ťažký, že pod jednou podperou dokonca "poklesol" aj chodník. Skupina chlapov z košickej pobočky rakúskej firmy Felbermayr sa od pol deviatej pripravovala na zaujímavú akciu - bezproblémový prenos a inštaláciu sochy kniežaťa Františka II. Rákociho na nádvorí neďalekej Katovej bašty.
Umelecké dielo v hodnote 35 miliónov forintov (viac ako 5 miliónov Sk) vytvoril maďarský sochár Sándor Györfi. Vláda Maďarskej republiky sochu darovala Košiciam pri príležitosti 330. výročia narodenia kniežaťa a 100. výročia prevezenia jeho pozostatkov z tureckého Rodošta do Košíc a ich znovupochovania v Dóme sv. Alžbety. O tento akt požiadali koncom 19. storočia v Uhorskom sneme poslanci mesta Košice. Uskutočnil sa 29. októbra 1906 a 45 organizátorov vrátane mesta Košice prichystalo teraz oslavy storočnice tejto historickej udalosti. Začali 26. marca v rodnej obci kniežaťa Borši. Pokračovať budú dnes o 16.00 hod. slávnostným odhalením sochy Františka II. Rákociho na nádvorí Katovej bašty.
Náklad mal doraziť do Košíc okolo 10.00 hod., mestskí policajti už od šiestej rána hliadkovali v uliciach. Dbali najmä na to, aby v úzkych mestských uličkách na trase neparkovali autá a neprekážali transportu. Ešte o 12.00 hod. však po kamióne vezúcom sochu nebolo ani chýru.
"V meste tento žeriav väčšinou nepoužívame," krátil nám chvíle čakania žeriavnik Jozef Lörinc. "Bez závaží má hmotnosť 60 ton, šírku tri, s roztiahnutými podperami desať, dĺžku šestnásť metrov. Unesie maximálne 70 ton, rameno sa dá vytiahnuť do výšky 77 metrov. Doteraz najťažším nákladom, ktorý sme prenášali, bolo 64-tonové vodiace koleso na rotačnú pec cementárne v Turni nad Bodvou. Máme na košickom letisku aj ťažší žeriav, ten má hmotnosť 225 ton."
S viac ako dvojhodinovým meškaním oproti plánu nakoniec dorazil očakávaný nákladiak. Na korbe so sochou, obrovským kamenným podstavcom a dvoma menšími doplnkami. Chlapi najprv uviazali na hák žeriava a ponad strechu budovy premiestnili 8.5-tonový podstavec. S vyobrazenou mapou Európy a 12 názvami obcí a miest vrátane Košíc. Teda časťou tých, s ktorými boli nejako spojené životné osudy kniežaťa. Pri tejto operácii už bol prítomný aj generálny konzul Maďarskej republiky v Košiciach Imre Czékmán i viceprimátor Košíc Eugen Čuňo. Takisto aj autor Györfi so synom Sándorom, ktorí práce pri osadzovaní sochy riadili.
Najtvrdším orieškom sa ukázal byť samotný Rákoci. Poležiačky ho uložili na kabáty rozložené po trávniku a uviazali mu popruhy okolo hlavy a krku. "To nie je veľmi dôstojné, musíme to urobiť inak," nesúhlasil Györfi. Preto popruhy previazali popod ruky a okolo čela. Spôsobilo to nerovnováhu sochy a neskôr problémy pri jej osadzovaní do podstavca. Socha, vysoká 240 centimetrov, bola napokon o 15.30 hod., čiže viac ako tri hodiny od príchodu maďarského kamióna na Starú baštovú, kompletne poskladaná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári