefektívnych projektov náročných na energetiku lepším využívaním prírodných zdrojov energie pri zachovaní zdravého životného prostredia, riešenie problémov v školstve, podpora športu a kultúry, pomoc starším občanom a riešenie zlého stavu ciest.

3. Prečo by Košičania mali voliť práve Vás?

Som fyzicky v zrelom produktívnom veku a mám bohaté skúsenosti vyplývajúce z dlhoročnej praxe v oblasti riadenia, ktoré som získal v Armáde SR. Medzi moje povahové vlastnosti patria zodpovednosť, čestnosť, pracovitosť, spravodlivosť.

4. Úprimne priznajte, v čom by ste sa mali, chceli zlepšiť?

Ďalej sa zdokonaliť v anglickom jazyku a intenzívnejšie sa venovať športu.

5. Koľko investujete do volebnej kampane, na čo sa v nej zameriavate?

Mám vytlačených len 4000 letákov s fotografiou pohľadnicového rozmeru. Zameral som sa na osobné stretávanie sa s občanmi mesta pri rôznych podujatiach.

6. Opíšte občanom svoju rodinu.

Manželka Janka je zamestnaná ako energetička Železníc SR. Spolu máme dcéru Veroniku a syna Patrika, ktorí sú žiakmi ZŠ.

7. Ako bývate?

Bývame v 3-izbovom byte, ktorý máme odkúpený do osobného vlastníctva.

8. Vaše záľuby, čo najradšej robíte vo voľnom čase?

Vo voľnom čase sa samozrejme venujem rodine, rád nakupujem veci dennej spotreby pre mojích najbližších, rekreačne športujem, s manželkou obľubujeme prechádzky v prírode, prípadne si pozriem dobrý program v televízii, alebo počúvam hudbu.

9. V akom znamení ste narodený? Veríte horoskopom? Sedí charakteristika znamenia na Vás osobne?

Som narodený v znamení Váh. Horoskopom nevenujem mimoriadnu pozornosť, prečítam si ich zo zvedavosti, ale "predpovediam" neprikladám dôležitosť. Spolieham sa na svoje vlastné schopnosti.

10. Na čo míňate najviac peňazí pre seba osobne, na čom si potrpíte?

Najviac peňazí míňam na potreby detí, bežné zabezpečenie chodu celej rodiny vrátane kultúrneho a športového vyžitia v rámci možností a niekoľkokrát v priebehu roka si doprajeme rodinný pobyt v horách.

11. Najobľúbenejšie jedlo.

Manželkine bryndzové halušky

12. Akú muziku máte najradšej?

Najradšej mám ľudové piesne v tanečnej úprave.

13. Najobľúbenejší spisovateľ.

Nemám vyhraneného spisovateľa, ale rád si prečítam literatúru s historickou a náučnou tématikou.

14. Na akom aute jazdíte a aké by ste si vybrali, keby sa vás opýtala zlatá rybka?

Máme Škodu Felícia a ak by sa ma zlatá rybka opýtala, tak by som si želal Škodu Octávia.

15. Riadite sa v živote nejakou životnou múdrosťou?

Správaj sa k druhým tak, ako by si chcel, aby sa správali oni k tebe.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Z čoho sa vyrábajú balené bagety? Kedy sa ich treba báť?
 2. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 3. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 4. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 5. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 6. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 7. Od Česka až po Jadran
 8. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci
 9. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu?
 10. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 3. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 4. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 5. Tatravagónka Poprad ponúka stabilnú prácu a kariérny rast
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Svet bude fungovať na dátach a tie sú pre Slovensko priorita
 9. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 13 260
 2. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky 7 016
 3. Vedci skúmali slovenskú magnéziovú minerálku. Výsledok prekvapí. 6 213
 4. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 905
 5. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 5 189
 6. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 3 754
 7. Nový Volkswagen Polo GTI prináša radosť z jazdy s dvojlitrom! 3 091
 8. Od Česka až po Jadran 3 054
 9. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 2 996
 10. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 2 230
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Dym stúpal k oblohe do výšky zrejme i viac ako sto metrov a vietor ho hnal von z mesta.

Majiteľ: Je to tretí požiar za rok a pol.


a 1 ďalší 5 h
Viktora odvádza eskorta z krajského súdu späť do väznice. Väzbu vymení za výkon trestu, no iba do 18. augusta.

Expriateľku prenasledoval aj z košickej väznice.


24 h
Ilustračné.

Lekár cudzie zavinenie predbežne vylúčil.


SITA 8 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda NR SR Boris Kollár a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.

Čo je to falošná menšinovosť a prečo ju politici ľúbia.


10 h
Sme rodina hlasuje proti Lengvárského plánu na zvýhodnenie očkovaných

Ak Lengvarského zákon neprejde, očkovaným sa lockdown nevyhne.


5 h
Kristína Kučová.

Ide o najdlhší duel tejto sezóny na okruhu WTA.


Sportnet a 1 ďalší 5 h
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová

Fico sa chce dostať k moci.


13 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop