ak nezaplatia do 48 hodín dlžoby na nájomnom a služby súvisiace s bývaním, skončia na ulici. Dlh voči Bytovému podniku predstavuje viac ako štyri milióny korún. Do utorka vyplatili obyvatelia bloku napriek ultimátu len 234 383 Sk. Viac peňazí vraj nemajú.
"Mám šesť detí a za jednoizbový byt platím nájomné vo výške sedemtisíc korún, mimo inkasa," povedala nám nájomníčka Agnesa Horváthová, ktorá dlhuje BPMK okolo 100 000 Sk. "Sociálku dostávam 7 000 korún. Z čoho mám platiť nájomné, ak chcem, aby deti chodili riadne do školy, najedli sa a umyli. Zo sociálky mi na splácanie časti dlhu sťahujú každý mesiac tisícku. Neviem, prečo mám za takýto byt platiť také vysoké nájomné, veď to sa už ani nedá nazvať sociálnym bytom."
Ako upresnila vedúca prevádzky obecných bytov BPMK Katarína Zelovčíková, sociálne odkázaní ľudia z Popradskej 72 majú celkové nedoplatky vo výške 4 529 029 korún. Po ultimáte sa však našli jedinci, ktorí dokázali vyplatiť v BPMK "na drevo" aj 40 000 korún naraz.
"Pri týchto, celkovo 111 bytových jednotkách momentálne evidujeme 60 riadne uzavretých a teda platných nájomných zmlúv a 51 neplatných," uviedla K. Zelovčíková.
Medzi rodinami na Popradskej je aj 16, zapojených do takzvaného Inštitútu osobitného príjemcu (IOP), v rámci ktorého im zo sociálok sťahujú peniaze na splácanie dlžôb. Medzi nimi to po výzve z BPMK, aby do 48 hodín zaplatili celú dlžnú čiastku, začalo vrieť. Pýtajú sa, prečo by mali byť vysťahovaní, keď prejavili ochotu a snahu platiť cez IOP.
Ako vníma túto situáciu, sme sa opýtali vedúceho oddelenia sociálnych vecí Magistrátu mesta Košice Matúša Hábera. "Výkon osobitného príjemcu na dávky v hmotnej núdzi nemôže riešiť vymáhanie nedoplatkov za uplynulé obdobie," skonštatoval M. Háber. "Ponúka však riešenie na zabránenie rastu ďalších nedobytných pohľadávok. Zároveň garantuje, že aspoň časť dávky sa využije na účel, na ktorý bola poskytnutá. Mesto Košice vykonáva osobitného príjamcu na dávky v hmotnej núdzi a na príspevky k dávke v hmotnej núdzi (mimo aktivačného a ochranného príspevku-pozn.red.) v obytných domoch, ktoré si mesto Košice vyčlenilo pre potreby sociálneho bývania. Uplatnenie systému IOP je spojené s veľkými problémami. V prvom rade to boli neplatné nájomné zmluvy. Nájomné zmluvy v sociálnych bytoch sú vždy uzatvárané na dobu určitú. V prípade, že nájomník si neplní povinnosti spojené s nájmom alebo iným spôsobom zmluvu porušuje, po uplynutí stanovenej doby sa zmluva nepredĺži."
Ako sme sa dozvedeli, vedenie BPMK sa rozhodlo, že v najbližších dňoch vyhodnotí prístup dlžníkov z Popradskej 72 a ich snahu vyrovnať nedoplatky, až potom pristúpi k prípadným deložáciám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári