Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 27. júl, 2021 | Meniny má BoženaKrížovkyKrížovky

ČAROKRUHY

Parapsychologický výskum je určený pre velikánov duchaĽudská duša disponuje silou, ktorá vie ovplyvňovať hmotuVykladanie kariet, levitácia,

Parapsychologický výskum je určený pre velikánov ducha

Ľudská duša disponuje silou, ktorá vie ovplyvňovať hmotu

Vykladanie kariet, levitácia, vyvolávanie duchov alebo prenášanie informácií silou vôle sú javy, ktoré u mnohých vedcov vyvolávajú podozrenie z okultizmu. Je to však naozaj tak? Časť vedcov je toho názoru, že ľudské vedomie je príliš zložitý fenomén, aby sme niektoré jeho javy označili za pomätenie zmyslov.

Počiatky parapsychológie siahajú do druhej polovice 19. storočia, keď Európu zasiahla vlna špiritizmu. Podľa amerického vzoru sa skupiny ľudí stretávali na tajných seansách, kde rinčali poháre a posúvali sa stoly. V roku 1882 sa v Londýne založila Spoločnosť pre fyzikálny výskum, ktorá si vytýčila za cieľ osloviť senzitívnych ľudí a presvedčiť sa o ich nevšedných schopnostiach. Spoločnosť zanechala tisícky protokolov, ktorým však chýba jednotný a zovšeobecňujúci metodický a teoretický základ. Spoločným menovateľom všetkých "nadprirodzených javov" je to, že vedeckými metódami nie sú dokázateľné, alebo že ide o obyčajné šarlatánstvo. Parapsychológia je výnosným obchodom pre podvodníkov, ktorí ťažia zo záujmu ľudí o tieto javy.

Skryť Vypnúť reklamu

Priekopníkom vedeckého bádania parapsychologických javov bol Američan Joseph B.Rhine, ktorý vypracoval viacero kontrolovaných experimentálnych štúdií. Rhine okrem iného uskutočnil slávny pokus so sadou kariet s piatimi rôznymi symbolmi. Jeho cieľom bolo vniknúť do tajov jasnovidectva, predvídania a telepatie. Úcastníci pokusu dostali za úlohu určiť kartu, ktorá sa nachádzala v obálke, buď v tej istej alebo v susednej miestnosti. Pri testovaní predvídavosti museli pokusné osoby odhadnúť sled kariet. Telepatické schopnosti zisťoval vedec tak, že z pokusných osôb vytvoril dvojice, kde jeden dostal karty a druhý musel v susednej miestnosti uhádnuť, ktoré sú to. Presnosť zásahov vo všetkých troch disciplínach prekročila limit štatistickej náhody.

Skryť Vypnúť reklamu

Rhine experimentoval aj s psychokinézou a použil na tento úcel kocky. Zaujímalo ho, či úcastníci dokážu silou vôle ovplyvniť, na ktorú stranu má kocka dopadnúť. Podobne ako pri kartách dospel k výsledkom, ktoré sa vymykali z rámca náhody. Zo série pokusov vyvodil záver, že ľudská duša disponuje silou, ktorá ovplyvňuje hmotu. Kolegovia jeho pokusy podrobili ostrej kritike a obvinili ho zo selekcie dát a zo zanedbania kontroly pokusov.

V roku 1979 založili vedci Princetonskej univerzity Spoločnosť pre výskum fyzikálnych anomálií. Princetonská spoločnosť sa zaoberala napríklad problémom vnímania na diaľku. Vedec Róbert Jahn pripravil experiment, pri ktorom okrem pokusnej osoby nasadil aj "agenta". Ten odišiel na miesto, ktoré pokusná osoba nepoznala. Obaja dostali za úlohu robiť si poznámky alebo náčrty - agent o navštívenom mieste, druhý úcastník o svojich "vnútorných obrazoch". Získané údaje vedci porovnali a vyhodnotili v kódovanej podobe. Počet podobných alebo zhodných výsledkov takisto prekročil hodnotu štatistickej náhody a jav pretrvával bez ohľadu na časovú a priestorovú vzdialenosť medzi oboma osobami.

Skryť Vypnúť reklamu

Doterajšie výsledky meraní, uskutočnených pri príležitosti udalostí celosvetového významu /smrť princeznej Diany, nálety NATO na Juhosláviu/, ukazujú, že tieto udalosti zapôsobili na milióny ľudí z celého sveta súčasne, bez ohľadu na to, či sa ich bytostne dotkli alebo nie. Kanadský psychológ Roger Nelson na základe týchto výsledkov vyslovil hypotézu, že paralelným pôsobením viacerých vedomí vznikajú silové alebo energetické polia.

O parapsychologické javy prejavili záujem aj vojenské kruhy. Americká spravodajská služba CIA začala v roku 1974 výskumný program na tému jasnovidectvo. Pod vedením renomovaného fyzika Rusela Targa odhalil istý Pat Price svoje poznatky o sovietskych vojenských zariadeniach, ktoré nikdy nenavštívil a nemal možnosť vidieť ani ich plány. Tento parapsychologický James Bond s neuveriteľnou presnosťou opísal prísne tajnú sovietsku jadrovú strelnicu. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia sa uskutočnili ďalšie experimenty. Vedcov zaujímalo, či meditácia alebo dlhodobý pôst umožňuje človeku vnímať mimo -zmyslové javy. Úcastníkom týchto experimentov je tzv. vysielač a prijímač. Respondentovi v úlohe vysielača premietnu videozáznam alebo ukážu obrázok a on ho musí pomocou mentálnej energie dostať k prijímačovi. Ten referuje o všetkých vnútorných procesoch - obrazoch, myšlienkach a pocitoch - ktoré má počas prijímania mentálnej energie. Za ostatných dvadsať rokov sa uskutočnilo 2500 experimentov a počet správnych odpovedí dosiahol 22,5 percenta, čo je takisto za hranicou štatistickej náhody.

V súvislosti s parapsychológiou platí zásada, ktorú v oslovil v roku 1927 významný americký psychológ William Mc Dugall: "Parapsychologický výskum nie je určený pre povrchných amatérov, frustrovaných ľudí hľadajúcich útechu a diletantov, snažiacich sa vytĺcť z nového koníčka veľké zisky, ale pre vedecky fundovaných a mysliacich velikánov ducha, ktorí ho chápu ako intelektuálnu výzvu a príležitosť na vniknutie do podstaty človeka."

Na Zem ho priniesli svätí, ktorí prišli z hviezd

Zázračný uzlík Aztékov radi i škodil

Za najzaujímavejší objekt kultu u Aztékov považujú vedci tzv. svätý uzlík. Nikto z nich však nedokázal vyriešiť jeho záhadu. Informácie o uzlíku nám poskytujú rôzne zdroje. V Codexe Nattual je niekoľko rytín, ktoré ukazujú, ako sa dostal na Zem. Na jednej z nich vidieť hviezdnu cestu, po ktorej kráča človek, nesúci na pleciach veľký uzlík. Na ďalšej rytine už leží uzlík na konci tejto cesty, na zemi.

Potomkovia kmeňa Pawnee sú presvedčení, že uzlík priniesli na zem svätí, ktorí prišli z hviezd. Motív svätého uzlíka je známy aj Indiánom Iowa v Severnej Amerike (na snímke). Zo všetkých legiend vyplýva jedno: uzlík priniesli na Zem mimozemské bytosti alebo ľudia "zaučení" zaobchádzať s ním. Vo všetkých starých kronikách je zapísané, že počas dlhého putovania sa prihováral tým, ktorí ho niesli, ukazoval im cestu a udeľoval múdre rady. Uzlík mohol hovoriť vďaka tajomnej, neviditeľnej sile, ktorá v ňom bola.

Z textu vyplýva, že z neho pravdepodobne hovorila mimozemská bytosť. Tento záhadný predmet mal v sebe aj "zlú energiu". Indiáni kmeňa Omaha tvrdili, že uzlík má tajomnú silu, ktorá bola zároveň "nečistá" a "škodlivá". Uprostred uzlíka bola svätá mušľa, ktorá sa nikdy nesmela dotknúť zeme. Občas vyžarovala mimoriadne vysokú teplotu. Preto uzlík mohli nosiť iba zasvätení Indiáni. Uzlík sa nesmel otvoriť. Raz ho otvorili a bolo vidieť z neho vychádzajúce lúče, meniace sa na kúdoly dymu. Po mohutnom závane jeden z Indiánov vzlietol do vzduchu. Zrejme došlo k nepredvídanému výbuchu. Mnohí vedci sa pokúšali interpretovať túto udalosť. Tvrdili, že z otvoreného uzlíka sa uvoľnila silná energia.

Zázračný uzlík bol možno súčasťou Božieho plánu, ale žiaľ, jeho fungovanie je dodnes nezrozumiteľné. Faktom je, že počas putovania sa uzlík ľuďom prihováral, ale neskôr už neprehovoril. Čo sa však stalo s ostatnými uzlíkmi? Španielski kronikári zapísali, že Indiáni pravdepodobne skryli všetky kultové predmety na bezpečných miestach. Uzlík nazvali pohanským objektom kultu a "dielom diabla". Prikázali ho okamžite zničiť, keby sa niekde našiel. Mnohé kroniky ostali ešte neprečítané. Možno obsahujú kľúč k tejto záhade.

Aké byliny určili hviezdy ľuďom v znamení Barana?

Chýba im železo a draslík

Baran je plný života, má obrovskú životnú silu a silnú individualitu. Hoci v podstate veľmi nechorľavie, predsa však máva najväčšie problémy s hlavou a nervovým systémom. Ak je narodený v prvej dekáde znamenia, má neraz problémy s obličkami, žlčníkom a hlavou. Baranov z druhej dekády najčastejšie postihujú choroby hrdla, mandlí, pečene, Baranov z poslednej dekády najčastejšie trápi žalúdok, zápal žíl, úrazy hlavy. Mali by jesť veľa zeleru, špenát, kapustu, papriku, pór, sušené ovocie a šaláty. Obsahujú totiž veľa železa a draslíka, čo sú prvky, ktoré najviac chýbajú ľuďom narodeným medzi 1.marcom a 19. aprílom. Z bylín sú to žihľavka, majoránka, chmeľ.

Ovplyvňuje nás nebezpečné zemské žiarenie

Zem má vo svojom srdci veľký magnet

Niektorí vedci sú už dnes presvedčení, že časť peňazí vydávaných na výskum rakoviny, by mala íst na výskum zemského vyžarovania ako hlavnej príčiny tejto choroby... K tomuto, pre mnohých prekvapivému zisteniu, dospeli vedci po dlhoročných výskumoch nebezpečného zemského žiarenia.

Dnes je už známe, že elektromagnetické žiarenie rôznych zariadení - mobilov, televízorov a ďalších - zvyšuje pravdepodobnosť ochorenia na rakovinu. Je zdrojom takzvaného geopatogénneho stresu. Skrýva sa pod tým nielen zhoršenie zdravotného stavu človeka následkom vyžarovania spomínaných zariadení, ale aj samotnej Zeme. Naša zemeguľa má totiž prirodzené magnetické pole, akoby mala vo svojom srdci veľký magnet.

Ľudský organizmus sa prispôsobil životu v tomto poli, pretože spolu s ním podliehal evolúcii. Avšak v určitých situáciách, keď je toto pole prirodzene alebo umelo narušené, mení hodnotu, na ktorú sme zvyknutí a vtedy nás pomaly ničí. Stačí slabé elektromagnetické pole vytvárané podzemnými prameňmi, zlomami, banskými prácami, niektorými skupinami minerálov. Najväčšie nebezpečenstvo číha zo strany podzemných vodných žíl, prirodzených energetických línií a tzv. Hartmanovej siete. Body, v ktorých sa línie týchto sietí križujú, škodia zdraviu.

Jav sa rozvíja postupne. Človek, ktorý trávi dlhší čas na takomto mieste, môže mať najskôr zvýšený krvný tlak, alebo jeho telesná aktivita klesá, je menej odolný voči baktériám a vírusom. Osoba, ktorá trávi dlhší čas pod vplyvom negatívnej zóny, trpí nespavosťou, pretože jej organizmus sa nachádza v stave ustavičného alarmu. Osobitne citlivý na tento druh porúch je mozog a v ňom epifýza, produkujúca veľa psychoaktívnych substancií /melatonín, serotonín/. Nedostatok melatonínu spôsobuje poruchy spánku, ťažkosti s pamäťou, depresie, rýchle starnutie a dokonca vznik nádorov.

V staroveku vzbudzoval v ľuďoch obdiv aj strach

Narcis je symbolom spánku a smrti

Narcis je jeden z najkrajších kvetov skorej jari, je symbolom spánku, smrti a zmŕtvychvstania. Meno Narcissus pochádza z gréckeho narke, čo znamená pomätenie zmyslov, klam.

Kedysi ľudia verili, že sladká vôňa narcisu má narkotizačné vlastnosti. V staroveku tento kvet vzbudzoval obdiv i strach. Mýty o narcise sú mýtmi o nešťastnej láske. Prvý hovorí o krásnej Echo, ktorá Narcisovi, synovi boha rieky Kéfisovi a nymfy Leiriopy, nedokázala povedať o svojej láske. Keď raz zabávala žiarlivú Heru, aby odvrátila pozornosť od Dia, flirtujúceho s inými ženami, Héra, prehliadnuc jej lesť, zobrala Echo dar reči. Odvtedy Echo opakuje iba cudzie slová, väčšinou ich posledné slabiky.

Narcis odmietol lásku Echo a tá, ohrdnutá utiekla medzi skaly, kde dodnes blúdi medzi horami, dolinami... Bohyňa pomsty Nemesis za túto necitlivosť potrestala Narcisa tým, že naňho zoslala veľkú, nenaplnenú lásku. Jedného dňa sa sklonil nad vodou, trápiac sa, márne vystieral ruky k svojmu obrazu. Až raz, dúfajúc, že sa priblíži k svojmu milovanému obrazu, spadol do vody. Keď prehľadali prameň, Narcisovo telo nenašli. Zostali po ňom iba biele kvety... Odvtedy je nebezpečné hľadieť na svoj obraz pridlho...

O narcise sa môže človeku aj snívať. Taký sen hovorí o tom, že sme boli k niekomu veľmi nespravodliví , máme sa snažiť napraviť túto krivdu. Sen o narcise znamená aj pripraviť sa na veľké životné zmeny. Ak nám niekto daruje kyticu narcisov, dajme ju do osobitnej vázy, Narcisy nemajú rady spoločnosť iných kvetov, zabíjajú ich svojím slizom.

Stranu pripravila: Malva Pokorná

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 2. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 3. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 4. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 5. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Lenivý brunch s Muchom
 8. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 9. Od Česka až po Jadran
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Keď ekológia spája
 2. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 3. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 4. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 5. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 6. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 7. Slovník investora 07: Bitcoin a jeho úloha v portfóliu investora
 8. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 10 801
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 760
 3. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 4 992
 4. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 351
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 286
 6. Od Česka až po Jadran 3 965
 7. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 149
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 3 119
 9. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 2 807
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 199
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Policajná kontrola na hraničnom priechode.

Zrušili výhodu očkovaným jednou dávkou.


5 h
Peter Tkačenko

Vláda sa musí pozrieť pravde do očí.


9 h
Odporcovia očkovania sa viac boja smrti po vakcíne, ako po nákaze covidom.

Odporcovia očkovania sú najmä medzi nevzdelanými a chudobnými.


5 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop