roku, v ktorom sa posudzuje nárok na sociálne štipendium.
Za príjem sa vo všeobecnosti sa považuje príjem podľa zákona o životnom minime.
Vyhláška v § 2 presne stanovuje, ktorý príjem sa nepovažuje za príjem pre jej účely (napr. príjem nezaopatreného dieťaťa v okruhu spoločne posudzovaných osôb pripadajúci na kalendárny mesiac, ktorý je predmetom dane z príjmov, a to do výšky 1,2-násobku sumy životného minima jednej plnoletej fyzickej osoby).
Ak príjem nezaopatreného dieťaťa v okruhu spoločne posudzovaných osôb pripadajúci na kalendárny mesiac, ktorý je predmetom dane z príjmov presahuje 1,2-násobok sumy životného minima jednej plnoletej fyzickej osoby, zníži sa tento príjem na určenie rozhodujúceho príjmu o 1,2-násobok sumy životného minima jednej plnoletej fyzickej osoby.
Ak spoločne posudzovaná osoba (viď nižšie) v priebehu kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa posudzuje nárok na sociálne štipendium, alebo v priebehu kalendárneho roka, v ktorom sa posudzuje nárok na sociálne štipendium, začala poberať starobný, invalidný, výsluhový dôchodok, invalidný výsluhový dôchodok, materské alebo rodičovský príspevok a najmenej počas troch mesiacov pred posudzovaním nároku na sociálne štipendium nemá táto spoločne posudzovaná osoba okrem už uvedených príjmov iné príjmy, za mesačný príjem sa u tejto osoby na určenie rozhodujúceho príjmu považuje príjem pripadajúci na jeden kalendárny mesiac.
Ak spoločne posudzovaná osoba poberá v čase podania žiadosti o priznanie sociálneho štipendia dávku v nezamestnanosti, za mesačný príjem sa u tejto osoby na určenie rozhodujúceho príjmu považuje výška dávky v nezamestnanosti.
(Zdroj: www.obcan.sk)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári