posilneniu kompetencií sudcovskej samosprávy. Tá sa oddeľuje aj od správy súdov úpravou v zmysle zásady o nezlučiteľnosti výkonu členstva v sudcovskej rade a súčasne výkonu funkcie predsedu a podpredsedu. O zmenách, ktoré v uvedenej oblasti nastali, sme sa porozprávali s JUDr. Jurajom Sopoligom, predsedom sudcovskej rady Krajského súdu v Košiciach.
Aké právomoci a kompetencie má sudcovská samospráva?
- Oddelením od správy súdov sa sudcovská rada vydefinovala ako orgán sudcovskej samosprávy a podieľa sa na riadení a správe súdov. O niektorých otázkach rozhoduje spoločne so správou súdov, ale tam, kde to zákon vyslovene upravuje, aj samostatne.
Sudcovská rada sa podieľa a rozhoduje o veciach, týkajúcich sa oblasti personálnej, ďalej pri príprave a využívaní rozpočtu, rozvrhu práce, pri výberových konaniach sudcov, predsedov súdov a tiež pri posudzovaní disciplinárnej zodpovednosti sudcov.
Môžete uviesť nejakú konkrétnu zásadnú zmenu?
- Zoberme si napríklad hodnotenia sudcov, ktoré sa vykonávajú raz za päť rokov. Zásadná kompetencia sudcovskej rady spočíva v tom, že určí členov prieskumnej komisie. Tí urobia rozbor rozhodovacej činnosti sudcu, na základe ktorého predseda súdu vykoná hodnotenie. Ak s ním sudca nesúhlasí, definitívne, teda ako odvolací orgán, rozhodne sudcovská rada. Tým sa v podstate zabezpečuje aj minimalizácia možnosti politizácie inštitúcie pri hodnotení činnosti sudcu ako ústavného činiteľa.
Kde všade boli zriadené sudcovské rady?
- Nová koncepcia samosprávy je založená aj na tom, že na každom súde má byť popri orgáne správy aj orgán samosprávy. Preto na každom stupni súdu, teda na okresnom, krajskom aj najvyššom súde boli zriadené sudcovské rady. Voľby do týchto orgánov sa podľa zákona mali na každom súde uskutočniť do konca lanského roka. Táto úloha bola v podmienkach Košického kraja splnená.
Koľko členov majú sudcovské rady?
- Počet členov môže byť od 3 do 15, každý súd si ho určil vopred. Na základe neho si potom sudcovia príslušného súdu v tajnom hlasovaní zvolili členov sudcovskej rady.
Uvediem príklad. Na krajskom súde v Košiciach pracuje 60 sudcov. Z ich radov bolo 7. decembra lanského roka zvolených sedem členov. Naším cieľom bolo, aby v sudcovskej rade boli zástupcovia všetkých pracovných úsekov, teda aby mohli riešiť veci pružne.
Začali už pracovať?
- Áno, sudcovské rady začali pracovať v zmysle svojich kompetencií od 1. januára tohto roka. Dovtedy fungovala a plnila uvedené úlohy sudcovská rada, jediná pre celý Košický kraj. Jej členmi boli zástupcovia všetkých okresných súdov. Chcem ešte doplniť, že súčasne so sudcovskými radami bolo vytvorené aj kolégium predsedov sudcovských rád v obvode krajského súdu. A to z dôvodu, že niektoré otázky treba riešiť na úrovni kraja. Tvoria ho predsedovia jednotlivých okresných sudcovských rád a kraja.
Čo od uvedených zmien môže očakávať občan?
- Možno predpokladať, že týmto spôsobom sa zabezpečí jednoznačná transparentnosť riadenia súdov a ich správy. Navyše tak budú sudcovia zodpovedať za to, ako vyzerá riadenie v praxi, pri výkone súdnictva. V konečnom dôsledku to bude mať dopad na to, čo je pre občana najdôležitejšie - včasné a zákonné rozhodnutie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári