V areáli bratislavského výstavného centra Incheba sa tento týždeň otvorili brány 16. ročníka Autosalónu
Návštevníkov čaká vyše 65 premiér, niektoré sú ešte čerstvé zo Ženevy
Za účasti odbornej verejnosti sa v utorok v areáli bratislavského výstavného a kongresového centra Incheba otvorili brány 16. ročníka medzinárodného podujatia Autosalón. Súbežne s ním sa koná tiež 12. špecializovaná výstava autopríslušenstva a servisnej techniky Autoservis a 6. ročník medzinárodnej výstavy motocyklov a príslušenstva Motocykel 2006.
Na tohtoročnej motoristickej prehliadke, ktorá je pre širokú verejnosť prístupná od stredy do nedele, sa prezentuje viac ako 200 domácich a zahraničných vystavovateľov na ploche cez 40 000 štvorcových metrov (m2). Pre návštevníkov Autosalónu je pripravených viac ako 65 premiér, z ktorých niektoré sú ešte čerstvé zo Ženevy. Jednou z nich je aj nový model Peugeot 207, ktorý sa bude vyrábať aj v trnavskom závode PSA Peugeot Citroën. Slovenskú výstavnú premiéru má tiež luxusný offroad z dielne bratislavského závodu Volkswagenu (VW) Audi Q7. Nechýbajú značky ako Mercedes Benz, BMW, Porsche, Škoda, Fiat, Toyota, Lexus, Kia a mnohé iné.
Expozíciu automobilov dopĺňajú motocykle s viacerými premiérami značiek, ako napríklad Honda, Yamaha alebo BMW. Sekundujú im predajcovia príslušenstva, náhradných dielcov, oblečenia a olejov. Návštevníci môžu tiež zhliadnuť sekciu karavanov a obytných automobilov, v ktorej sa predstavuje viac ako 20 obytných prívesov a vozidiel. Na svoje si prídu aj milovníci lodí, plachetníc a vodných športov.
V rámci sprievodného programu organizátori pripravili expozíciu monopostov F1 a veteránov, testovacie jazdy, crashtesty a exhibičné vystúpenia. Na dnes je naplánované vyhlásenie novinárskej ankety Auto roka 2006 na Slovensku a Bestseller 2005 - najpredávanejšie automobily minulého roka.
Ceny vstupeniek sú rovnaké ako vlani a zlosovateľné v súťaži. Šťastný výherca na záver autosalónu získa možnosť polročného užívania vozidla Subaru.
TASR
Na autosalón v Lipsku s prototypom
Malý Smart jazdí už aj na plyn
Firma Smart, ktorá patrí do koncernu DaimlerChrysler a ktorá vyrába dvojmiestne automobily Smart Fortwo (doslova pre dvoch) a štvormiestne vozidlá Smart Forfour (pre štyroch), predstaví na blížiacom sa autosalóne v Lipsku prototyp novej verzie Smarta Fortwo.
Nová verzia má doplnkové označenie cng, ktorá neznamená nič iné než compressed natural gas, čiže stlačený zemný plyn. Z tohto doplnkového označenia vyplýva, že vozidlo môže jazdiť aj na plyn. Vodič si prepínačom na strednej konzole môže zvoliť pohon buď na plyn alebo na benzín. Dva vysokotlakové zásobníky na plyn, ktoré majú objem po 16 litrov, sú umiestnené pod podlahou vozidla a preto sa ich inštaláciou nezmenšil ani vnútorný priestor vozidla ani jeho batožinový priestor. Pri jazde na plyn spotrebuje malý Smart približne 3,2 kg plynu na 100 km. Spotreba pri benzínovom pohone je okolo 4,7 l/100 km. S plne naplnenými nádržami na plyn aj benzín môže Smart prejsť až 393 km (138 km na plyn, zvyšok na benzín). Na pohon mikrovozidla Smart sú k dispozícii dva trojvalcové radové motory. Ide o benzínový motor, ktorého zdvihový objem je 698 cm3 a ktorý sa dodáva v troch výkonových verziách (37 kW, 45 kW a 55 kW). K dispozícii je aj vznetový trojvalec zdvihového objemu 799 cm3, ktorého maximálny výkon je 30 kW. S najvýkonnejším motorom dosiahne Smart maximálnu rýchlosť 150 km/h. Smart Fortwo je postavený na podvozku s rázvorom len 181 cm a jeho celková dĺžka je 2,5 m.
rm
Magická hranica po vyše štyroch rokoch
Mazda6 sa stala milionárom
Japonská firma Mazda oznámila, že koncom februára prekročila výroba modelu Mazda6 miliónovú hranicu. Stalo sa tak štyri roky a jeden mesiac po tom, čo model Mazda6 začal schádzať z montážnej linky závodu Hofu v Japonsku. Žiaden iný model firmy Mazda v jej doterajšej histórii nebol vyrobený v počte milión kusov za takú krátku dobu ako Mazda6. Od októbra 2002 sa Mazda6 vyrába aj v americkom závode AutoAlliance International, ktorý je spoločným podnikom firiem Mazda a Ford. V januári sa začala vyrábať aj v Číne.
Mazda6, ktorá sa na japonskom trhu predáva pod označením Atenza, bola prvým modelom novej generácie vozidiel, vyvíjanej podľa novej firemnej koncepcie Zoom-zoom. Mazda6 má elegantnú karosériu so športovými prvkami. Dodáva sa v troch variantoch: štvordverový sedan, päťdverové vozidlo so šikmou zadnou časťou (hatchback) a športové kombi. O kvalitách Mazdy6 svedčí, že získala 110 automobilových ocenení.
Pre model Mazda6 je k dispozícii niekoľko pohonných jednotiek, z ktorých najslabšia je 1,8-litrový štvorvalec výkonu 88 kW. Ďalším motorom je dvojlitrový motor, ktorého maximálny výkon je 108 kW. Motor zdvihového objemu 2,3 litra sa dodáva v dvoch výkonových verziách. Neprepĺňaná verzia má maximálny výkon 122 kW, prepĺňaná verzia disponuje výkonom 191 kW a slúži na pohon športovej verzie Mazda6 MPS (na snímke), ktorá zrýchli z 0 na 100 km/h za 6,6 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 240 km/h. K dispozícii je aj dvojlitrový turbodieselový motor, ktorého maximálny výkon je 105 kW.
rm
Sloboda zvierat žiada stiahnuť reklamu na škodovku
Za neetickú považuje Sloboda zvierat najnovšiu reklamnú kampaň na automobil škoda s titulkom Zbavte sa ho, privezte ho k nám. Preto požiadala riaditeľstvo automobilky a Radu pre reklamu o jej stiahnutie z vysielania.
V reklame sa istý muž odvezie aj so svojím psíkom do lesa. Až na konci sa diváci dozvedia, že sa tam nechce zbaviť chlpatého spoločníka, ale starého auta. "Motív a celkové vyznenie reklamného spotu predovšetkým v rozhlasovom a printovom prevedení považujeme za neetický. Navádza k nezákonnému správaniu zbavovaniu sa zvieraťa," uviedla Monika Ďurkovičová, hovorkyňa Slobody zvierat.
Podľa zákona o veterinárnej starostlivosti je opustenie zvieraťa s úmyslom zbaviť sa ho priestupkom, za ktorý je pokuta do 10 000 korún. Predmetná reklamná kampaň takto podľa nej navádza na nezákonné konanie. Okrem toho môže negatívne výchovne pôsobiť aj na mravný vývin detí a mládeže a podnecovať ich ku ľahostajnosti, krutosti a nezodpovednosti. Slovenskí ochranári podali sťažnosť s podporou WSPA - World Society For the Protection Of Animals.
Sloboda zvierat štvrtý rok realizuje na všetkých typoch škôl projekt Svet je pre všetkých, ktorým vychováva deti a mládež k etickému a zodpovednému vzťahu k prírode a všetkým živým bytostiam. "Práve v tomto kontexte považujeme tak intenzívnu mediálnu kampaň s tak nehumánnym obsahom za zvlášť cynickú a škodlivú nielen pre mládež, ale pre celú spoločnosť," uvádza Ďurkovičová.
TASR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári