samotným štartom maturity panovala medzi maturantmi napätá atmosféra. Očakávania boli veľké, nikto však netušil, aké témy na nich čakajú. Hoci sa zaručené správy o otázkach objavili na internete, nakoniec sa nepotvrdili.
"Mám veľký strach, snáď to nejako napíšem. Štyri roky nás na to pripravovali, musíme slovenčinu zvládnuť. Viac som si pozeral matematiku, počítal staršie monitory. Aj keď si myslím, že som pripravený, bojím sa. Dúfam, že to postupne opadne," povedal nám pred maturitou študent Gymnázia na Poštovej ulici Juraj Briškár.
Samotný úkon maturity sa začal otváraním obálok s témami. Za prítomnosti troch svedkov vybral z trezoru obálku riaditeľ spomínaného gymnázia Marián Ružička a otvoril ju. Hneď bolo jasné, že maturanti budú zvažovať medzi štyrmi žánrami. Mohli si vybrať úvahu na výrok Konfuciusa: "Slová kníh nás vzrušia, dôležité je, aby nás zmenili", rozprávanie (Každá lavica niečo skrýva), charakteristiku triedy, skupiny alebo generácie (My sme my) alebo diskusný príspevok o význame rodiny v súčasnom svete na základe výroku A. Mauroisa: "Bez rodiny sa človek trasie od zimy v nekonečnom vesmíre."
Pre odborníkov na slovenčinu, nominovaných z iných škôl, boli témy prijemným prekvapením. "Myslím si, že sú prijateľné pre študentov. Tento rok je výhodou to, že úvaha je zadaná jedným citátom a nie dvoma, nemusia sa teda rozhodovať. Ak sa dobre pripravili, tak to zvládnu," povedala nám predsedníčka maturitnej komisie Miriam Sakmárová.
Študentka Katarína Karafová síce tvrdila, že nervozitu necíti, nakoniec však priznala, že jej všetko jedno nie je. "Len dúfam, že ma kopne múza. Pripravovala som sa zodpovedne, hoci som sa viac sústredila na matematiku a angličtinu," vysvetlila Katka a dodala, že veľa času v poslednom období nemala: "Diskotéky neboli, ale prídu, až zmaturujem. Potom to roztočím."
Na Gymnáziu na Poštovej ulici maturuje v štyroch triedach 130 žiakov. Riaditeľa M. Ružičku však prekvapilo, že si len pätina zvolila náročnejšiu ´A´ formu zo slovenčiny. "Myslím si, že ambíciou gymnazistov by malo byť zvoliť si náročnejšiu úroveň, ale zatiaľ zrejme hľadajú ľahšiu cestu," uviedol M. Ružička.
Na otázku, či to nie je spôsobené tým, že vysoké školy zverejňujú kritériá neskôr, ako si maturanti volia úroveň maturitnej skúšky, odvetil, že určite. "Toto je veľmi dôležitý faktor. Keby vysoké školy dostatočne včas avizovali, že úroveň ´A´ bude postačovať na prijatie, určite by nemali žiaci problémy vybrať si ju. Pre nich to však asi momentálne nie je dôležité."
Maturanti si mohli pri písomke pomôcť Krátkym slovníkom slovenského jazyka, synonymickým slovníkom a Pravidlami slovenského pravopisu. V rámci ´A´ úrovne činil rozsah tri až päť strán, na úrovni ´B´ dve až štyri strany. Po pätnásťminútovom čase na rozhodnutie pre jednu z tém mali na vypracovanie štyri hodiny.
Jednotlivé práce budú opravovať učitelia školy, na ktorej sa maturovalo. Nebudú však vedieť, kto písal konkrétnu prácu, pretože každá je označená len rodným číslom. Na objektivitu maturít dozerá aj Krajský školský úrad (KŠÚ). "Zatiaľ je všetko v poriadku. Dnes si už každý dá na matematiku dobrý pozor, aby sa nezopakoval minulý rok. Počty testov boli v poriadku, školy vedia, ako postupovať," povedala nám odborná radkyňa KŠÚ pre stredné školy Viera Juríková.
Maturity budú pokračovať centrálne zadávanými testami externej časti maturity, ktoré vyhodnotí Štátny pedagogický ústav, a písomnými prácami internej časti maturity, ktoré si vyhodnotí každá škola zvlášť. Dnes čaká študentov angličtina a taliančina, v stredu matematika, deň nato nemčina a španielčina a v piatok ich potrápi ruština a francúzština.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári