2008 budeme mať na Slovensku dva druhy cien na jednej cenovke. Kým jedno označenie bude v korunách, hneď vedľa toho bude tá istá cena po prepočítaní konverzným kurzom na eurá. Rovnako "dvojmo" budú občania dostávať napríklad výpisy z bánk, či finančný stav ich investícií. Definitívny prepočítavací kurz medzi Sk a eurom sa prijme 31. 12. 2008. Ďalších 16 dní sa potom bude môcť platiť oboma menami a od polovice januára 2009 na Slovensku definitívne zanikne slovenská koruna. Zhruba takto vyzerá scenár prijatia eura, ktorý počas svojej krátkej návštevy Košíc prezentoval študentom Podnikovohospodárskej fakulty EU guvernér NBS Ivan Šramko.
Ten nevylúčil, že v rámci informačnej kampane by NBS mohla dať pre občanov "do obehu" podobne ako v Rakúsku tzv. eurokalkulačku. "Pôjde o praktickú pomôcku do vrecka so základnými funkciami bežnej kalkulačky, ku ktorým pribudne jedno tlačidlo so znakom eura. Každý občan bude môcť stlačením prepočítať cenu z korún na eurá a opačne."
Guvernér sa aj napriek rôznym medializovaným informáciám a skúsenostiam z iných krajín neobáva o to, že prechod na euro môže spôsobiť zníženie hospodárskeho rastu a priniesť zdražovanie. "Zavedenie eura nespôsobí zvyšovanie cien, lebo len zmena z jednej meny za druhú nie je dôvodom na zdražovanie. K zvyšovaniu cien vedie nezdravý rast miezd nezodpovedajúci rastu produktivity práce. Neobávam sa ani zaokrúhľovania cien, lebo to bude upravené zákonom. Aj dnes máme obchody, kde sú vyššie a nižšie ceny. Zároveň máme konkurenčné prostredie, takže, ak niektorý obchodník neprimerane zvýši svoje ceny, zákazníci pôjdu inde... Zdražovanie nastane len vtedy, ak bude stáť barel ropy 100 dolárov, bude tu energetická kríza, extrémne bude stúpať domáci dopyt, mzdy a pokračovalo by zvyšovanie počtu poskytnutých úverov občanov. Lenže v takom prípade by inflácia nastala aj bez toho, aby by sme tu mali euro..."
Zavedenie eura prinesie podľa guvernéra do našej ekonomiky väčšiu stabilitu, keďže sa odstráni riziko premenlivého výmenného kurzu koruny a zrýchli sa tým aj dobiehanie vyspelých krajín. "Nie je pravdou, že euro brzdí hospodársky rast eurozóny. Keby v Taliansku nebolo zavedené, majú tam ešte väčšie problémy ako dnes. Dôkazom toho sú aj severské krajiny, ktoré bez ohľadu na to, či sú v EÚ alebo majú euro, sú rovnako úspešné."
I. Šramko sa neobáva, že po júnových parlamentných voľbách nastane zásadná zmena v procese zavedenia jednotnej európskej meny na Slovensku, keďže žiadna z koaličných a ani opozičných strán tento proces nespochybnila a všetci si uvedomujú dôležitosť splnenia tzv. maastrichtských kritérií. Za dôležité považuje aj udržanie rozumného rastu miezd v závislosti od rastu produktivity práce, aby sa nezvyšovala inflácia. "Ak bude mať naša ekonomika rastúcu produktivitu, nič nebude brániť rastu priemerných miezd. Minulý rok sme kritizovali, že rast miezd bol rýchlejší ako rast produktivity, čo spôsobuje nerovnováhu a ekonomike škodí."
Súčasné turbulencie koruny voči euru pripisuje tomu, že "zatiaľ sa stále vezieme s poľským zlotým". Koruna bude podľa neho dovtedy veľmi citlivo reagovať na pohyby kurzov krajín V4, pokiaľ od nás nebudú chodiť k investorom pozitívne správy o schopnosti Slovenska dlhodobo plniť všetky maastrichtské kritériá. Dobrou správou nielen pre slovenskú ekonomiku, ale aj pre výmenný kurz by malo byť aj to, aby nová vláda deklarovala záujem na konsolidácii verejných financií, znižovaní deficitu a dosiahnutí vyrovnaného rozpočtu do roku 2010. Guvernér nechcel odhadovať záverečný kurz Sk voči euru a ani to, či sa našim turistom oplatí kúpiť eurá na letnú dovolenku teraz, alebo až po voľbách. "Radšej nebudem nikomu radiť, aby sa na mňa potom nikto nehneval, keby to nevyšlo...," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári