Obidve sa týkajú zákonov a ďalších noriem, ktoré tvoria kostru reformy zdravotníctva na Slovensku. Predkladatelia navrhujú aby ústavný súd konštatoval nesúlad niektorých ustanovení zákona o zdravotných poisťovniach, zákona o zdravotnej starostlivosti, nariadení vlády a ministerstva zdravotníctva, ktoré vymedzujú rozsah bezplatnej zdravotníckej starostlivosti, s ústavou. Zároveň žiadajú, aby najvyšší orgán ochrany ústavnosti pozastavil účinnosť napadnutých ustanovení zákona a ďalších vládnych a rezortných noriem.
V prvom prípade sa navrhovatelia domnievajú, že fungovanie zdravotných poisťovní vo forme akciových spoločností, ktorých cieľom je okrem iného vytvárať zisk, nie je v súlade s ústavou. Podľa ich názoru zákon umožňuje poisťovniam fungovať na komerčnom základe, čo je v rozpore aj s nálezom ústavného súdu z roku 1997, podľa ktorého "zdravotné a dôchodkové poistenie sú vo verejnom záujme vyňaté z hospodárskej súťaže".
"Takáto organizácia zdravotného poistenia je v priamom rozpore s princípom verejného a solidárneho zdravotného poistenia. Prax dokazuje, že zdravotné poisťovne v súčasnosti vynakladajú percentuálne menšiu časť verejných prostriedkov na zdravotnú starostlivosť ako v minulosti, keď mali podľa právnej úpravy verejnoprávny charakter," argumentoval zástupca skupiny poslancov advokát Ondrej Škodler.
Podľa jeho vyjadrenia zákon umožňuje poisťovniam využívať finančné prostriedky získané od občanov prostredníctvom povinných odvodov nielen na zdravotnú starostlivosť, ale aj na iné účely. "Zdravotné poisťovne vytvárajú vedome a cielene nedostatok prostriedkov na to, aby mohli uhradiť zdravotnú starostlivosť, ktorú by podľa zákona a ústavy mali občania za svoje prostriedky dostať. Myslíme, si, že národná rada odsúhlasila takú organizáciu zdravotného poistenia, ktorá nezabezpečuje reálny prístup občana k zdravotnej starostlivosti garantovanej ústavou."
Druhý návrh poslanci napadli nariadenie vlády, na základe ktorého bol vydaný katalóg zdravotných výkonov a chorôb, na ktorých občan finančne participuje, a zoznamy liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín z dielne ministerstva zdravotníctva, ktoré sú čiastočne alebo úplne uhrádzané z verejného zdravotného poistenia. Podľa navrhovateľov rozsah a podmienky poskytovania zdravotnej starostlivosti môže byť upravený výlučne zákonom. Nariadenia vlády a opatrenia ministerstva zdravotníctva sú podľa nich protiústavné.
Plénum ústavného súdu odročilo obidve pojednávania na neurčito.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári