zastať na hornej ceste. Tá dolná je v zime takmer neprejazdná. Potom cez lúku vedie úzky chodníček ku chalúpke ako z rozprávky. Ak sa náhodou rozhodnete z vychodenej cestičky vybočiť, vhupnete po kolená do snehu. Rodina Dluhošová sa rozhodla opustiť byt v okresnom meste Spišská Nová Ves a dnes býva v obci, ako sa vraví, Pánu Bohu za chrbtom. Napriek tomu neľutujú, že život v paneláku vymenili za bývanie v drevenici.
„Tento kraj veľmi dobre poznáme, chodievali sme sem na huby. Vždy som túžil po takomto bývaní. Raz sa mi dokonca prisnilo, že som kúpil drevenicu. A keďže sny sú niekedy veľmi dôležité, rozhodol som sa drevenicu naozaj kúpiť," s úsmevom spomína 55-ročný Jozef Dluhoš na to, ako pred 15 rokmi urobil takmer osudový krok. Kúpená nehnuteľnosť najprv slúžila ako víkendová chalupa, neskôr sem domáci pán prišiel bývať nastálo. Dokonca sa na neho usmialo šťastie, pretože si tu našiel aj prácu školníka. Jeho dospelý, dnes 31-ročný syn Marek podobne ako otec prepadol čaru drevenice a krásnej prírody. So svojou manželkou sa nasťahoval ku otcovi, predstaviteľom tretej generácie je ich polročný synček. „Neľutujem, že som sem prišiel. Pracujem v miestnych lesoch. Čo mi však vadí, tak to je málo autobusových spojov. Poväčšine využívame auto," hovorí Marek.
Ak vojdete do drevenice rodiny Dluhošových, ocitnete sa ako v rozprávke. Štýlový nábytok z čias našich prarodičov, citlivo zrekonštruované časti drevenice, ktoré už nahlodal čas. Na druhej strane tu nechýbajú vymoženosti typické pre dnešnú dobu. Dluhošovci majú v útulnej drevenici kúpelňu s automatickou práčkou a nechýba ani moderné kuchynské vybavenie. Domáci sa nám priznali, že do drevenice, ktorú si zamilovali, investovali nemalé peniaze.
Nižné Repaše sú od roku 1993 vyhlásené za Pamiatkovú zónu ľudovej architektúry SR. Pre túto obec sú typické malé drevenice s maličkými oknami. Poniektorí však v minulosti v snahe kráčať s dobou domčeky ovakovali, inak povedané - obliekli do kožucha. Dnes majú Repašania možnosť žiadať z Ministerstva kultúry SR v rámci projektu Obnov svoj dom peniaze na rekonštrukciu dreveníc. Drevenice tvoria asi 50 percent nehnuteľností v tejto obci. Poväčšine slúžia ako víkendové domy. Kým za socializmu sa predávali za babku - išlo o sumu 40 až 50-tisíc korún, dnes je to aj o jednu nulu viac.
V Nižných Repašoch sme navštívili aj 84-ročnú Máriu Tabakovú, bývajúcu v drevenici, ktorej sa nedotkla žiadna modernizácia. Dom postavili ešte rodičia jej manžela. „Narodila som sa v Nižných Repašoch a tiež som vyrástla v drevenici. Ja už tu dožijem. Vychovala som tu svoje deti a im by som aj túto drevenicu chcela nechať. Preto o predaji vôbec nerozmýšľam," povedala nám táto dôchodkyňa, ktorá si obed varí na kachľovej peci. K drevenici ju viažu silné spomienky, ako mladá nevesta tu napríklad preležala týfus.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári