ktorých je stále ešte veľa a neumožňujú im dostať sa všade, kam potrebujú. Pri projektovaní a výstavbe nových budov je už samozrejmosťou, že musia byť bezbariérové, horšie je to s dávnejšie postavenými. Prestavby sa s výnimkou historických objektov robiť musia, ale ide to veľmi pomaly. Je ešte dosť inštitúcií, ktoré sú pre vozičkárov nezdolateľné.
Imobilní občania sa dožadujú zmien, predkladajú svoje požiadavky a čakajú, kedy sa pre nich vytvoria podmienky. Odpovede sa niekedy ani nedočkajú. Ani takej, že nezabúdame na vás a plánujeme prekážky odstrániť. Ešte vlani v novembri oslovili riaditeľstvo Fakultnej nemocnice L. Pasteura so žiadosťou o odstránenie architektonických bariér v sociálnych zariadeniach obidvoch nemocníc. Ani po opakovanom pokuse na ich listy dodnes nikto nezareagoval.
"Do objektov sa bez problémov dostaneme, ale keď pacient leží na niektorom oddelení, do sociálneho zariadenia nemá šancu vstúpiť. Pre vozičkára je to zúfalé. Šírka vozíka je 60 cm a rovnaký rozmer majú aj dvere. Aj keď sa mu podarí doslova sa prepchať dnu, nie je to nič platné. Pred sebou má misu, ale vedľa nej žiaden priestor na vozík, aby si mohol presadnúť. Bol som hospitalizovaný na urológii na Triede SNP a tam je to beznádejné. Dovolím si tvrdiť, že tak to je na 90 percentách oddelení. V monobloku na Rastislavovej je vo WC dokonca vybetónovaný sokel," priblížil život na vozíčku Ing. Vladimír Šefčík.
Slovenský zväz telesne postihnutých v Košiciach sa so žiadosťou o riešenie problémov obrátil aj na DPMK, správcu komunikácií, Dom umenia, OC Dargov i hotel Slovan. Niektorí zareagovali a aspoň prisľúbili nápravu. Okresný úrad na Žižkovej je pre imobilných nedostupný. SKK prisľúbila, že ich požiadavku zahrnie do plánu a odstráni aj úzke a strmé nájazdy na chodníky na Smetanovej. Zmeny na priechodoch cez koľajnice pri Dome umenia, Slovenskej sporiteľni, pri Slovane aj pri Dargove zaradí medzi svoje úlohy aj DPMK, aby uľahčilo pohyb vozičkárom tak, ako je to napríklad na Južnej triede. S vybudovaním rampy sa počíta aj pri rekonštrukčných prácach na Dome umenia. Aj prísľub je viac ako žiadna odozva.
"Trochu sa to začalo hýbať, ale stále je to málo, čo sa pre ľudí s obmedzeným pohybom robí. Je to veľmi zlé v porovnaní so zahraničím. Nemocnice by mali mať sociálne zariadenia prispôsobené imobilným pacientom, odbremenil by sa tým zdravotnícky personál," dodáva V. Šefčík.
"Fakultná nemocnica L. Pasteura má dve pracoviská, na Rastislavovej ulici a na Triede SNP. V starej nemocnici štyri pätiny areálu tvoria budovy postavené v roku 1925-1935, objekty na Terase boli postavené v roku 1970. Uvedomujeme si, že technický stav budov nie je vyhovujúci a pre imobilných pacientov zvlášť. Za posledné roky všade, kde sa robili stavebné úpravy, sa vytvorili aj bezbariérové sociálne zariadenia. Takto vybavené sú kliniky geriatrie a gerontológie, IV. interná klinika, pavilón zdravia, III. pavilón, kde je magnetická rezonancia, ale aj kožná klinika. Podobne je to aj v monobloku na Triede SNP, aj keď zatiaľ nie všade sa podarilo prispôsobiť ich vozičkárom," zareagoval na kritiku technicko-prevádzkový námestník Fakultnej nemocnice L. Pasteura Ing. Jozef Hudák.
Ako dodal, v rámci humanizácie zdravotníctva je prvoradým aspektom, na ktorý sa dbá, práve odstraňovanie bariér. "Chceme a budeme im vychádzať v ústrety a postupne budeme vytvárať podmienky, aby im boli sociálne zariadenia dostupné. K dispozícii máme len vlastné finančné zdroje a investujeme tam, kde je to najakútnejšie. Neznamená to, že na nich zabúdame. To, že na listy nedostali odpoveď, považujem za nedopatrenie, ktoré napravíme."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári