najväčších slovenských chovateľov, ktorý distribuuje stovky druhov exotických rýb do celej strednej Európy. Kým pred 35 rokmi začínal ako chlapec s jedným akváriom, ktoré si zlepil sám, dnes ich má na svojej chovnej farme neďaleko Zemplínskej šíravy v obci Trnava pri Laborci vyše tisíc. Vo farebnom svete špeciálne upravených bazénov, filtrov a akvárií tu pláva približne 300-tisíc kusov rýb. Každá z nich je pritom jedinečná. Jedna vás zaujme veľkosťou, iná pestrými farbami, ďalšia netradične tvarovaným telom, plutvami, podvodným tancom, alebo svojou dravosťou. Akvaristovi dnes dovážajú tie najnetradičnejšie a exkluzívne rybičky z najodľahlejších kútov sveta. Neďaleko Šíravy tak plávajú ryby z Brazílie, Kolumbie či Peru. Jozef exotické druhy na svojej farme rozmnožuje a potom ich ďalej distribuuje chovateľom a predajniam s akvaristikou.
Vášeň a záujem o ryby vzrástla u úspešného akvaristu z Michaloviec pred tromi desiatkami rokov doslova ako víchor. Po prvom akváriu, na ktoré si aj sám pozváral kovový stojan, ich mal za tri roky už plnú izbu. Už od začiatku neuprednostňoval žiadne druhy, fascinovali ho jednoducho všetky. "Na akvaristike a samotnom chove ma najprv zaujalo sfarbenie rýb, neskôr to, že som získaval stále nové a nové druhy, ktoré boli čímsi zaujímavé," hovorí skúsený akvarista. Zo začiatku strávil pozorovaním rýb celé hodiny. Dnes to podľa neho už nepripadá do úvahy. "Pri tisícke akvárií to už nie je možné," dodáva s úsmevom. Vo veľkom podvodnom svete sa okrem neho stará o komfort tisícok plávajúcich južanov šesť zamestnancov. Nemí miláčikovia denne zožerú okolo 20 kíl potravy, kŕmenie trvá približne hodinu. Drobní zverenci dostávajú najmä granulované krmivo a cyklopy (drobné živočíchy) z českých rybníkov, ktoré sú pre nich skvelou pochúťkou.
Napriek tomu, že má dnes jednu z najlepšie vybavených chovných staníc, na svoje začiatky spomína v dobrom. "Už aj za komunistov sa dalo celkom slušne začať. Najprv to začalo gupkami, potom pribudli kadejaké živorodky, ale dali sa zohnať aj novšie druhy, ktoré sú pre chovateľa náročnejšie," vysvetľuje profesionál. O tom, že veľká chovná stanica nie je len o kŕmení rýb a čistení akvárií, svedčí malé špeciálne laboratórium, v ktorom bolo aj počas našej návštevy rušno. Práve v ňom dokáže chovateľ včas za pomoci mikroskopu identifikovať parazity, ktoré môžu ohroziť tento kolosálny vodný svet.
Všetky exotické ryby "plávajú" do Trnavy nad Laborcom leteckou cestou, zabalené v sáčkoch s vodu, s prístupom kyslíka a chránené v polystyrénových boxoch. Po príchode smerujú do karanténnych nádrží, kde sa im podávajú liečivá. Po piatich dňoch sú v poriadku a zaradené medzi ostatné ryby svojho druhu. "Karanténa je nevyhnutná, ryby sú spočiatku stresované. Vtedy môžu dostať rôzne choroby. Niektoré z nich môžu mať parazity a preto treba nasadiť karanténu a liečivá," vysvetľuje Jozef.
Aj keď mnohí laici považujú chovateľov rýb a rybárov za "tichých bláznov", priateľský vzťah môže byť aj medzi chovateľom a akvarijnou rybou. "Cítiť to hlavne u veľkých rýb ako sú cyklidy a diskusy. Tie rozpoznajú majiteľa. Môžete strčiť ruku do akvária a hladkať ich," dodal. Medzi zákazníkmi sú podľa neho celkom obľúbené pyrane. "Pekne vyzerajú a niekoho baví, že sú agresívne - asi sa tým ľudia ukľudňujú," hovorí o rybách, ktorých domovom je divoká Amazonka a Orinoko. V poslednej dobe ho z profesionálneho hľadiska láka najmä Peru. "Polovica tejto krajiny je stále neprebádaná. Najmä odtiaľ je veľa rybích noviniek. A ja patrím medzi tých, ktorých stále láka niečo nové," povedal. Blízkym cieľom skúseného akvaristu je aj chov sladkovodných rají. "Sú veľmi pekné, modré so žltými bodkami, majú rozpätie 20 až 30 centimetrov. Už som objednal dva druhy z Kolumbie," pousmial sa spokojne. Medzi jeho obľúbené druhy patrí aj Botia Macracantha. "Skoro nikto ich vo svete nerozmnožuje a mne sa to ako tak darí," dodal na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári